strieborná sedačka

Ako vybrať vašu novú sedačku?

Keď vyberáte novú sedačku, netreba to podceniť, práve naopak. Je to nábytok, ktorý sa využíva dennodenne a trávime na ňom väčšinu času. Priemerne sú to štyri hodiny denne, u niektorých z nás je toto číslo ešte vyššie. Len málokto je však ochotný obetovať výberu novej sedačky dlhé hodiny a preto vám ponúkame niekoľko tipov na to, aby bolo vaše rozhodovanie sa čo najjednoduchšie. Stačí keď si pred kúpou sedačky premyslíte niekoľko zásadných vecí, ktoré vám ušetria nielen čas, ale v konečnom dôsledku aj peniaze.

Koľko priestoru mám na sedačku?

V prvom rade je nutné uvedomiť si svoje priestorové možnosti. Tie sú veľmi dôležité, pretože nám určujú aký veľký nábytok a koľko kusov si v ňom môžeme dovoliť umiestniť. Základným cieľom malého priestoru je vo väčšine prípadov zväčšiť ho a tiež presvetliť. Do menšej izby sa preto hodia najmä rohové sedačky, ktoré opticky zväčšujú voľný priestor. Do priestrannej izby dobre zapadne sedačka v tvare U, ktorá vytvorí ostrovček súkromia. Báť sa však netreba ani minimalizmu – vďaka nemu dokážeme podtrhnúť veľkosť priestoru ešte o niečo viac.

Vedeli ste, že… sedačky, ktoré sú osadené na „nožičkách“ a nie sú vyplnené až po podlahu, vám opticky zväčšia priestor? Svetlo môže prechádzať aj popod sedačku, a tak obývačka pôsobí celkovo priestrannejšie. Oceníte to iste aj pri upratovaní.

Ako plánujete využívať vašu sedačku?

Pokiaľ sa chystáte na vašej novej sedačke tráviť čas čítaním kníh alebo debatovaním s priateľmi, sú pre vás ideálne sedačky s vyššími opierkami. Pri rozprávaní sa a popíjaní vínka tak nie ste na sedačke neforemne „rozvalení“, ale ste stále v decentnej sediacej polohe. Ak mávate často návštevy, ktorým by ste radi ponúkli aj nocľah v pohodlí vášho bývania, určite oceníte rozkladaciu funkciu sedačky.

Svetlomodrá rohová rozkladacia sedačka
Svetlomodrá rohová rozkladacia sedačka. Zdroj: iKuchyne.sk
Zamatová sedačka v štýle Chesterfield
Zamatová sedačka v štýle Chesterfield. Zdroj: iKuchyne.sk

Vraciate sa unavení z práce domov, zapínate film, ležíte na sedačke a popri sledovaní filmu zadriemete? Je vám tento scénar povedomý? Ak zvyknete využívať sedačku najmä na odpočinutie si alebo na sledovanie televízie, tak potom hľadáte pohodlnú mäkkučkú pohovku. Pohovka sa od sedačky líši tým, že jej plocha na sedenie je širšia a je celkovo komfortnejšia a vhodná aj na ležanie

Moderná zelená pohovka
Moderná zelená pohovka. Zdroj: iKuchyne.sk

Máte v miestnosti už nejaký výrazný prvok, farbu alebo materiál?

Nápaditý štýlový kus nábytku alebo doplnok vo vašom obývacom priestore môže byť dobrý štartovací bod pri kúpe sedačky. Je to koberec, konferenčný stolík alebo pestrofarebný obraz? Toto všetko treba zohľadniť pri výbere novej sedačky, aby váš byt pôsobil harmonicky. Na výber máte tak dve možnosti: buď vyberiete sedačku, ktorá bude stredobodom pozornosti alebo jej pridelíte „vedľajšiu úlohu“ a necháte ju splynúť v priestore.

Farebná môže byť aj sedačka

V prípade farieb je potrebné podotknúť, že trendom sú stále nielen príjemné odtiene neutrálnych farieb, ale aj kráľovská zelená či petrolejová modrá. Na čom ale záleží najviac je to, aké farby sa páčia vám, a pri ktorých sa vy a vaši blízki cítite príjemne. Čo sa týka materiálov, z pohľadu funkčnosti vyhráva koža, pri ktorej  vyriešite všetky typy nečistôt vlhkou handričkou. Neodporúčame však koženú sedačku tým z vás, ktorí majú domáce zvieratká.

Pohodlná béžová sedačka z pevnej vrecoviny
Pohodlná béžová sedačka z pevnej vrecoviny. Zdroj: iKuchyne.sk

Výhodou textilných sedačiek je, že pôsobia teplejším dojmom a  na výber sa ponúka mnoho odtieňov a vzorov. Látky už bývajú v súčasnosti väčšinou špeciálne ošetrené tak, aby boli odolnejšie voči nečistotám. Treba sa však pripraviť na trochu náročnejšiu údržbu.

Elegantná masivná hnedá sedačka
Elegantná masivná hnedá sedačka

Rada odborníka: Menšie sedačky sa dajú veľmi dobre kombinovať s kreslami, alebo taburetmi. Rôzne odtiene farieb môžu tak nenápadnú obývačku výrazne oživiť. Originálnym kúskom vašej obývačky môže byť aj leňoška, ktorá pôsobí elegantne aj extravagantne zároveň.

Aký máte rozpočet?

Nákup sedačky spravidla býva jednou z najväčších investícií vo vašom byte či dome. Je dôležité premyslieť si, koľko peňazí ste ochotní za ňu utratiť. To, aká bude napokon cena vašej vytúženej sedačky závisí samozrejme od viacerých faktorov, mnohé z nich sú uvedené aj v tomto článku.

V súčasnosti je ponuka už našťastie natoľko široká, že nie je problém vybrať si. Menší rozpočet ešte preto nutne neznamená, že si nemôžete dovoliť kúpiť takú sedačku, akú hľadáte. Do pozornosti vám dávame niekoľko štýlových sedačiek za dostupné ceny.

Antracitová sedačka v škandinávskom štýle
Antracitová sedačka v škandinávskom štýle. Zdroj: iKuchyne.sk
Sivá rozkladacia pohovka
Sivá rozkladacia pohovka. Zdroj: iKuchyne.sk

A čo dodať na záver? Hovorí sa, že výber sedačky je ako prechádzka labyrintom, v ktorom nesprávne rozhodnutie vedie do slepej uličky. Pri kúpe sedačky je preto dôležité mať na pamäti predovšetkým veľkosť priestoru, funkčnosť, účel, materiál a farbu.

Pre inšpiráciu si pozrite www.ikuchyne.sk/eshop, kde nájdete rôzne typy sedačiek, kresiel a bytových doplnkov.