jedálenský stôl

Ako vybrať jedálenský stôl?

Zvykne sa hovoriť, že ak máte veľký jedálenský stôl, nič tým nepokazíte. Pomestíte zaň celú rodinu a vytvoríte si tak príjemnú atmosféru počas stolovania.  Ako je to v bytových priestoroch? Ani zďaleka nechceme vytvoriť neželané, preplnené miestnosti, kde sa nebudeme môcť pohodlne usadiť a príjemne si vychutnať jedlo. V danej situácii sa môže stať veľký jedálenský stôl skôr prekážkou ako výhodou a celkovo zmenšovať rozlohu izbieb.

okrúhly moderný stôl
Zdroj: Pinterest

Ako postupovať, keď vyberáte jedálenský stôl

V zásade prvým krokom je zohľadniť priestorové vybavenie interiéru a počet osôb, ktoré budú pravidelne využívať stôl na stolovanie. Dizajn v bytových priestoroch veľmi úzko súvisí s osobným vkusom. Daná skutočnosť sa týka i jedálenského stolu, ktorý je veľmi dôležitým nábytkom z hľadiska funkčnosti. Prioritným bodom je teda maximálna funkčnosť nábytku. Samotný dizajn je už individuálnou záležitosťou, ktorá sa odvíja od celkového zariadenia bytu.

jedálenský stôl
Zdroj: iKuchyne.sk

Zohľadnite veľkosť miestnosti

Priestor, v ktorom je situovaná jedáleň, býva vo veľa prípadoch spojený s inou izbou. Najčastejšie sa vyskytuje ako súčasť kuchýň, alebo je priamo v obývacej miestnosti. V obmedzených prípadoch nájdeme byty, v ktorých figuruje jedáleň ako samostatná izba. V opačnom prípade, najmä z dôvodu obmedzeného priestoru, je nutné prispôsobiť rozmery stolu možnostiam, ktoré nám daná miestnosť poskytuje. Týka sa to najmä veľkosti a tvaru akým disponuje jedálenský stôl. Ide o najdôležitejší parameter z hľadiska praktického rozloženia. Musíme dbať na celkovú rozlohu miestnosti, priestor pre stoličky i ostatné časti nábytku, v prípade prepojenia miestností. Nie je dobré sa hrnúť do nákupu, bez toho, aby ste vedeli dané informácie. Inšpirujte sa pri výbere našimi realizáciami!

vintage jedálenský stôl
Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: 

Vyhýbajte sa príliš mohutnému nábytku v malých priestoroch, získate tak opticky i úžitkovo viac miesta a vyhnete sa neželanému efektu. Napríklad pri miestnosti v rozlohe 20m² je ideálny jedálenský stôl do rozmerov 100 – 110 cm.

Aký tvar má mať jedálenský stôl?

Veľmi individuálnou záležitosťou je výber stola podľa tvaru. Vždy je na mieste zohľadniť estetický pohľad a pretaviť predstavu do skutočnej dizajnérskej reality. V súčasnosti sú dostupné rôzne atypické varianty, ktoré sa ľahko priblížia k akejkoľvek idei. 

V zásade sa tvar stola zvykne prispôsobiť rozloženiu miestnosti, v ktorej dominuje. Vytvorí sa tak na pohľad pekný a úhľadne pôsobiaci jedálenský kút. Veľkej obľube sa tešia stoly okrúhleho tvaru.  V malých, veľkostne obmedzených priestoroch, je ideálny stôl štvorcového tvaru, ktorý môžete oprieť jednou stranou o stenu v prípade, že ho momentálne nepotrebujete. Najviac využiteľný sa stáva obdĺžnikový, prípadne štvorcový stôl.

jedálenský stôl s modrými stoličkami
Zdroj: Pinterest

Rada odborníka:

Stôl okrúhleho tvaru je svojím praktickým rozložením vhodný do malých priestorov. Okrem príjemného vzhľadu navodzuje  pocit úzkeho sociálneho prepojenia, v zmysle blízkosti prísediacich po vašej ruke.

okrúhly jedálenský stôl
Zdroj: iKuchyne.sk

Dizajn ako dôležitý medzník

Trh nám ponúka širokú škálu dizajnovo inovatívneho nábytku. V prípade, že kupujete stôl, ako samostatný kus nábytku, musíte prispôsobiť dizajn ostatku izby. Vhodné je pridržiavať sa istých parametrov, ktoré sú pre daný štýl charakteristické. V súčasnosti je veľmi obľúbený napr. škandinávsky dizajn, ktorý sa vyznačuje minimalizmom a uhladenými líniami. Vo variante jedálenských stolov môžeme hovoriť o spojení dreva s bielym dekorom. Uvedené kombinácie veľmi pekne ukážu v  priestoroch bytu a ľahko sa kombinuje s iným nábytkom. Farby sú svetlé a nadnesené. V bytoch sa zvykne pracovať aj s industrialnym štýlom, ktorý obzvláštňuje bývanie a mení ho na veľmi inovatívny priestor.

jedálenský stôl v industriálnom štýle
Zdroj: iKuchyne.sk

Materiál ako súčasť dizajnu

Veľmi obľúbené sú drevené stoly, ktoré pôsobia jedinečným dojmom a hodia sa takmer do akéhokoľvek prevedenia. S trochou obmeny sú dokonalým odrazom industriálneho, ale i škandinávskeho štýlu. Drevo navodzuje veľmi hrejivý pocit, vyznačujúci sa klasickým charakterom. Môžete pracovať aj s inými obmenami materiálu a vytvoriť si tak jedinečné stolovanie. 

jedálenský stôl z dubového dreva
Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka 

V prípade tmavých apartmánov je  vhodne vybrať si sklo ako materiál jedálenského stolu. Veľmi ľahko tým oživíte atmosféru bytového priestoru.

Zhrňme si teda body, ktorých je vhodné pridržiavať sa pri výbere jedálenského stolu do bytu. V prvom rade zohľadnite, aký veľký stôl potrebujete a koľko miest na sedenie je pre vás nevyhnutnosťou a do istej miery i nutnosťou. Pracujeme s bytovým priestorom, ktorý nám vo väčšine neposkytuje príliš veľké a rozľahlé miestnosti, avšak stále je tu perspektíva kombinovania nábytku a vytvárania kompromisov. Zatiaľ čo odoberiete centimetre z jedného miesta, druhému môžete pridať a naopak.

Miestnosť by mala mať dostatočné rozmery, aby stôl nepôsobil neželaným dojmom. Dôležité je správne umiestnenie stolu. Musí sa vám príjemne zaň sadať a prechádzanie by taktiež malo byť bezproblémové. Nesnažte sa kombinovať dizajnérske kúsky rôznych štýlov, ktoré spolu neladia, vytvoríte tak prostredie, ktoré bude esteticky nefunkčné, čo môže narušiť celkovú štruktúru izieb. Nebojte sa experimentovať, nie každý musí mať presne nalinajkované kritéria, kombinovať rôzne typy materiálov môže naopak ozvláštniť dizajn jedálne.  

ikuchyne kuchyna
Zdroj: iKuchyne.sk

Tip na záver

Vedeli ste, že pri vyberaní stola musíte dbať aj na priestor, ktorý je nutné vynechať? Celkový priestor pri stole musí byť dostatočný nielen z estetického, ale najmä z praktického hľadiska. Jednotlivý priestor vyhradený na sedenie, musí byť pri optimálnych veľkostiach minimálne 70-80 cm. 

V prípade, že vás téma zaujala a chcete sa dozvedieť viac, určite neprehliadnite náš článok, ktorý sa zaoberá všeobecným výberom jedálenských stolov.