obývačky

Ako vybrať svietidlá na čítanie a prácu za počítačom?

Svietidlá sú v našich domovoch veľmi dôležité a potrebné. Pomocou nich vieme fungovať večer, pri nedostatku prirodzeného svetla. Existuje viacero druhov svietidiel. Niektoré sú vhodné na čítanie, iné na pracovanie. Ako vybrať svietidlá vhodné na čítanie a taktiež na prácu za počítačom?

Závesná lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

V domácnosti máme niekoľko druhov osvetlenia. Najhlavnejším osvetlením je centrálne osvetlenie, ktoré nám osvetľuje celú miestnosť. Následne sa svietidlá delia podľa toho, v akej miestnosti sú. V kuchyni môžete mať pracovné alebo dekoračné osvetlenie. V obývačke alebo spálni zas lampy na čítanie. Ako však vybrať osvetlenie, ktoré bude vhodné na prácu aj na čítanie?

Závesné svietidlá nestačia

Závesné osvetlenie často jednoducho nestačí. Takéto osvetlenie je vhodné na konzumovanie jedla či konverzácie s priateľmi a sledovanie televízie. Pri takto slabom svetle sa ale treba rozhodne vyhnúť čítaniu alebo práci za počítačom. 

svietidlá
Závesné osvetlenie, ktoré býva zväčša umiestnené nad jedálenským alebo konferenčným stolom, samé o sebe nie je postačujúce. Zdroj: iKuchyne.sk

Dôvod je jednoduchý. Na čítanie potrebujete dostatok svetla. Oči sa v takomto prípade nenamáhajú a dokážu prečítať aj menší text v knihách. Najlepšie urobíte, ak na mieste, kde čítate, budete mať dodatočné osvetlenie. Zvoľte ho vo forme stolovej lampy. 

Pri práci s počítačom ide o kmitanie obrazovky monitora a svietidla. Pri dlhšom pozeraní do počítača sa písmená zlievajú. Okrem iného vidíte zahmlene. Deje sa to preto, lebo svietidlá nie sú dostatočné. Oči sa namáhajú a sú preťažené. V tomto prípade je dobré zvoliť napríklad stolové osvetlenie. 

dekoračné osvetlenie
Dekoračné osvetlenie je vhodné na krátke čítanie. Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že:

Do miestností by ste mali zvoliť rôzne druhy osvetlenia. Človek potrebuje svetlo na to, aby sa cítil dobre. Počas chladných tmavých dní je preto dobré, ak ste vystavovaní rôznym druhom svietidiel. 

moderné osvetlenie nad jedálenský stôl
Takéo osvetlenie je vhodné na konzumáciu jedál či konverzácie s priateľmi. Zdroj: iKuchyne.sk

Dekoračné lampy sú vhodné skôr na čítanie

Lampy nachádzajúce sa na nočnom alebo príručnom stolíku sú vhodné skôr na krátke čítanie. Ich svetlo je teplé a poskytuje dostatočnú silu na to, aby ste na text dobre videli. Pri práci s počítačom je lepšie, ak zvolíte studené svietidlá. Lepšie osvetlia ako pracovnú plochu aj monitor. 

Ako však už z názvu napovedá, dekoračné svietidlá sú určené skôr na dekoráciu. Ich hlavnou úlohou je dekorovať miestnosť, kde sa nachádzajú. Pomocou nich navodíte príjemnú atmosféru. 

stojaca lampa
Samostatne stojace lampy sú skvelou dekoráciou a sú vhodné aj pri čítaní. Zdroj: iKuchyne.sk

Myslite na silu a výkon svietidiel

Pri vyberaní svietidiel je dôležité myslieť na ich výkon a silu. Je zbytočné, ak kúpite slabé osvetlenie. Naopak, ani silné osvetlenie nie je vhodné. Oči vás po ňom začnú bolieť. Na čítanie a prácu pri počítači by mali mať svietidlá silu približne 200 – 300 lúmenov. 

Pre porovnanie. Dekoračné svetlá majú silu približne 100 – 150 lúmenov. To znamená, že oproti svetlám na prácu sú výrazne slabšie. Nie sú preto úplne vhodné na dlhé čítanie a už vôbec nie na prácu.

stolová lampa
Stolová lampa je skvelým variantom. Zdroj: iKuchyne.sk

Svietidlá sú dôležité, ale … 

Pri každej práci alebo čítaní sú svetlá dôležité. Bez nich by ste si mohli svoj zrak poškodiť alebo výrazne zhoršiť. Na druhej strane to však s osvetlením nesmiete preháňať. Na stole vám pokojne stačí jedno výkonné doplnkové osvetlenie. Môžete ho mať napríklad v podobe stolnej lampy. 

Spomínaných 200 – 300 lúmenov úplne postačí. V kombinácií s bežným centrálnym osvetlením je to naozaj dostatok. Centrálne osvetlenie poskytuje tú najvýraznejšiu časť svetla. V priemere dosahuje až 800 lúmenov. 

Trojnohá stojaca lampa
Na čítanie a prácu za počítačom je dôležité studené svetlo. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka

Ak plánujete čítať len krátko, pokojne si priestor osvetlite dekoračným osvetlením. Nad výkonným osvetlením však myslite už vtedy, keď čítate dlhšie, alebo keď pracujete.

Umiestnenie taktiež vplýva na výber

Ak plánujete čítať a pracovať za stolom, výber je jasný. Stolová lampa je tým najlepším variantom. Na trhu nájdete dnes naozaj štýlové kúsky, ktoré sa rozhodne do miestnosti budú hodiť.

extravagantné centrálne svietidlo
Centrálne osvetlenie je dôležité doplniť o doplnkové osvetlenie. Zdroj: iKuchyne.sk

Na druhej strane, ak plánujete čítať napríklad v obývačke, výber máte o niečo širší. Staviť môžete na stolové lampy a samostatne stojace lampy, ktoré si prispôsobíte presne podľa seba. Takéto typy lámp sú veľmi štýlové a skvelo sa hodia do interiéru. 

Teplé vs. studené

Nesmieme taktiež zabudnúť na druhy svietidiel. Existujú dva základné druhy, a to studené a teplé. Ktoré z nich je lepšie? 

Osvetlenie pracovného priestoru by malo byť jasnejšie ako centrálne osvetlenie. Z toho vyplýva, že toto osvetlenie by malo byť skôr studené. 

Teplé, alebo inak povedané žlté svetlo, nemusí byť zase dostatočne výkonné. Okrem toho, teplé svetlo pôsobí na človeka upokojujúco. V takom prípade by ste sa nemohli na prácu dostatočne sústrediť. 

stolová lampa z dreva
Teplé svetlo nie je vhodné a prácu. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver

Teplé svetlo zvoľte skôr do obývačky a spálne. Pôsobí upokojujúco a navodzuje príjemnú atmosféru. Naopak, ak hľadáte svetlo na pracovnú plochu, rozhodne zvoľte studené osvetlenie. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu