prestavba kuchyne

Prestavba kuchyne – čo musíte vedieť?

Prestavba kuchyne predstavuje pridanie vitálneho priestoru, štýlu či funkčnosti do vašej miestnosti. Ide o proces, ktorého časť sa môže javiť stresujúcou alebo pre niektorých dokonca strašidelnou. Pripravili sme si článok, v ktorom vám priblížime niekoľko dôležitých úvah, ktoré by ste mali urobiť skôr, ako so samotnou prestavbou kuchyne začnete.    

Kuchyňa je pre veľa ľudí jednou z najdôležitejších a najobľúbenejších miestností. Už dávno to nie je len o varení a jedení, kuchyňa sa stáva centrom každého domova, kde ľudia spolu trávia čas, oddychujú či dokonca pracujú. Preto je potrebné, aby ste sa v nej cítili príjemne a pohodlne. To je možné docieliť aj prestavbou kuchyne podľa vašich predstáv a preferencií. Plánujete prestavbu kuchyne aj vy? Nebojte sa toho, stačí si celý proces prerábky poriadne premyslieť.

Prestavba kuchyne
Prestavba kuchyne nemusí byť pre vás už viac strašiakom. Zdroj: Pixabay.com

Prestavba kuchyne je dôležitou investíciou

Investícia do kuchyne zvykne byť pomerne vysoká, ale nezabúdajte, že ide o investíciu, ktorá sa vám môže po rokoch vrátiť niekoľkokrát. Je jednou z najmúdrejších investícií, ktoré môžete urobiť vo vašej domácnosti. Hlavným dôvodom je skutočnosť, že v prípade, že by ste svoj byt či dom v budúcnosti chceli predať, práve kuchyňa zvykne byť pre potencionálnych kupujúcich rozhodujúcou miestnosťou. Vďaka peknej a funkčnej kuchyni stúpne aj hodnota bytu či domu na trhu.

Rada odborníka: Ak je váš rozpočet obmedzený, začnite opravou najviac poškodených, alebo zlepšovaním zastaraných, častí kuchyne.

Pri prestavbe kuchyne existuje menej pravidiel, ako si myslíte

Prerobené kuchyne nemusia byť len biele, dosky nemusia byť len zo žuly a rovnako tak nemusia byť otvorené do všetkých štyroch rohov vášho domova. Jednoducho povedané, vaša nová kuchyňa môže vyzerať presne tak, ako si želáte vy. Či už ste fanúšikmi modrých stien, veľkého jedálenského stola, kuchynského ostrova či uzavretých priestorov.  

Jedálenský stôl
Ak je vaša kuchyňa menších rozmerov, tak práve jedálenský stôl je šikovný spôsob, ako vytvoriť ilúziu priestoru. Zdroj: iKuchyne.sk
Kuchynský ostrov
Kuchynský ostrov ponúka množstvo ďalších úložných možností, ako sú hlboké skrinky a vložené skrinky, vďaka čomu je štýlový a praktický zároveň. Zdroj: iKuchyne.sk

Pôvodnú kuchyňu nemusíte celkom zničiť

Ďalším mýtom o prestavbe kuchyne je to, že musíte vytrhnúť všetky svoje skrinky kuchynskej linky, vytrhnúť všetky “zbytočné” steny a vyhodiť vaše spotrebiče, aby ste urobili priestor pre novú kuchyňu. Slovo „prerobiť“ nemusí vždy znamenať to, čo očakávate. Nevzdávajte sa ničoho, čo máte radi. Svoju kuchyňu môžete ľahko prestavať vo fázach, vymeniť niektoré súčasti alebo vykonať menšie vylepšenia. 

Rohová kuchynská linka
Rohová kuchyňa patrí k obľúbeným typom kuchýň. Zdroj: iKuchyne.sk

Nesnažte sa za každú cenu ušetriť

Aj keď máte obmedzený rozpočet, nikdy by ste nemali robiť opravy či zmeny lacným spôsobom. Nezanedbajte kontrolu optimálnej funkčnosti vodovodných a elektrických vedení. Nesnažte sa chyby v kuchyni opraviť “naoko”, ani sa nesnažte skryť poškodené miesta. Problémy ako pleseň či narušená štruktúra nemožno nikdy ignorovať.

Vedeli ste, že elektroinštalácia sa rozdeľuje na zásuvkový a svetelný okruh? Istenie samostatným elektrickým ističom pre spotrebiče v kuchyni nie je síce podmienkou, no keďže je tam vyššia koncentrácia elektrických spotrebičov, je vhodné pri samostatnom istení osadiť istič s väčším výkonom. 

Najskôr by ste mali investovať do materiálov a zariadení

Nikdy nezabudnite na dôležitosť kvalitných materiálov. Dobrý materiál odlišuje priemernú kuchyňu od tej výnimočnej. Napríklad nahradenie laminátových podláh dlaždicami z prírodného kameňa alebo vylepšenie vašich spotrebičov vedie k vynikajúcej kuchyni, aj keď sú estetické prvky minimalizované.

Drevená kuchyňa
Kuchyňa patrí k najdôležitejším miestnostiam každej domácnosti. Zdroj: iKuchyne.sk

Je to intenzívna investícia aj do času

Je dobré myslieť aj na to, že prestavba kuchyne je intenzívny proces, najmä ak sa práca vykonáva správne. Zatiaľ čo dramatické domáce rekonštrukcie ukazujú transformáciu celých kuchýň v priebehu niekoľkých dní alebo redukciu procesu na 30-minútový program, v skutočnosti to trvá niekoľko týždňov, kým dôjde k dôkladnej prestavbe kuchyne. Avšak čas, ktorý pri prestavbe strávite, bude malou obetou oproti krásne prerobenej kuchyni.

prestavba kuchyne
Čas so svojimi blízkymi môžete plnohodnotne stráviť aj v štýlovej kuchyni. Zdroj: iKuchyne.sk

Prestavbu kuchyne nemusíte realizovať sami

Navrhovanie kuchyne je zložitejšie, ako sa na začiatku môže zdať. Pri výbere farieb stien či vzorov obkladačiek sú do dizajnu kuchyne zahrnuté aj rôzne technické faktory. Nebojte sa konzultovať vaše návrhy s profesionálmi, ktorí vám poradia, ako ich bezpečne zrealizovať. Rovnako vám ušetria kopec starostí, ktoré by mohli vzniknúť v prípade, že by ste sa do prestavby kuchyne pustili bez rozmýšľania.

Lesklá kuchyňa
Dodajte vašej kuchyni jedinečnosť v podobe rastlín. Zdroj: iKuchyne.sk

Napriek tomu, že prestavba kuchyne zaberie pomerne veľa času a zhltne slušný balík peňazí, tak najťažším krokom je odhodlať sa k nej. Neváhajte a vytvorte si kuchyňu vašich snov, inšpirovať sa môžete aj kuchynskými linkami, ktoré ponúkame v našom štúdiu.