Jedálenský stôl vo vidieckom štýle

Ako zariadiť kuchyňu do vidieckeho štýlu?

V poslednej dobe sa rozšíril trend vidieckeho štýlu. Je to štýl plný príjemnej atmosféry a tepla domova. Poskytuje funkčnosť spojenú so štýlovým dizajnom. Vďaka tejto kombinácií sa perfektne hodí do každej kuchyne. Premýšľate, ako zariadiť kuchyňu? Stavte na tento štýl aj vy!

drevená kuchyňa vo vidieckom štýle
Drevená kuchyňa vo vidieckom štýle. Zdroj: iKuchyne.sk

Kuchyňa je často využívaná miestnosť v každej domácnosti. Človek v nej trávi veľa času. Pripravujeme v nej pokrmy, chystáme si nápoje či konzumujeme jedlo. Mala by byť preto zariadená nielen štýlovo, ale tiež funkčne. Funkčnosť kuchyne však neposkytuje úplne každý štýl. Jedným z mála štýlov, ktoré funkčnosť poskytujú je vidiecky štýl. Tento štýl v sebe kombinuje najnovšie trendy a úžitkovú stránku. Ako teda zariadiť kuchyňu do tohto štýlu?

Vitrína vo vidieckom štýle
Vitrína je skvelým nábytkom do kuchyne. Zdroj: iKuchyne.sk

Inšpirujte sa zahraničím

Zariadiť kuchyňu vo vidieckom štýle sa môže zdať jednoduché. Pravdou však je, že pred samotným nákupom doplnkov a nábytku budete musieť plánovať. Preto je dobré, ak sa na začiatku trochu inšpirujete.

Drevo vo vidieckom štýle
Drevo je základom vo vidieckom štýle. Zdroj: iKuchyne.sk

Po zhliadnutí viacerých fotografií zistíte, že vidiecky štýl je inšpirovaný viacerými krajinami. Najčastejšie ide o americký, francúzsky, anglický a provensálsky vidiek. Netreba sa ale orientovať len na zahraničie. Pokojne sa inšpirujte aj slovenskými tradíciami. Spomeňte si na kuchyňu u svojej babičky alebo možno u seba doma.

Každá krajina poskytuje niečo iné. Kým americký vidiek je orientovaný skôr na funkčnosť, anglický je zameraný na eleganciu. Pri francúzskom vidieku môžete zase vidieť dávku romantiky. Provensálsky štýl je mu veľmi podobný. Perleťové odtiene, jemné pastelové farby a rustikálny nádych.

Regál na víno
Regál na víno je zaujímavým kúskom. Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že

tieto “podštýly” vidieckeho štýlu môžete navzájom kombinovať? Vedia totiž spolu perfektne ladiť. Vyberte si 2 – 3 štýly a jednotlivé črty pokojne skombinujte.

Ako zariadiť kuchyňu? Stavte na jednoduchosť

To, čo majú všetky štýly krajín spoločné je jednoduchosť a základ, na ktorom stavajú. Vidiecke kuchyne milujú bielu farbu. Ako na stenách, tak aj na nábytku. Nebojte sa zvoliť biele skrinky, stoličky alebo stôl.

Vitrína Long Island 160 cm
Vitrína je štýlová a poskytuje veľa miesta. Zdroj: iKuchyne.sk

Pri výbere spotrebičov sa orientujte nielen na výkon, ale aj na ich dizajn. V takto zariadenej kuchyni je dôležité, aby všetko spolu ladilo. Dnes na trhu nájdete rôzne farebné prevedenia spotrebičov. Skúste napríklad biele alebo jemne pastelové odtiene.

Ako zariadiť kuchyňu vo vidieckom štýle správne? Okrem bielej farby sa zamerajte najmä na spomínanú jednoduchosť. Vyhnite sa prekombinovaným skrinkám alebo poličkám. Je to úplne zbytočné, pretože kuchyňa v takom prípade bude pôsobiť preplnená.

Drevenný konferenčný stolík
Drevený stôl je nielen štýlový, ale taktiež vydrží veľmi dlho. Zdroj: iKuchyne.sk

Rôznorodosť v materiáloch

Vidiecky štýl je známy svojou súhrou s prírodou. Ak neviete, ako zariadiť kuchyňu, zamerajte sa na drevo, ktoré je základným prírodným materiálom. Je obľúbené najmä vďaka svojej vysokej kvalite a odolnosti. Vyzerá naozaj skvele a hodí sa do každej jednej kuchyne.

Okrem dreva poznáme aj iné prírodné materiály. Patria medzi ne napríklad ľan alebo bavlna. Na tieto materiály stavte, keď si budete vyberať doplnky. Vidiecky štýl je inšpirovaný minulosťou, kedy ľudia žili jednoduchšie ako dnes. Keďže nemali veľa peňazí, snažili sa domácnosť zariadiť lacno.

Drevenná miska
Aj miska môže byť zaujímavým kúskom. Zdroj: iKuchyne.sk

Materiály ako sklo alebo kov sa do vidieckeho štýlu príliš nehodia. Samozrejme, môžete ich vyskúšať. Dôležitá je ale správna kombinácia. Sklo a drevo tvoria spolu nerozlučnú dvojicu. V kuchyni napríklad veľmi dobre vynikne vitrína.

Rada odborníka

Pravdou je, že drevo je drahá investícia. Nechcete investovať vysoké sumy do nábytku? Vyskúšajte potom imitácie alebo lacnejšie druhy.

Hodiny do kuchyne
Hodiny sú skvelým doplnkom do kuchyne. Zdroj: iKuchyne.sk

Skúste zariadiť kuchyňu pomocou doplnkov

Mnohí ľudia si stoja za tým, že kuchyňa je čisto pracovná miestnosť. Doplnky v nej preto nemajú čo robiť. Nie je to tak úplne pravda. Mnohí v kuchyni taktiež konzumujú jedlo a sedia s priateľmi. Je to teda jedna zo spoločenských miestností.

Doplnky sa do kuchyne skvelo hodia. Do vidieckeho štýlu sa hodia najmä praktické kúsky. Môžu to byť úložné boxy, košíky alebo ľanové vrecká.

Jedálenský stôl vo vidieckom štýle
Biela je vo vidieckom štýle základnou farbou. Zdroj: iKuchyne.sk

V minulosti ľudia zariaďovali kuchyne veľmi osobitne. Preto v nich často nechýbali fotografie. Vyvolajte si fotografie a tie následne zarámujte. Rámy zaveste na stenu alebo položte na poličku.

Aké osvetlenie?

Ak premýšľate, ako zariadiť kuchyňu a zvoliť do nej osvetlenie, ostaňte pri jednoduchosti. Nie je potrebné, aby ste kombinovali viacero štýlov alebo farieb. Ako sme už spomenuli, vidiecky štýl je veľmi jednoduchý a nepotrpí si na kombinácie.

Drevenný regál na víno
Drevené kusy nábytku sú tie najlepšie do vidieckej kuchyne. Zdroj: iKuchyne.sk

Zamerajte sa na jedno centrálne svetlo. V malej kuchyni následne zvoľte 1 – 2 doplnkové. Vo väčšej 3 – 4. Dôležité je, aby ste mali okrem hlavného osvetlenia aj osvetlenie nad pracovnou zónou.

Zhrnutie

Zariadiť kuchyňu nemusí byť tak ťažké. Je však dobré vedieť, do akého štýlu ju chcete viesť. Každá miestnosť by mala mať svoj jeden štýl. Človek sa v nej následne cíti príjemne.

Biele jedálenské stoličky
Do kuchyne zvoľte zaujímavé stoličky. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver

Ak túžite skombinovať minimalizmus s vidiekom, stavte na škandinávsky vidiecky štýl. Ten u nás nie je ešte tak rozšírený, no v zahraničí je obľúbený. Základom je dôraz na bielu farbu a čisté línie. 

Ak hľadáte viac inšpirácie, nahliadnite do nášho eshopu na www.ikuchyne.sk/eshop