Ako využiť moderné komody, aby zažiarili?

Však sa aj vám pri slove komoda vynorí v predstavách starý kus nábytku, ktorý na vás celé desaťročia vykúkal spoza dverí babičkinej izby? Hovoríte, že v domácnosti 21. storočia nemá už čo robiť? Omyl! Komody ešte stále nevyšli z módy, skôr naopak, tešia sa veľkej popularite. My vám ukážeme, ako na to, aby sa stali ozdobou vášho bytu, či domu. Na svoje si pritom prídu i priaznivci exotického dizajnu.

Komody predstavujú rozmerovo menšie skrine, ktoré nezaberajú príliš veľa priestoru. Napriek tomu, že ich pôvod zasahuje až do Francúzska 17. storočia, ľudia si ich obľúbili aj v transformovanej, modernej podobe. Dôvodom je ich pomerne jednoduchá zakomponovateľnosť do miestnosti a, predovšetkým, jedna skvelá vlastnosť – multifunkčnosť.

Komody zapadnú kamkoľvek

Do spálne na uskladnenie osobných pokladov, do obývačky pod televízor, ale i do predsiene na odkladanie rukavíc, šálov, čiapok a iných módnych doplnkov. Takmer v každej miestnosti domácnosti sa nájde uplatnenie pre komody. Dávno pritom neplatí, že musí ísť o masívny, nudný alebo, naopak, gýčový kus nábytku. 

Vedeli ste, že

otcami komody sú francúzski nábytkári Roger Vandercruse Lacroix a Charles Cressent?

Čaro komody spočíva v tom, že ju môžete použiť prakticky na čokoľvek. Aj preto sa stala populárnym vybavením mnohých interiérov. Ak si nie ste istí, kde by ste pre takú komodu našli využitie, inšpirujte sa našimi tipmi.

1. Extra úložný priestor v spálni, obývačke…

Napriek tomu, že komody predstavujú nižší kus nábytku, schováte do nich toho pomerne veľa. Oblečenie, časopisy, hry, príbory… je len na vás, pre aké využitie sa rozhodnete. Členenie pomocou dvierok či zásuviek vám uľahčí organizáciu jednotlivých vecí, a vy tak budete mať dobrý prehľad o tom, kde je čo uložené.

2. Skrinka pod televízor

Ak sa do vašej domácnosti nehodí veľká obývačková zostava, alebo sa takémuto riešeniu vyhýbate z iných dôvodov, máme pre vás skvelú radu. Komoda vám výborne poslúži nielen ako skrinka pod televízor, ale i ako odkladací priestor na rôzne drobnosti

3. Príborník

Komoda dokáže veľmi dobre poslúžiť na uskladnenie tanierov, pohárov, príborov a iného riadu, ktorý možno nepotrebujete mať po ruke na každodenné použitie. V uzatvárateľnom príborníku bude váš servis v bezpečí čakať na špeciálne príležitosti. Ak si, navyše, vyberiete zaujímavý dizajn komody, určite sa stane prvkom, ktorý na prvý pohľad osloví každú návštevu.

4. Bielizník a perinár

Prádlo, obliečky, ale aj samotné periny treba niekde skladovať. Ak nemáte dostatok úložného priestoru pod posteľou či v skrini, neváhajte a zaobstarajte si komodu. Kým kedysi boli populárne hlavne bielizníky a perináre s otvárateľným vrchom, dnes majú úspech i tie so zásuvkami.

5. Minibar

Komody poskytujú rôzne špeciálne využitia, medzi nimi aj také, ktoré ocenia najmä páni. Veď si len predstavte príslušníka mužského rodu, ktorý by sa nepotešil vlastnému, domácemu minibaru s ukladacím priestorom aj na poháre. A ak ešte aj vyzerá exkluzívne, treba ho ukázať svetu – v obývačke bude jednoznačne vynikať.

6. Vinotéka

Podobne ako minibar, i vinotéka môže byť takou malou mužskou pýchou. Najmä teda pre pánov, ktorí sú fanúšikmi lahodného hroznového moku a radi si pri poháriku pofilozofujú s priateľmi. Univerzálnosť komôd dovoľuje, že jeden kus nábytku možno využiť nielen na odkladanie a organizáciu vínových fliaš, ale aj ako jedálenský stôl. Stačí prisunúť stoličky.  

7. Botník

Neznášate, keď niekto vojde do vášho kráľovstva nevyzutý? Zabezpečte si do vašej predsiene štýlový botník. Ak doň nachystáte ešte aj papuče pre návštevy, úspech bude zaručený. 

Rada odborníka

Pri voľbe komody sa rozhodujte podľa toho, koľko úložného priestoru reálne potrebujete. Takisto myslite na to, že farebne by mala ladiť s ostatným zariadením vašej domácnosti.

Priniesť závan exotiky do domácnosti nie je dnes už vôbec náročné. Aj taký na prvé počutie možno nezaujímavý kus nábytku ako je komoda, môže byť vyhotovený v dych berúcom dizajne. Nahliadnite do nášho eshopu na www.ikuchyne.sk/eshop. Nájdete tu množstvo zaujímavých inšpirácií (nielen) na výnimočné komody.