feng shui 6

Ako zariadiť obývačku podľa Feng Shui?

Feng Shui je staré čínske umenie. Používa sa v mnohých sférach života, no najčastejšie v zariaďovaní interiéru. Vďaka nemu môže v miestnosti prúdiť dobrá energia. Človek sa tak v obývačke, spálni či kuchyni cíti dobre a príjemne. Ako zariadiť obývačku podľa feng shui? 

feng shui 1
Menej je niekedy viac. Zdroj: iKuchyne.sk

Slovo feng znamená vietor a shui vodu. Slovné spojenie tak vyjadruje, že všetko, čo nás obklopuje, je vytvorené z tečúcej energie. Z tohto faktu sa následne odráža niekoľko pravidiel feng shui. Vďaka nim budete vedieť ako zariadiť obývačku tak, aby ste sa v nej cítili dobre. A to nielen vy, ale každý jej návštevník. 

Umiestnenie je najdôležitejšie

Základom celého feng shui je správne umiestnenie nábytku. To však nie je všetko. Obývačka by sama o sebe mala spĺňať určité štandardy. Aby mohla zodpovedať feng shui, mala by mať aspoň dve steny. Je to preto, aby energia čchi mohla plynule vstúpiť do tejto miestnosti.

feng shui
Koberec pred sedačkou je skvelým riešením. Zdroj: iKuchyne.sk

Typy osvetlenia v dome si môžeme rozdeliť do troch základných kategórií. Prvou z nich je centrálne svetlo, ktoré by malo byť použité v každej miestnosti. Takéto svietidlo má za úlohu osvetliť čo najrozsiahlejšiu plochu a väčšinou sa situuje približne do stredu miestnosti.

Nemenej dôležitým je doplnkové/pracovné svetlo, ktoré zvykne mať špecifický a osobitný charakter. V kúpeľni nesie takéto označenie svietidlo nad zrkadlom, v pracovni či v detskej izbe je to zase stolová lampa. Nás momentálne viac zaujíma doplnkové osvetlenie kuchyne, no tomu sa budeme špeciálne venovať v jednej z ďalších kategórií.

Za zmienku stojí tiež akcentové svetlo, ktoré sa stará o zvýrazňovanie predmetov, akými sú napríklad obrazy či iné cennosti. Avšak, môže byť aj len výlučne atmosférickým elementom.

Vedeli ste, že:

Staré predmety by ste do svojej obývačky nemali dávať. Podľa feng shui blokujú pozitívnu energiu a zdravie rodiny.

feng shui 3
Dostatok prirodzeného svetla je pre feng shui dôležité. Zdroj: iKuchyne.sk

Veľkosť obývačky

Okrem samotného umiestnenia je dôležité myslieť aj na veľkosť samotnej obývačky. Ak chcete, aby energia prechádzala plynulo a správne, obývačka by mala byť väčšia. 

Nemáte väčšiu miestnosť a neviete, ako zariadiť obývačku podľa feng shui? Nezúfajte. Ide to aj v menších obývacích izbách.

obyvacka
Aj malé obývačky sa dajú zariadiť podľa feng shui. Zdroj: iKuchyne.sk

Ako zariadiť obývačku správne pomocou nábytku? 

Hneď po základných informáciách ohľadom tvaru či stien, sa môžete posunúť ďalej. Druhým krokom je nábytok. Ak ani vy neviete, ako správne zariadiť obývačku či umiestniť nábytok, nemusíte sa báť. Feng shui je v tomto smere veľmi jednoduché dosiahnuť. Nejde tak ani o samotný nábytok, ako o jeho umiestnenie. 

V obývačke je niekoľko dominantných bodov. Na tie sa musíte zamerať. Prvým je sedačka. Ohľadom sedenia diktuje feng shui niekoľko pravidiel. Tým prvým je, že sedačka by nemala byť nikdy len tak v strede miestnosti.

feng shui 5
Koberec skvelo vyplní prázdne miesto a prinesie pocit tepla. Zdroj: iKuchyne.sk

Ak chcete, aby v obývačke prúdila dobrá energia, sedačku postavte k hlavnej stene. K nej pripojte aj dve kreslá. 

Druhé pravidlo je taktiež jednoduché. Pri umiestňovaní sedačky, by ste ju nemali orientovať na jeden bod. Sedenie by malo byť tak postavené, aby po sadnutí videl každý na každého. 

Na aký materiál nábytku by ste však mali staviť? Rozhodne je to drevo. To vytvára harmonickú atmosféru a pocit tepla. Okrem toho, podľa feng shui je drevo základom kreativity a láskavosti. 

Ako zariadiť obývačku drevom? Občas je to celkom ťažká otázka najmä v prípade malých priestorov. Drevo je väčšinou masívne a nezmestí sa úplne všade. Výhodou však je, že ho nemusíte mať veľa. Dokonca, podľa feng shui je niekedy menej viac.

feng shui 6
Sedačka by mala byť vždy opretá o hlavnú stenu. Zdroj: iKuchyne.sk

Vo veľkých obývačkách pokojne stavte na masív. Ten dokáže priniesť túžobnú príjemnú atmosféru. Väčšie priestory aj zaplní a zútulní. Do malých obývačiek prineste drevo v úplne inej forme. Stavte na bonsaje, sukulenty či rôzne iné rastliny s drevnatými časťami. Rastliny by mali byť v miestnosti aspoň dve.

Rada odborníka:

Sedačka by nemala byť umiestnená ani pri okne. Nielenže by sa vám zle sedelo, ale taktiež by ste zabránili toku energie. Z okna jej ide veľa. 

Správne osvetlenie a doplnky sú dôležité

Ak chcete, aby vám v miestnosti prúdila dobrá energia, je potrebné mať dostatok svetla. Najlepšie toho prirodzeného. Dávajte si však pozor, aby ste to neprehnali. Rovnako ako málo svetla, aj príliš veľa dokáže feng shui negatívne ovplyvniť.

miska
Miska môže byť aj zaujímavého tvaru. Zdroj: iKuchyne.sk

Nejde tu však len o samotný nábytok. Feng shui do obývačky musíte priniesť aj pomocou doplnkov. Dôležitá je napríklad miska citrusov. Tá do domácnosti prinesie teplo a rodinnú atmosféru. Aj samotný koberec je dôležitý. Znamená stabilitu a v zime prináša teplo. 

Ostré predmety ako meče, dýky alebo aj vypchaté zvieratá v obývačke nesmú byť. Dokážu priniesť zlú energiu. Spolu s ňou aj hádky a nezhody do rodiny. 

koberec
Ak nechcete veľký koberec, zvoľte menší pred sedačku. Zdroj: iKuchyne.sk

Ako zariadiť obývačku tak, aby sa každý cítil dobre? 

Feng shui sa snaží o to, aby každý, kto je v miestnosti, sa cítil dobre. Niekedy je veľmi ťažké docieliť to. Predsa len, každý z nás je iný. Existuje však niekoľko jednoduchých trikov podľa feng shui. Vďaka nim dosiahnete príjemnú atmosféru.

Po usadení by mal každý vidieť na dvere. Keď človek vidí na dvere, cíti sa omnoho lepšie a bezpečnejšie.

vzorovy byt
Do malej obývačky prineste drevo vo forme rastliny. Zdroj: iKuchyne.sk

Ak sa chcete cítiť bezpečne a dobre, určite neumiestnite sedačku pred zrkadlo. Podľa feng shui tak odkryjete svoju hlavu ostatným. 

feng shui 8
Sedenie by malo byť tak, aby po sadnutí na seba každý videl. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver

Ak máte malú obývačku a chcete do nej priniesť feng shui, zbavte sa niektorých vecí. V miestnosti musí prúdiť dobrá energia. Veľké množstvo nábytku by ju mohlo blokovať. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu