osvetlenie do kuchyne

Čierna kuchyňa – netreba sa jej báť!

Patríte aj vy k ľuďom, ktorí majú pred čiernou farbou akýsi rešpekt? V nasledujúcom článku vám ukážeme, že sa tejto farby nemusíte vôbec báť, práve naopak. Čierna kuchyňa dokáže mať luxusný vzhľad a štýl, stačí sa riadiť našimi tipmi a postrehmi.

Čierna farba rozhodne nie je typ farby, ktorú väčšina ľudí používa v interiérovom dizajne, najmä pokiaľ ide o kuchynskú oblasť. Stále platí, že veľa ľudí siaha skôr po bielej farbe či neutrálnejších odtieňoch. Vy ste sa však rozhodli, že vo vašej kuchyni bude dominovať práve čierna farba? Pre monochromatický priestor poskytuje čierna bezkonkurenčnú eleganciu a štýl. Pôsobí nadčasovo, nikdy nevyjde z módy a vždy si zachová moderný vzhľad. Čierne kuchynské skrinky môžu byť skvelým doplnkom každej kuchyne, modernej alebo tradičnej, takže aj tej vašej. Pri zariaďovaní kuchyne, v ktorej bude čierna farba kľúčová, je dobré zamyslieť sa a zbytočne sa pri jej realizácii neuponáhľať.

cuerna kuchyna
Čierna kuchynská linka v tej správnej kombinácii s drevenými prvkami vyzerá naozaj jedinečne. Zdroj: iKuchyne.sk
cierna kuchyna
Nezabúdajte, že čierna farba patrí do skupiny nadčasových farieb a moderná bude vždy. Zdroj: iKuchyne.sk

Zvážte veľkosť vašej kuchyne

Pri voľbe čiernej farby je dôležité prihliadať aj na samotnú veľkosť kuchyne. Čierna farba je sama o sebe dobrou farbou, ktorej by ste sa nemali vyhýbať, no podľa viacerých odborníkov prináša určité nedostatky. Čierne prvky majú totiž tendenciu zmenšiť dojem z priestoru. Toto musíte mať na pamäti, keď budete určovať, ktoré časti kuchyne majú vyniknúť čiernou farbou skriniek, prípadne dlaždíc alebo spotrebičov.

Rada odborníka:

Podobne ako pri čiernom oblečení, tak aj tu platí, že ideálnym kľúčom k tomu, aby sa čierna kuchyňa stala vizuálne zaujímavou, je vrstvenie rôznych textúr a materiálov. Nebojte sa kombinácie čiernej farby s inými farbami či materiálmi a v neposlednom rade majte odvahu aj trošku experimentovať.

antracitova kuchyna
Čierna kuchyňa pôsobí štýlovo a moderne. Zdroj: iKuchyne.sk

Myslite na správny odtieň kuchynských skriniek 

Keďže čierna farba môže ľahko uzavrieť priestor a spôsobiť, že bude pôsobiť menšie, ako v skutočnosti je, ideálnou cestou je obísť tento negatívny efekt začlenením akrylového lesku do dizajnu. Tmavý odtieň tejto povrchovej úpravy poskytuje požadovaný čierny vzhľad, ale tiež otvára priestor, pretože svetlo sa odráža od povrchu. Takáto voľba sa stáva veľmi populárnou kvôli jej vzhľadu a štýlu, ktorý dodáva do akéhokoľvek kuchynského priestoru.

cierna kuchyna
Nebojte sa čiernej farby v kuchyni, vo výsledku môže aj vaša kuchyňa vyzerať takto moderne a elegantne. Zdroj: iKuchyne.sk

Dolaďte k čiernym skrinkám aj spotrebiče

Vaša chladnička, rúra a dokonca aj menšie spotrebiče, ako sú kávovary a mikrovlnné rúry, sa spájajú so zvyškom schémy v kuchyni, aby poskytovali konzistentný vzhľad. To platí aj v prípade, že v kuchyni dominuje čierna farba. Ideálne je pre to zvoliť spotrebiče s čiernymi povrchovými úpravami, ktoré budú bezpochyby ladiť k zvyšku kuchyne.

Nezabudnite na osvetlenie 

Mať dobre osvetlenú kuchyňu je veľmi dôležité, najmä ak ide o čiernu farbu. Čo môžete urobiť, je nainštalovať bodové svetlá pod horné skrinky, aby ste mali pri práci dostatok svetla smerujúceho priamo na pracovné dosky. Priaznivé svetlo nad jedálenským stolom je tiež dobrým riešením v rámci čiernej kuchyne.  

jedálenský stôl
Výber vhodného jedálenského stola do kuchyne dotvorí jej celkový vzhľad. Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že:

Ak vaša kuchyňa nemá veľa prirodzeného svetla, ale je dobre osvetlená umelým svetlom, lesklá kuchyňa by mohla byť tou najlepšou voľbou. Lesklé povrchy odrážajú svetlo a rozjasnia čierne skrinky v kuchyni.

Zamyslite sa nad kombináciami k čiernej farbe

Čierna farba v kuchyni vyvoláva priemyselnú atmosféru. Jedným z osvedčených spôsobov, ako to zdôrazniť, je výber prírodných prvkov, ako sú umelý kameň alebo drevené pracovné dosky. Ak premýšľate skôr nad bielym alebo neutrálnym tónom v rámci kombinácie, tak v takom prípade získate pekný kontrast k čiernym skrinkám a spotrebičom, ktoré budú spoločne vyzerať úžasne. Čiernobiela kombinácia v kuchyni sa už dlhé roky považuje za klasickú kombináciu, ktorá výrazne zvyšuje hodnotu miesta.

cierno biel kuchyna
Čo poviete na kombináciu čiernej a bielej farby v kuchyni? Vyzerá to úžasne! Zdroj: iKuchyne.sk

Dajte si záležať aj na detailoch

Nechajte celý vzhľad kuchyne kulminovať výberom elegantného čierneho sedenia, či už ide o barové stoličky alebo stoličky, ktoré sú funkčné pre daný priestor. Nielenže vytvoríte jedinečné miesto, ale už na prvý pohľad bude každému jasné, že ste si dali na jeho zariaďovaní poriadne záležať.  

CIERNA stolicka
Barové stoličky sú štýlovým a praktickým doplnkom do kuchyne. Zdroj: iKuchyne.sk

Nezabudnite ani na podlahu

Aj čierna kuchyňa môže pôsobiť zbytočne chladno. Našťastie sa s tým dá niečo urobiť. Vhodnou možnosťou môže byť napríklad drevená podlaha. Voľba podlahy je pri realizácii vašej vysnívanej čiernej kuchyne veľmi dôležitá. Ideálne je zvoliť si elegantné tmavé alebo čierne drevo, aby ste atmosféru kuchyne ešte umocnili. Ak máte pocit, že by kuchyňa pôsobila až príliš tmavo, pridajte jednoducho farebný štýlový koberec.

osvetlenie do kuchyne
Kuchyňa je najdôležitejšia z izieb v dome či byte. Zdroj: iKuchyne.sk

TIP NA ZÁVER:

Prečítajte si článok plný zaujímavých informácií o tom, ako vybrať správne barové stoličky do kuchyne.