moderne calunene barove stolicky

Návod na to ako vybrať kvalitné barové stoličky

Barové stoličky sú zaujímavým kúskom do každej kuchyne či jedálne. Vedia pritiahnuť pozornosť a miestnosti dodať moderný vzhľad. Vhodné sú k baru, no nielen tam. Hodia sa aj k vyššie postaveným kuchynským linkám. Ako si vybrať tie najlepšie barové stoličky?

Okrem hlavného kuchynského stola a stoličiek môžete voliť aj iné druhy sedenia. Medzi ne patria napríklad barové stoličky. Sú pohodlné a príjemne sa na nich sedí. Spĺňajú taktiež estetickú stránku. Dokážu do kuchyne dodať potrebnú eleganciu a moderný nádych. A práve ten často v kuchyni potrebujeme. 

Ako zariadiť kuchyňu barovými stoličkami? Je to jednoduché

Ak plánujete do svojej kuchyne barové stoličky od začiatku, treba sa na ne pripraviť. Do kuchyne zakomponujte nejaké vyššie miesto. Môže to byť barový pult alebo vyvýšená kuchynská linka. Pri nej môžete barové stoličky pokojne postaviť a pravidelne na nich sedieť. V takýchto situáciách je už len dôležité sledovať jednotlivé parametre. Medzi ne patrí napríklad výška, materiál alebo farba.

Trochu menší problém sa však vyskytuje vtedy, ak takéto vyššie miesto nemáte. Barové stoličky by boli v tom prípade zbytočné. Taktiež by sa nemuseli ani hodiť do priestoru. Čo robiť v tomto prípade? 

V takýchto prípadoch je môžné nájsť také barové stoličky, ktoré sú polohovateľné – netreba mať vyvýšenú linku, stačí vám na to pultík bežnej výšky kuchyne – 86-91 cm

Rada odborníka:

Barové stoličky by mali byť rozmiestnené trochu ďalej od seba. Platí to najmä pri masívnejších typoch s opierkou. Na to, aby sa na ne dalo dobre posadiť, potrebujete minimálne 70cm.

Správna výška

Nezabúdajte, že každá barová stolička musí mať aj správnu výšku. Tá sa odvíja od miesta, kde budú stoličky stáť. To znamená, od vášho baru, kuchynskej linky či nejakého stola. 

Klasická barová stolička má výšku približne 64 – 85 cm. To sa však líši od výšky baru alebo samotnej stoličky. Vo väčšine prípadov majú stoličky s opierkou 75 – 77 cm. Tie bez opierky zas 78 – 80 cm. Všetko samozrejme závisí od toho, či sú polohovateľné alebo nie. Na ktoré staviť a ako zariadiť kuchyňu práve pomocou nich? To sa už odvíja od vás samotných. Taktiež však berte do úvahy, ako dlho na nich plánujete sedieť.

Barový pult by mal byť o cca 30cm vyšší od barových stoličiek. Vďaka tomuto rozdielu sa bude pri ňom dobre sedieť. Za barom môžete pokojne aj jesť. 

Dôležitý je aj materiál

Tak ako pri každom nábytku, aj pri barových stoličkách často rozhoduje materiál. Ak neviete ako vybrať barové stoličky, poradíme vám. Je to naozaj jednoduché. 

Barové stoličky by mali byť z kvalitného materiálu. Len vtedy vydržia aj dlhé roky. Drevené stoličky sú snáď najlepšie. Drevo je kvalitný materiál. Je odolný a vydrží veľmi dlho. Na druhej strane je však drahý a stoličky sú ťažké a masívne.

Ak hľadáte niečo jednoduchšie, stavte na kovové. Tie sú vhodné do minimalistických priestorov. Jednoducho sa kombinujú. Naopak, vyhýbať by ste sa mali plastovým. Tie majú veľmi krátku životnosť a nevyzerajú tak dobre.

Barové stoličky musia byť bezpečné

Pri výbere barových stoličiek by ste nemali zabúdať na jednu dôležitú vec. Tou je bezpečnosť. Mnohí ľudia často pri zariaďovaní kuchyne nepremýšľajú nad nejakým bezpečím. Barové stoličky sú však vysoké a občas sa na nich môže človek zraniť. 

Pre vyššiu bezpečnosť sa odporúčajú stabilné barové stoličky. Pri ich kupovaní si ich vždy otestujte. Taktiež si všímajte to, ako držia, keď na nich sedíte.

Viac bezpečné sú stoličky s opierkou. Na nich sa môžete pohodlne usadiť. Vďaka opierke sa na barovej stoličke cíti bezpečne každý. Dokonca aj človek, ktorý ich často nevyužíva. 

Barové stoličky s opierkou či bez? 

Keď sme už spomenuli opierky, sú lepšie stoličky s opierkou alebo bez nej? Oba druhy majú určité výhody a nevýhody. Najprv si však musíte odpovedať na otázku, ako zariadiť kuchyňu. Následne budete vedieť, koľko miesta vám ostáva. 

Barové stoličky s opierkou sú robustnejšie a vyžadujú viac miesta. Na druhej strane, stoličky bez opierky sú omnoho skladnejšie. Vo všeobecnosti sú aj menšie. Mnohí však vsádzajú práve na stoličky s opierkou. Lepšie sa na nich sedí. Ak plánujete nejaké posedenie s priateľmi, takéto stoličky sú lepšou variantou.

Pri vyberaní barových stoličiek sa zamerajte aj na jednotlivé detaily. Materiál, farba či štýl sú dôležité na to, aby sa stolička hodila do konceptu kuchyne. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu