severský dizajn

Takto vytvoríte krásnu obývačku v severskom štýle

Severský štýl patrí medzi veľmi obľúbené štýly do obývačky. Prináša so sebou jednoduchosť a čistotu. Obývačky v severskom štýle pôsobia jednotne, moderne a vzdušne. Ich výhodou je, že sa hodia do každého typu interiéru. Pri zariaďovaní si pomôžte inšpiráciami do moderných obývačiek. 

Vybrať si správny štýl, ktorý sa hodí vám a vašej rodine môže byť náročné. Práve severský štýl je veľmi obľúbený medzi mnohými. Je typický pre krajiny ako Fínsko, Nórsko, Švédsko či Dánsko. Už pri prvom pohľade na takto zariadenú obývačku sa cítite príjemne. Priestory sú jednoducho zariadené a poskytujú dostatok priestoru. Ak by ste chceli tento štýl vyskúšať, pomôžte si inšpiráciami do moderných obývačiek. 

Stavte na inšpirácie do moderných obývačiek

Severský štýl je známy svojimi čistými líniami a jednoduchosťou. Zariadiť si svoju obývačku presne v tomto štýle je hračkou. Občas je však dobré nechať sa inšpirovať, pretože inšpirácie do moderných obývačiek sú tým pravým. Stavte na fotografie zo sociálnych sietí či realizácie obývačiek, ktoré vám môžu poskytnúť zaujímavé nápady. 

Pri tomto štýle je dôležitý nielen výber správnych doplnkov, ale aj celkové usporiadanie nábytku, ktoré je kľúčové. Preto sa inšpirujte, plánujte a premýšľajte. 

Vedeli ste, že … 

Severský štýl vychádza z drsnej škandinávskej klímy. Dlhé kruté zimy spôsobovali, že ľudia si zariaďovali domovy tak, aby sa v nich cítili čo najlepšie. Trávili v nich veľmi veľa času. 

Praktický, no štýlový

Na začiatok je dobré vedieť, že severský štýl nie je len moderný. Je taktiež veľmi praktický a funkčný. Vďaka tomu je vhodný nielen pre veľké domy, ale tiež pre menšie byty. Najväčšou výhodou je používanie neutrálnych farieb a hra so svetlom. Pri správnej kombinácií opticky zväčšíte aj najmenší priestor. 

Funkčnosť tohto štýlu si uvedomíte hneď, ako pôjdete vyberať nábytok. Mnohé regály a police vhodné do tohto štýlu sú mimoriadne funkčné, pretože poskytujú dostatok miesta na uloženie všetkých vašich vecí. Vyberajte kusy nábytku s oblými hranami a hladkými čistými líniami. 

Severský štýl nie je len o tom, aby vaša obývačka vyzerala dobre. Záleží mu na tom, aby ste sa v nej cítili čo najlepšie. Dôležitá je samotná funkčnosť. Obývačka by nemala byť prázdna, ale zariadená do minimalistického štýlu. Dôraz by ste mali klásť najmä na výber správnej farby a materiálu. 

Svetlo je základ

Po zhliadnutí inšpirácií do moderných obývačiek určite zistíte jednu vec. Obývačky v severskom štýle sú presvetlené. Majú dostatok svetla a to ako prirodzeného, tak umelého. Celkové osvetlenie podporujú bledšie a neutrálne farby. 

Základom severského štýlu je využiť čo najviac prirodzeného svetla. Tento štýl pochádza z krajín, kde je takéhoto svetla málo. Preto je potrebné zvoliť správny nábytok, jeho umiestnenie a najmä dostatok okien. Veľké okná sú totiž kľúčové.

Okrem veľkých okien však dbajte na textílie. Záclony by mali byť z jemných látok, vďaka čomu do izby prenikne čo najviac svetla. Ak si nepotrpíte na žalúzie, pokojne sa ich zbavte. 

Podlaha musí dýchať

Inšpirácie do moderných obývačiek diktujú jasne. Severský štýl je jednoducho bez kobercov. Ak si však na nejaký potrpíte, zvoľte menšie rozmery a bledé neutrálne farby. Podlaha by mala byť “čistá”, preto voľte skôr kusové koberce 

Rada odborníka

Ak predsa len milujete koberce, stavte na menšie koberčeky. V obývačke by ste však nemali mať viac ako 1 – 2 kusy. Vhodné umiestnenie je napríklad pred sedačkou.

Neutrálne farby

Ako sme už vyššie spomínali, neutrálne farby sú základom severského štýlu. Zvoliť by ste mali bielu, sivú, béžovú alebo bledohnedú farbu. Skvelá je kombinácia s drevom alebo iným prírodným materiálom. 

Báť sa však nemusíte ani čiernej alebo jemných pastelových farieb. Dávajte si však pozor na ich jednotlivé kombinácie. Kombinujte maximálne 2 – 3 farby. Rovnako je to pri materiáloch. Kombinujte maximálne 1 – 2 materiály. 

Inšpirácie do moderných obývačiek diktujú textílie

Zabudnúť by ste určite nemali ani na textílie, ktoré sú pre severský štýl známe. Keďže celý tento štýl pochádza z chladných krajín, niet sa ani čomu čudovať. Teplé kožušiny, deky alebo prikrývky vedia príjemne zahriať. Počas zimy sú nielen štýlovým doplnkom, ale praktickým pomocníkom. 

Počas leta ich určite neschovávajte. Prikrývky skvelo poslúžia ako doplnok. Môžete ich mať prevesené na kresle, sedačke alebo stoličke. 

Záver

Severský štýl je veľmi obľúbený. Nájdete ho v mnohých inšpiráciách do moderných obývačiek. Obývačky sa jednoducho zariaďujú a vyzerajú štýlovo. Človek sa v nich potom cíti veľmi dobre.

Rada na záver

Pri kombinovaní jednotlivých farieb si dávajte pozor. Pastelové farby kombinujte maximálne dve. Najlepšie urobíte, ak ich skombinujete s bielou farbou, ktorá je základom severského štýlu. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu