Osvetlenie do študentskej izby musí byť kvalitné!

Produktivita a tiež množstvo hodín strávených nad knihami u školákov závisí aj od toho, aké unavené sú ich oči – pri slabom svetle sa unavia rýchlejšie. Rozhodnúť sa pre vhodné osvetlenie do detskej izby nie je vždy ľahké, preto vám ponúkame niekoľko rád a príkladov svietidiel z našej dielne.

Najlepšie je prirodzené svetlo

Mamy vždy svojim deťom hovoria, aby nečítali potme. Totiž, aj keď si všetci myslia, že vtedy vidia dobre, v skutočnosti nevedia, koľko námahy ich oči potrebujú vynaložiť na to, aby dobre vnímali text, ktorý majú pred sebou. Pri nedostatočnom svetle po čase pocítia silnú únavu, ktorá môže vyústiť až do bolesti hlavy. Jednou z možností je preto školákom zabezpečiť dostatok prirodzeného svetla v izbe pomocou veľkých okien. Prípadne skúste umiestnenie stola pod okno. Ak vaše dieťa preferuje učenie večer alebo v noci, nasledujúce rady istotne využijete viac.

Rada odborníka: Orientujte sa hlavne na praktickosť správneho výberu, pri ktorom sa riaďte počtom, veľkosťou aj smerovaním okien vzhľadom na svetové strany. Dôležité sú aj rozmery miestnosti. Podľa týchto faktorov potom uvážte, koľko a akých svietidiel do izby kúpite. Finálnu voľbu dizajnu pokojne nechajte na dieťati. 

Základ je najdôležitejší

Stropné svietidlá či zapustené osvetlenie sú hlavným zdrojom svetla v izbe. Jeho výber ovplyvňuje niekoľko faktorov, ako celkový interiér, veľkosť miestnosti, farba stien, nábytku či počet okien. Zároveň ide o dizajnovú záležitosť a pomyselnú bodku pri zariadení izby. Skvelo ju dopĺňa a tiež podčiarkuje jej celkový štýl.

Ak máte vysoké stropy, je závesné svietidlo najvhodnejšie. V opačnom prípade voľte rozmerom menšie, ktoré nevisí zo stropu. Vždy dbajte na jeho bezpečnosť a funkčnosť. Zdrojom svetla môžu byť LED žiarovky s bielym studeným svetlom. To počas učenia zvyšuje produktivitu a pomáha sústredeniu. Teplé svetlo, naopak, dokáže redukovať stres a umožňuje očiam zrelaxovať, pretože sa pri ňom nemusia príliš namáhať. LED žiarovky tiež dokážu študentom ušetriť peniaze. 

Niekoľko príkladov na elegantné a praktické závesné osvetlenie z nášho eshopu:

Stolová lampa ako praktický pomocník

Základné osvetlenie v podobe zapustených či stropných svietidiel dodá izbe celkovú atmosféru, avšak nie je to jediná možnosť pri zariadení detskej izby. Stolová lampa sa ukazuje ako skvelý doplnok. Umožní vašim žiakom použiť jedno svetlo na konkrétnu činnosť, akou je písanie úloh, učenie či práca na počítači.  Pri výbere veľkosti lampy vezmite do úvahy pracovný stôl študenta, a tiež dbajte na jej umiestnenie pod správnym uhlom, aby nevznikli rušivé tiene (t.j. 60 – 70°). Ak je váš študent pravák, svetlo by malo smerovať z ľavej strany stola. Ak ide o ľaváka, položte lampu napravo. Jej výber takisto podlieha štýlu miestnosti a vkusu vášho dieťaťa.

Stojanové svietidlo ako synonymum relaxu

Študentská izba nie je vyhradená iba školským úlohám a učeniu. Niekedy je potrebné si poriadne oddychnúť, a tak si váš tínedžer môže voľný čas pokojne vyplniť napríklad čítaním kníh v pohodlnom kresle. Na to, aby nemusel zapínať svetlo v celej izbe, ale len osvetliť konkrétny priestor, zvoľte stojanovú lampu. Perfektný variant si určite vyberiete aj z našej ponuky. 

Zameranie na poličky a regály

Navodiť správnu atmosféru na učenie dokáže aj pridané osvetlenie, ktoré celý proces urobí znesiteľnejším a menej bolestivým. Hodí sa pre poličky či regály s knihami. Vďaka nemu sa už školákovi nestratí z dohľadu žiadna z učebníc. V zime zas z izby vyčarí tak trochu dramatické prostredie. 

Dekoratívne svetlo na zútulnenie

Izba určená vášmu študentovi nemusí nevyhnutne pôsobiť prísne. Odľahčite ju pomocou malých svetielok určených na dekoráciu. Umiestnite ich na stenu okolo postele, prípadne na nočný stolík. Takéto pridané osvetlenie nie je nevyhnutné a závisí aj od osobných preferencií, no priestor dokáže zútulniť a vaše dieťa sa v ňom bude cítiť oveľa príjemnejšie. Ak bude svietiť aj v noci, deti sa budú menej báť tmy a rýchlejšie zaspia.

Tip od odborníka: Pri osvetlení izby sa riaďte zásadou ,,všetko s mierou“. Pri učení či písaní úloh nech vaše dieťa využíva svetlo z jedného, maximálne dvoch zdrojov naraz, nikdy nie viac. Rovnako ako slabé, tak aj silné osvetlenie môže vyvolať únavu očí a bolesti hlavy.

Ďalšie osvetlenie do detskej izby nájdete na našom eshope.