Ako zariadiť obývačku tmavej farby?

Tmavé farby sú dnes v interiéroch veľmi obľúbené. Pri správnej kombinácií dokážu vytvoriť príjemný pocit. Pri zariaďovaní je dôležité dbať na určité pravidlá. Len vďaka nim docielite požadovaný efekt. Ako zariadiť obývačku tmavej farby?

zelena rohova sedacka
Sedačka smaragdovozelenej farby. zdroj: iKuchyne.sk

Obývačka je veľmi rušným miestom v byte či dome. Denne v nej trávime snáď najviac času. Zariadená by mala byť preto tak, aby ste sa v nej cítili čo najlepšie. Príjemný pocit vedia navodiť aj tmavé farby

Práve tmavé odtiene fialovej či modrej pôsobia luxusne a elegantne. Pri takýchto farbách si však musíte dávať pozor na určité kombinácie. Premýšľate nad niečím podobným aj vy? Tento návod, ako zariadiť obývačku tmavej farby, sa vám tak určite zíde.

kovova dekoracia
Kovové kúsky sú do tmavej obývačky najlepšie. zdroj: iKuchyne.sk

Neviete ako zariadiť obývačku? Začnite od správnej farby

Pri zariaďovaní obývačky je dôležité začať od úplného základu. Týmto základom je výber farby. Nehovoríme len o farbe na steny, ale taktiež farbe doplnkov a nábytku. Je potrebné si zadať určitý farebný tón, v ktorom môžete následne ladiť všetko spolu. Obývačka by nemala byť plná rôznych farebných kusov nábytku a doplnkov. Taktiež by nemala byť plná rôznych odlišných štýlov. 

Ak premýšľate, ako zariadiť obývačku a vybrať farbu, zohľadnite to, čo máte radi. Ak ste skôr minimalisti, váš štýl sa bude uberať vzdušnými miestnosťami. Naopak, ak máte radi eleganciu, tmavé farby sú pre vás to pravé. Pomocou tmavej fialovej, čiernej či tmavomodrej dokážete priam zázraky. 

Zlatá sa hodí do teplých odtieňov. zdroj: iKuchyne.sk

Voliť však môžete aj iné tmavé odtiene. Ak je správne skombinovaná, veľmi dobre vyzerá aj tmavá olivovozelená farba. Možností je naozaj veľa. 

Vedeli ste, že: 

Sedenie v obývačke nemusí byť len tmavé. Do tmavej obývačky môžete zvoliť aj bledšiu sedačku. Vďaka inej farbe perfektne vynikne. 

strieborna sedacka
Tmavé farby by ste mali ladiť tón v tóne. zdroj: iKuchyne.sk

Strop musí ostať biely

Akokoľvek je vaša obývačka veľká, strop by mal ostať biely. Tmavé farby majú tendenciu opticky zmenšovať priestor. V prípade tmavého stropu by mohla vaša obývačka vyzerať omnoho menšia. Robiť by sa to malo nielen v prípade malých obývačiek, ale taktiež pri veľkých. 

Biely strop vytvára príjemnú atmosféru a zaručí, že sa nebudete cítiť v obývačke stiesnení. Farba dokáže obývačke pomôcť, no taktiež uškodiť.

stolova lampa
Do tmavej miestnosti sa nemusíte báť kombinovať teplé svetlo. zdroj: iKuchyne.sk

Svietidlá v hlavnej úlohe 

Či už máte v obývačke veľké okná alebo presný opak, svietidlánutnosťou. Tmavá obývačka často pôsobí aj počas slnečného dňa veľmi tmavo. Vo večerných hodinách tak dokáže nemilo prekvapiť. 

A ako zariadiť obývačku tmavej farby pomocou svietidiel? Ide to jednoducho. Tmavé farby sa skvelo kombinujú s kovom. Práve vďaka tomuto faktu nemusíte hľadať tmavé ozdobné lampy. Tie by totiž mohli v miestnosti skôr zaniknúť. Vhodné sú teda kovové lampy, ktoré sú štýlové, elegantné a perfektne zapadnú do konceptu obývačky. 

svietnik
Zaujímavé doplnky sú v elegantnom štýle vítané. zdroj: iKuchyne.sk

Kombinujte tón v tóne

V prípade tmavej obývačky je dobré, keď sú aj ostatné miestnosti v podobnom odtieni. Mať bielu kuchyňu, z ktorej sa rovno prejde do tmavej obývačky, môže byť šok. Preto je dobré, ak k tmavej obývačke skombinujete aj tmavú kuchyňu, či iné miestnosti. Nie je to však pravidlom. 

Jednotlivé kusy nábytku nemusia byť z rovnakej edície. Stačí, ak budú k sebe ladiť farebne. Taktiež nemusia byť rovnakej farby. Ladenie tón v tóne je pre tmavú obývačku najlepšie. Vyhnete sa tak fádnosti. 

sive zrkadlo
Zrkadlá sú vhodné pre optické zväčšenie miestnosti. zdroj: iKuchyne.sk

Ak neviete, ako zariadiť obývačku, nemusíte sa báť. Každá farba má niekoľko odtieňov. Vďaka tomu máte široké možnosti pri nákupe nábytku aj doplnkov. Netreba však zabudnúť ani na to, že niektoré farby môžete skombinovať dokopy. Ide napríklad o farby ako čierna a fialová, či fialová a modrá. Takéto tmavé odtiene môžete pokojne skombinovať spolu. Kombinujte však maximálne 2 – 3 podobné odtiene. 

Rada odborníka

Pri svietidlách si dávajte pozor. Tmavá miestnosť síce potrebuje viac svetla, no všetkého veľa škodí. S lampami či stropným svietidlom to nepreháňajte. Do menšej obývačky stačí jedno hlavné svetlo a 2 – 3 doplnkové.

medena lampa
Niektoré osvetlenie môže byť aj dizajnovým kúskom. zdroj: iKuchyne.sk

Ako zariadiť obývačku pomocou tmavých doplnkov? 

V tmavej obývačke nemusia byť len tmavé doplnky. Tento základ by ste mali vedieť ešte predtým, ako vôbec tmavú obývačku budete mať. Dôvod je ten, že práve doplnky v tmavých odtieňoch môžu pôsobiť fádne. Nemusia vyniknúť a svoju úlohu nesplnia. 

chesterfield sedacka
Sedačka môže byť aj jednoduchá a minimalistická. zdroj: iKuchyne.sk

Ako sme už spomínali vyššie, do tmavej miestnosti sa hodia kovové kúsky. Striebro je tým najlepším kovom. Spolu s ním ide ruka v ruke aj sivá a biela farba. Tieto farby vedia vyniknúť, a tmavému miestu dodať šmrnc. Nebojte sa zaujímavých kombinácií. 

Pri otázke, ako zariadiť obývačku, nie je správna jedna jediná odpoveď. Ak máte radi tmavé farby, pokojne na ne stavte. Jednoducho sa kombinujú a vyzerajú elegantne. Dávajte si však pozor, miestnosť musí mať dostatok svetla. 

sedacka s taburetom
Veľké sedačky sú vhodné do veľkých obývačiek. zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver

Tmavým obývačkám by sa mali vyhýbať ľudia s malými miestnosťami. Tmavá farba sama o sebe opticky zmenšuje. Mohlo by sa stať, že malej obývačke uberiete potrebné rozmery. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu