hojdacie kreslo

Hojdacie kreslo. Viac, ako len splnený sen

Hojdacie kreslo. Sen, ktorý nemusíte len snívať. Máte za sebou náročný deň a túžite prísť domov, sadnúť do kresla a vypiť si šálku bylinkového čaju? V hojdacom kresle zabudnete na celodenný zhon a načerpáte energiu, ktorú tak potrebujete. Nie, nie je to len tá veľká ťažká atrapa, ktorú ste pri starých rodičoch zďaleka obchádzali. Dnes hojdacie kreslá vyzerajú inak. Vyberú si aj tí náročnejší. Pozrite sa na ne spolu s nami.

hojdacie kreslo
Zdroj: Pinterest

Hojdacie kreslo a jeho stručná história

Bytový doplnok, ktorý si nemohol dovoliť každý. Prvé hojdacie kreslo sa objavilo v polovici 18. storočia. Vďaka šikovnému stolárovi Michaelovi Thonetovi sa dostalo takmer do celého sveta. V našich končinách sa objavovalo len v bohatších domácnostiach a stalo sa znakom blahobytu. V sedliackych domoch na ne ľudia nemali dosť miesta, peňazí a ani času. 

Neskôr sa hojdacie kreslo niekde stratilo, ale našťastie si k nám opäť našlo cestu. Dnes ho môže mať doma každý. Aj vy. Z bohatej ponuky hojdacích kresiel si určite vyberiete. 

hojdacie kreslo
Do pracovne ho radšej nedávajte. Práca neutečie, ale ani sa sama neurobí. (zdroj: ikuchyne.sk)

Kde ste prvé hojdacie kreslo videli vy? 

V starých amerických filmoch v nich sedávali babičky a venovali sa ručným prácam. Dedkovia bafkali fajku a uprene hľadeli do diaľky. Koľkokrát ste si povedali, že presne také kreslo si kúpite, keď vyrastiete? Splnili ste si detský sen, či stále máte málo miesta a peniaze vždy potrebujete na niečo dôležitejšie?  

Prečo sú majitelia hojdacieho kresla (s)pokojnejší? 

Nie je to len také obyčajné kreslo. Hojdacie kreslo je hojdacím koníkom pre dospelých. Hojdanie upokojuje. Pri deťoch ide o samozrejmosť, na ktorú pri dospelých zabúdame. Aj dospelí potrebujú chvíľu len pre seba. Vychutnať si dobrú kávu, či čaj. Utriediť si myšlienky. Zabudnúť na každodenné starosti. Na chvíľku si zdriemnuť. Prečítať knihu od obľúbeného spisovateľa. To je pohoda, čo poviete? Hojdacie kreslo pomáha v boji so stresom. Vy ho ešte nemáte?

vankus
Pletený vankúšik pre ešte väčšie pohodlie. Nie je to len dekorácia. (zdroj: ikuchyne.sk)

Náš tip:

Snívate o maximálnom pohodlí? K hojdaciemu kreslu pridajte vhodnú podnožku a vankúšik. Hojdať sa v kresle nebudete stále. Oprite sa, vyložte si nohy, oddychujte. 

taburetka
Vyložte nohy a len tak si v hojdacom kresle poseďte. (zdroj: ikuchyne.sk)

Klasické drevené hojdacie kreslo, či úplne iné?

Myslite na to, že v hojdacom kresle relaxujete. Neumiestňujte ho tam, kde sa v dome premelie najviac ľudí. Áno, dá sa presunúť, ale bude vás to baviť každý deň? Vytvorte si vlastný oddychový kútik a nenechajte sa v ňom rušiť. Je to vaše kreslo. Nemusí sa v ňom vystriedať každá návšteva.V štýle “hlavne nenápadne” ho prispôsobte zariadeniu, ktoré už doma máte. Aké máte jedálenské stoličky? Prispôsobte dizajn kresla s nimi. Detail, ktorý pozornému oku neunikne a patrične ho ocení. 

Čalúnené v kombinácii s drevom? Pohodlnejšie už nenájdete. (zdroj: ikuchyne.sk)

Rozhodli ste sa poňať to inak a z hojdacieho kresla sa stal neprehliadnuteľný bytový doplnok? Drevené, čalúnené, ratanové, plastové, či kombinované? Chcete hojdacie kreslo, ktoré inde neuvidíte? Poobzerajte sa po dizajnových kúskoch

Náš tip: Moderné domácnosti znesú aj niečo netradičnejšie. Hojdacie kreslo na zavesenie.

zavesene kreslo
Hojdacie kreslo môže vyzerať aj takto. Na nedostatok miesta sa už nevyhovoríte. (zdroj: Pinterest.com)

Hojdacie kreslo na chalupu

Hľadáte hojdacie kreslo na chalupu? Čo poviete na drevenú klasiku s ornamentami v ľudovom štýle? Áno, ak máte chalupu zariadenú v tomto duchu. 

Chcete z hojdacieho kresla pozorovať hviezdy? Žiadny problém. Exteriérové hojdacie kreslá sú určené na terasu alebo záhradu a materiál, z ktorého sú vyrobené odolá aj vrtochom počasia. V zime ich vonku nenechávajte. Na mínusové teploty nie sú zvyknuté a vy si ich v týchto teplotách tiež veľmi neužijete. 

Cena vás odrádza? Ale to nemusí

Hojdacie kreslá nájdete v rôznych cenových hladinách. Ich cenu určuje použitý materiál a celkové prevedenie. Jednoduché kreslá sú lacnejšie. Chcete niečo výnimočné? Počítajte s tým, že si za kreslo priplatíte. 

tyrkysove kreslo
V moderných domácnostiach sa objavuje stále častejšie. (zdroj: ikuchyne.sk)

Rada odborníka:

Viete, aké hojdacie kreslo chcete. Vybrali ste mu to najlepšie miesto. Ste si istí, že vás to kreslo aj unesie? Nosnosť hojdacieho kresla si overte skôr, ako si ho priveziete domov, aby sa stalo vašim plnohodnotným spoločníkom, nie len dekoratívnym prvkom.