ako zariadit byt

Aké svietidlá zvoliť do podkrovných izieb?

Podkrovné izby vyzerajú dobre a poskytujú príjemnú atmosféru. Ich menšou nevýhodou je zariaďovanie. Zošikmený a znížený strop často robí problémy pri výbere nábytku. No nielen pri tom. Druhým veľkým problémom sú často svietidlá. Ako zariadiť byt s podkrovnými izbami a aké svietidlá do nich zvoliť?

zlata-zavesna-lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

Svietidlá sú dôležitou súčasťou každej jednej miestnosti. Sú základom a vyberáme ich medzi prvými kúskami nábytku. Ak premýšľate, ako zariadiť byt s podkrovnými izbami, myslite na rozmery. A to najmä pri svietidlách. Pri nesprávnom výbere dokážu miestnosť opticky zmenšiť. Narobia tak viac škody ako úžitku. 

Zariaďte byt pomocou minimalistického osvetlenia

Pri podkrovných miestnostiach musíte často šetriť miesto. Preto sa pri zariaďovaní bytu s podkrovím využívajú funkčné doplnky. Mnohí stavia na minimalizmus. Ten kombinuje štýlové kúsky s úžitkovými vlastnosťami. Menej je niekedy viac, a tým sa minimalizmus riadi.

zavesna lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

Myslite na to aj pri osvetlení. Namiesto toho, aby ste hľadali prekombinované kúsky, zamerajte sa na jednoduchosť. Niečo jemné, v jednom materiáli, čo vynikne, no nebude rušiť celkový dojem. 

V rustikálnom štýle sú vhodné len samé žiarovky spustené zo stropu. V minimalizme zas kovové lampy na štýl lustra. Výber je na vás. 

ako zariadit byt
Zdroj: iKuchyne.sk

Samotné umiestnenie je veľmi dôležité. Luster sa nedá umiestniť na zníženú časť stropu. Preto je lepší iný druh, napríklad bodový typ. V prípade, že už luster máte, umiestnite ho na nezníženú časť. Prípadne do stredu miestnosti. 

Vyhnite sa masívnym lustrom

Premýšľate, ako zariadiť byt s podkrovnými miestnosťami a napadol vám luster? Ešte predtým, ako si ho kúpite, všetko si premyslite. Nie každá podkrovná miestnosť je dosť vysoká, aby v nej luster mohol visieť. A nie v každej podkrovnej miestnosti nájdete miesto, kam ho umiestniť. 

zavesna lampa variation
Zdroj: iKuchyne.sk

Ak predsa len po lustri túžite, vyberajte si jednoduché kúsky. Vyhnite sa masívnym typom. Tie zaberú miesto. Dokonca môžu zasahovať do priestoru a vadiť vám pri prechádzaní. 

Lustrov sa rozhodne netreba báť. Treba si však vedieť vybrať ten správny. Zistite si rozmery a jeho dĺžku. Minimalistické lustre dnes nájdete v mnohých variantoch. Niekde ide len o jednu lampu, v iných prípadoch o nejakú kombináciu. 

Bodové svetlá robia zázraky 

Bodové svetlá sú presne tým typom svietidla, ktorý je do podkrovných izieb ako stvorený. Opticky dokážu miestnosť zväčšiť, nezasahujú do priestoru a nezaberajú takmer žiadne miesto.

Aplikovať sa dajú veľmi jednoducho na znížený a zošikmený strop. Skvelo ho tak doplnia. Dnes nájdete na trhu zaujímavé ozdobné bodové svetlá. Tie sú nielen praktickým, ale taktiež štýlovým kúskom. 

Veľkou výhodou je, že do miestnosti zapadnú. V jednej môžete mať rovno niekoľko kusov. Jednotlivé tvary sa dajú kombinovať tak, že vyzerajú prirodzene. V miestnosti tak majte 2 – 3 tvary bodových svietidiel. 

To znamená, že hlavné osvetlenie bude mať tvar štvorca a doplnkové bude napríklad okrúhle. Bodovým osvetlením sa takisto dá osvetliť umenie. Nainštalujte ho napríklad nad alebo pod obraz. Výsledok vás prekvapí.

lampy
Zdroj: iKuchyne.sk

Stavte na doplnkové osvetlenie

Okrem centrálneho a hlavného osvetlenia stavte na to doplnkové. To si vyberáte zo stolových alebo samostatne stojacich lámp. Výber je na vás. 

Do spálne alebo detskej izby sa hodia skôr stolové lampy. Tie položte na stôl alebo nočný stolík. Samostatne stojace lampy sú zas vhodné do obývačky. Postavte ich k sedačke alebo ku kreslu. Veľmi dobre poslúžia pri čítaní. 

stolova lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

Premýšľate, ako zariadiť byt štýlovo? Stavte na doplnkové osvetlenie. To má nielen úžitkovú funkciu. Izby dokáže perfektne doplniť. 

Zariaďte byt dekoračnými svietidlami 

Okrem doplnkových existujú aj dekoračné svietidlá. Tie sa najčastejšie montujú napríklad na rohy skriniek. Niektoré dokonca aj do skriniek. Ich úloha je čisto dekoračná. Často nemajú takú silu, aby osvetlili miestnosť. 

Do podkrovnej miestnosti sa takéto svetlo skvelo hodí. Umiestnite si ho na posteľ alebo do skrinky. Fantázii sa medze nekladú. Svetlo vie opticky miestnosti zväčšiť. Preto sa ho snažte nejakým spôsobom dostať do podkrovných miestností.

cierno-siva-stojanova-lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

Na otázku, ako zariadiť byt s podkrovnými izbami, nie je jediná správna odpoveď. Je na vás, ako si byt zariadite. Snažte sa však vyhnúť bežným chybám, ktoré ho len opticky zmenšujú. 

Rada na záver

Pri výbere svietidiel nemyslite len na ich dizajn. Zamerajte sa na ich silu a výkon. Každé svetlo musí byť dostatočne výkonné, aby miestnosť osvetlilo. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu