styl art deco

Štýl Art Deco: Prečo je tak obľúbený?

Premýšľate nad tým ako moderne zariadiť byt či dom? Pripravili sme si pre vás článok o jednom z najobľúbenejších štýlov, ktorým je Art Deco. Inpširujte sa aj vy týmto štýlom a nebudete ľutovať.

Štýl Art Deco vznikol v 20. rokoch 20. storočia a jeho názov bol odvodený od medzinárodnej výstavy, ktorá sa konala v Paríži v roku 1925, kde bol tento štýl prvýkrát predstavený. Art Deco ovplyvňoval všetky oblasti dekoratívneho umenia a bol považovaný za veľmi očarujúci, elegantný, funkčný a moderný. Rýchlo sa stal populárnym štýlom zdobenia interiérov a jeho vplyvy sa prejavili aj v architektúre, móde a dokonca aj v dizajne automobilov. Aké sú jeho charakteristické znaky v rámci interiérového dizajnu? 

Geometrické tvary ako základ

Jedným z najcharakteristickejších znakov štýlu Art Deco sú geometrické tvary. Známe sú motívy slnečného žiarenia, obdĺžniky, gule, lichobežníky či polygóny. Väčšina z nich má symetrický vzor a motív. Tie je možné vidieť napríklad aj v rôznych typoch svietidiel.

VEDELI, STE ŽE: moderný dizajn interiéru v štýle Art Deco by mal byť doplnený dizajnmi s vavrínovými listami, konármi, perím pozdĺž štylizovaných živočíšnych prvkov, či už ide o vtáčiu sochu alebo nejakú rybu. Áno, aj to je jeden zo znakov štýlu.

Materiály použité v Art Deco majú moderný štýl

Medzi najpoužívanejšie materiály, ktoré sú súčasťou tohto štýlu, patria nehrdzavejúca oceľ, zrkadlá, chróm, sklo, drevo a dokonca aj exotické kože zo žraloka či zebry. Často sa používali aj drahé materiály, ako sú eben či mramor, vďaka čomu boli niektoré kusy nábytku tohto štýlu prístupné len pre bohatších ľudí.

Farby typické pre tento štýl

Farby v štýle Art Deco sú výrazné a odvážne, s množstvom kontrastov. Svetlé a tmavo žlté, červené, zelené, modré a ružové sa dobre premiešajú so striebornou, čiernou a chrómovou farbou. Ak chcete niečo jemnejšie, vyskúšajte biele a béžové produkty, ktoré sa často používajú aj v obývacích izbách, jedálňach a spálňach. Tieto farby krásne kontrastujú s lešteným drevom a lakovaným nábytkom.

Nábytok v štýle Art Deco

V prípade nábytku, sú tou správnou voľbou silné, efektívne tvary bez ozdôb. Nábytok vyrobený z exotického dreva, rovnako ako chróm a zrkadlové kúsky, sú skvelými možnosťami. Nábytok v štýle Art Deco má tendenciu byť veľký, takže sa nemusíte báť siahnuť po väčšom stole či väčších stoličkách.

Ako je to s podlahami?

Pre tento štýl je typické linoleum v abstraktných vzoroch alebo čiernobiele dlaždice, rovnako ako lakované podlahy. Leštené parkety sú tiež ideálnou voľbou. Majte na pamäti, že podlahy boli v období Art Deco pokryté veľkými kobercami v geometrických vzoroch, takže neváhajte a siahnite aj po takýchto kobercoch.

Osvetlenie v Art Deco

Svetlá boli často vyrobené zo skla, dreva a chrómu, čo boli v tom čase úplne nové materiály. Sklo bolo niekedy vyleptané alebo smaltované. Biele sklo a farebné sklo v tiffanskom štýle boli tiež veľmi bežné. Nezabúdajte, že v našej ponuke nájdete aj svietidlá, ktoré sa do tohto štýlu bezpochyby hodia.

Rada odborníka: Nemusíte celý svoj interiér zariaďovať v štýle Art Deco. Stačí sa zamerať na zjednodušené tvary a niektoré súčasti interiéru ako je nábytok či osvetlenie. Priestor bude stále pôsobiť jedinečne a bude z neho cítiť vašu osobnosť.

Aj keď štýl Art Deco vyšiel z módy počas druhej svetovej vojny, začiatkom 60. rokov minulého storočia bol záujem o štýl obnovený. V 21. storočí je Art Deco naďalej zdrojom inšpirácie aj v interiérovom dizajne. Začlenením niektorých týchto prvkov a produktov z nášho e-shopu do svojho interiéru môžete dosiahnuť moderný vzhľad obdobia Art Deco za výhodné ceny.