Bohémsky štýl v obývačke

Bohémsky štýl: Nebojte sa ho v obývačke

Bohémsky štýl, často označovaný ako boho štýl, je veľmi obľúbený. Vyznačuje sa súhrou farieb a doplnkov. Mnohí naň stavia, pretože z neho vyžaruje dobrá energia. U nás síce nie je tak rozšírený, no rozhodne stojí aspoň za zváženie. Vaša obývačka či dokonca celá domácnosť, môžu vyzerať ako vystrihnuté z časopisu. 

Bohémsky štýl v obývačke
Bohémsky štýl v obývačke. Zdroj: Pinterest

Pri rôznych interiérových štýloch sa človek musí riadiť istými pravidlami. Má jasne dané, aké farby sa kombinujú a aké zas nie. Pri niektorých iných štýloch, ako napríklaf feng šui, máte ešte pravidlá o umiestnení. Bohémsky štýl je však iný. Ako naň v obývačke?

Začnite pomaly

Dôvod, prečo mnohí ľudia nakoniec od boho štýlu upustia je, že na to idú rýchlo. Nedajú si čas a nezačnú pomaly a plynule. Pri tomto štýle pokojne upustite uzdu svojim predstavám. Nenechajte sa ale úplne uniesť. Minimálne na začiatok je potrebné všetko premyslieť.

Keďže v bohémskom štýle kombinujete všetky farby, materiály a vzory, obývačku si naplánujte. Plánujte, čo kde bude a čo chcete kúpiť. Mali by ste mať aspoň hrubý náčrt toho, ako bude miestnosť vyzerať. 

Následne začnite obývačku zariaďovať najprv veľkými kusmi nábytku. Skrine, komody a sedačka. Tie tvoria jadro obývačky. Po nich sa zamerajte na doplnky.

Sedačka môže byť v zaujímavej farbe.
Zdroj: iKuchyne.sk
Sedačka môže byť v zaujímavej farbe. Zdroj: iKuchyne.sk
drevená komoda
Drevo je tým najlepším materiálom. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka:

Bohémsky štýl v sebe kombinuje takmer všetky štýly. Nedajte sa však uniesť. Myslite na to, že obývačka by mala byť stále vzdušná a priestranná. Vyhnite sa preplneným miestnostiam.

Nebojte sa kombinovať farby

Mnohé štýly sú najčastejšie o kombinácií 1 – 2 farieb. Bohémsky štýl vám poskytuje možnosť kombinovať farby aké chcete. Milovníci mnohých odtieňov si tak prídu naozaj na svoje. Interiér bude hýriť farbami. Mali by ste sa držať pravidla, čím pestrejšie, tým lepšie. 

Ak premýšľate, aké farby zvoliť, najlepšie sú sýte odtiene. Skúste zvoliť červenú, zelenú alebo oranžovú v tmavšom a sýtejšom prevedení. Bohémsky štýl sa vyznačuje aj náklonnosťou k zlatej farbe. 

modre kreslo
Kreslá v Boho štýle sú štýlové a komfortné. Zdroj: iKuchyne.sk

Základná farba, ktorá bude napríklad na stenách, by mala byť neutrálna. Môže ísť o bledšie odtiene hnedej alebo karamelovej. Veľmi obľúbená je taktiež biela. Takéto farby interiér opticky zväčšia. Do obývačky potom vyberajte už doplnky v pestrých odtieňoch.

drevená komoda v provensalskom style
Drevo prináša do interiéru teplo a rodinnú atmosféru. Zdroj: iKuchyne.sk

Tie najlepšie materiály a vzory do obývačky

Rovnako ako pri farbách, tak aj pri vzoroch platí, že sa kombinuje všetko so všetkým. Netreba sa báť skombinovať viacero vzorov. Kým inde by to bolo zakázané, v boho štýle je to vítané. Najobľúbenejšie boho vzory sú pásiky, geometrické vzory a asymetria. 

stolová lampa s vyrezávanou podnožou
Kombinácia kovu a dreva je dnes veľmi trendy. Zdroj: iKuchyne.sk

V prípade materiálov by ste si mali vyberať prírodné typy. Vhodné je drevo. To prináša rodinnú atmosféru a teplo. Vyskúšajte taktiež drevené kúsky s kovovými detailmi. Tie sú štýlové a zaujímavé.

Vyjadrite svoju osobnosť

Zariaďovanie jednotlivých miestností vyplýva zo štýlu, ktorý preferujeme. Niektorí majú radšej jednoduchosť, preto zvolia minimalizmus. Iní majú radšej plnšie miestnosti. Pre túto skupinu ľudí je tu bohémsky štýl. A práve v tomto štýle sa najlepšie vyjadruje vaša osobnosť. 

Vďaka možnosti vyjadriť svoju osobnosť milujú boho interiéry najmä umelci. Tí sa do nich vedia vžiť a svoj domov si zariadiť presne podľa seba.

oranžová rohová sedačka
Vyjadrite svoju osobnosť aj pomocou nezvyčajných farieb. Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že … 

názov bohémsky štýl je odvodený od francúzskeho slova “bohémien”? To označovalo chudobných umelcov. Pri tvorbe inšpirovali slobodným a pestrofarebným životom.

Zaujímavé svietidlá 

Keď príde reč na svietidlá, ani v tých nepozná boho štýl hranice. Vyberajte si zo širokej ponuky kovových či drevených typov. Či už stavíte na masívne kúsky alebo skôr niečo jemnejšie, je na vás.

závesné svietidlá v boho štýle
Závesné svietidlo dokonale vystihujúce Boho štýl. Zdroj: iKuchyne.sk

Pri hľadaní osvetlenia do obývačky skúste pozerať po zaujímavých lampášoch alebo ozdobných lustroch. Presne tak. Lustre sú skvelým doplnkom. Ten vie doplniť celú miestnosť a pritiahnuť pozornosť. 

Bohémsky štýl sa nezaobíde bez rastlín

Príroda sa do boho obývačky dostane nielen pomocou prírodných materiálov. Určite by ste ju tam mali dostať pomocou kvetináčov s rastlinami. Veľmi obľúbené sú najmä palmy a kaktusy. 

rastliny v obývačke
Boho štýl sa bez rastlín nezaobíde. Zdroj: Pinterest

Bohémsky štýl u nás zatiaľ tak rozšírený nie je. To vám však nebráni v tom, aby ste ho vyskúšali. Na trhu nájdete veľké množstvo boho doplnkov a nábytku. Pri zariaďovaní upustite udzu svojej fantázie. Vyjadrite tak v obývačke svoju osobnosť. 

svetlá drevená komoda
Boho štýl diktuje prírodné materiály. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver

Chcete niečo zaujímavé? Pokojne vyskúšajte tapety alebo dokonca koberce na stene. Celej miestnosti tak dodáte úplne inú atmosféru a výzor. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu