Žltá jedálenská stolička Scandinavia Retro

Jedálenské stoličky, ktoré oživia jedáleň a kuchyňu

Kuchyňa je príjemným miestom vtedy, ak je zariadená presne podľa vašich predstáv. Správny výber nábytku a doplnkov je preto veľmi dôležitý, a mal by byť premyslený. Medzi kúsky, ktoré vedia kuchyňu či jedáleň oživiť, patria aj stoličky. Vyberte si zaujímavé kúsky. Vďaka nim rozhodne pritiahnete pozornosť.

realizacia ikuchyne
Zdroj: iKuchyne.sk

Pri zariaďovaní miestností vyberáme väčšinou ako prvé základné kusy nábytku. Tieto kusy však nemusia plniť len funkčnú stránku miestnosti. Často dokážu interiér príjemne oživiť. Medzi takéto kúsky patria stoličky, ktoré môžu byť veľmi zaujímavé. Často vedia pritiahnuť pozornosť a v miestnosti pôsobiť ako doplnok. 

Chcete zaujímavé stoličky? Nakupujte ich samostatne

Pri zariaďovaní kuchyne sa stretnete s mnohými kusmi nábytku. Niektoré sa predávajú samostatne, iné sú súčasťou nejakej sady. Takéto sady sú praktické a často finančne menej náročné. Ušetríte na nich nielen čas pri nákupe, ale taktiež peniaze, za ktoré si môžete do domácnosti kúpiť čokoľvek iné. 

moderne barove stolicky
Porušte pravidlá. Zvoľte barové stoličky bez operadiel. Zdroj: Pinterest.com

Na druhej strane, sady často neposkytujú dostatok kreativity. Sú fádne a jednotlivé kúsky sú až príliš rovnaké. Každý, kto teda chce zaujímavé stoličky do kuchyne, by sa mal vyhnúť sade. V tomto prípade ide o sadu stoličky a stola. 

Stôl aj stoličky kupujte samostatne. Je veľmi pravdepodobné, že si priplatíte, no rozhodne sa to oplatí. Kuchyňa či jedáleň budú vyzerať zaujímavo a sviežo. Pri kombinovaní však berte do úvahy štýl stola a miestnosti.

rozne jedalenske stolicky v kuchyni
Svet nie je jednofarebný. Zdroj: iKuchyne

Vedeli ste, že: Optimálna vzdialenosť medzi stoličkou a stenou by mala byť minimálne 1 meter. Pri zariaďovaní na to nezabúdajte. Od stola sa vám tak bude lepšie vstávať. 

Zamerajte sa na nohy

To, čo je v poslednej dobe na stoličkách tak zaujímavé, sú práve nohy. Dokážu totiž vyniknúť a môžu byť hlavnou časťou stoličky. Veľmi obľúbené sú kombinácie čalúnených stoličiek s drevenými nohami. Okrem nôh z dreva sú vhodné kovové nohy.

zelene calunene stolicky
Nebojte sa ani zaujímavých farieb. Zdroj: Pinterest.com

Netreba sa však báť ani iného typu nôh. Niektoré stoličky môžu mať len jeden hlavný podstavec. Iné môžu mať zaujímavo upravené nohy. Fantázií sa medze nekladú. 

Plastové stoličky do kuchyne

Plast sa už dávno neradí medzi podradné materiály v bytovom dizajne. Práve naopak. Plastové stoličky sú vytvorené z tvrdého materiálu, ktorý vydrží roky bez toho, aby sa zničil. Rovnako udrží vyššiu váhu. 

modre plastove stolicky v skandinavskom style
Svieže farby stoličiek sú veľmi obľúbené. zdroj: Pinterest.com
Modra Stolicka
Pre Hygge sú priznačné jemné farby. V takýchto farbách by mal byť aj váš nábytok. Zdroj: iKuchyne.sk

Výhodou plastových stoličiek je to, že ich nájdete v mnohých farebných prevedeniach. Dokážete ich jednoducho zladiť ako so stolom, tak aj s celou kuchyňou. Sú ľahké a nenáročné na čistenie. Moderné plastové stoličky môžu byť zaujímavo tvarované. 

Barové stoličky sú originálnym kúskom

Do modernej kuchyne s vyvýšenou kuchynskou linkou či barom sa hodia barové stoličky. Sú elegantné, štýlové a pritiahnu pozornosť. V domácnostiach sa ale nevyskytujú tak často, čo z nich robí raritu. 

relizacia kuchyne ikuchyne
Zdroj: iKuchyne.sk

Netreba sa ich však báť. V dnešnej dobe nájdete desiatky veľmi pohodlných barových stoličiek. Dôležité je myslieť nielen na ich pohodlie, ale taktiež na výšku. Barové stoličky majú spravidla 65 – 75 cm. Všetko však záleží od výšky vášho barového pultu. 

Vybrať si môžete zo stoličiek s operadlom alebo bez. Na dlhšie sedenie sa oplatia určite tie s operadlom. Ak stoličky neplánujete toľko využívať, môžete ich mať bez operadla. 

moderne calunene barove stolicky
Elegantné čalúnené barové stoličky na kovových nohách sú aktuálne veľmi žiadaným druhom stoličiek. Zdroj: Pinterest

Drevo v kuchyni nemusí byť len nudné

V minulosti sa v kuchyniach a jedálňach často objavovali drevené stoličky, ktoré však časom ľudí tak trochu omrzeli. Preto sa začali otáčať za inými materiálmi. Stoličky z masívu sú nielen veľmi odolné, ale taktiež štýlové. Hodia sa najmä do veľkej kuchyne, kde môžu zabrať väčšiu plochu. Taktiež sú vhodné k väčšiemu drevenému stolu. 

Drevené stoličky však majú výhodu najmä v tom, že sú odolné a vydržia dlho.

kuchynsky styl
Kuchyňa už dávno nie je určená len na varenie, a preto by ste si mali dať na jej zariadení poriadne záležať. Zdroj: iKuchyne
Stolicka-vo-vidieckom-style
Biela farba je známa svojou čistotou a minimalizmom. Zdroj: iKuchyne.sk

Tento typ však nie je nudný. V súčasnosti tieto stoličky môžete nájsť v rôznom farebnom či tvarovom prevedení. Dajú sa tak prispôsobiť do každej kuchyne. 

Kov v kuchyni pôsobí chladne, ale … 

Kov je všeobecne chladným materiálom. V interiéri sa môže kombinovať ťažko. Výsledný efekt môže pôsobiť stroho a prázdne. Ak však viete, ako na to, kov sa môže stať vašim najlepším priateľom. 

barove stolicky s kovovymi nohami
Kovové nohy sú elegantné a štýlové. Zdroj: Pinterest.com

Kovové stoličky vyzerajú luxusne a elegantne. Hodia sa tak do kuchýň zariadených práve v tomto štýle. Kov sa najlepšie kombinuje s teplým drevom, pretože práve pomocou dreva vyvážite chlad a strohosť tohto materiálu.

Rada odborníka: Vyhnite sa kombinovaniu kovu s minimalizmom. Minimalizmus je sám o sebe o čistých líniách. Taktiež je známy menším počtom doplnkov a kusov nábytku. Spolu s kovom by mohla kuchyňa vyzerať veľmi chladne.

moderná jedáleň
Jedálenské stoličky s elegantnou zlatou podnožou. Zdroj: iKuchyne.sk

Jedálenské stoličky dokážu v kuchyni pôsobiť nielen ako funkčný prvok. Vedia byť taktiež doplnkom, ktorý pritiahne pozornosť. Nebojte sa preto vyskúšať zaujímavé kombinácie. 

Rada na záver

Pri stoličkách sa nezameriavajte len na ich dizajn. Dôležité je pohodlie. Ideálna výška stoličky by mala byť 45 – 50 cm. Najpohodlnejšie sú stoličky s čalúnením. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu