minimalizmus do kuchyne

Ako zaviesť minimalizmus do kuchyne?

Minimalizmus pritiahol v poslednej dobe veľa pozornosti. Na prekvapenie, veľmi jednoducho sa dá zaviesť aj do kuchyne. Stačí sa len zbaviť všetkého nepotrebného. Namiesto toho treba voliť praktické kúsky. Minimalizmus do kuchyne ide jednoduchšie, ako sa zdá.

minimalisticka kuchyna
zdroj: iKuchyne.sk

Interiérový dizajn sa každým rokom mení. To, čo bolo “in” a štýlové minulý rok, už tento nemusí byť. Minimalizmus je však štýl, ktorý je obľúbený už roky. Je jednoduchý v kombinácii s čistými líniami. Tým teda nemôžete pokaziť takmer nič. Ako však zaviesť tento štýl do už zariadenej kuchyne? Je to jednoduchšie ako to na prvý pohľad vyzerá. 

Vyraďte všetko nepotrebné

Základom každého minimalizmu, či už v interiéri alebo v móde, je vyradiť všetko nepotrebné. Na svoju kuchyňu je potrebné pozrieť sa kritickým okom. Nemajte zľutovanie a vyraďte všetko, čo nepoužívate a je staré. Často sa stáva, že mnohé veci máme doma len zo zvyku. Ani ich nepoužívame. Ak však chcete aj vy zaviesť minimalizmus do kuchyne, je potrebné zbaviť sa ich.

minimalisticka kuchyna
zdroj: iKuchyne.sk

Nezabúdajte ani na to, že takéto triedenie musí byť pravidelné. Naplánujte si ho aspoň 2-krát do roka

Vedeli ste, že minimalizmus sa dá použiť na takmer všetky sféry nášho života?
Dá sa aplikovať ako do interiéru, tak aj do módy, varenia či spôsobu života.

90 dní

Existuje aj menšie pravidlo deväťdesiatich dní. Každý, kto chce minimalizmus do kuchyne, ho musí dodržiavať. Je to veľmi jednoduché. Ak ste nejakú vec nepoužili viac ako 90 dní, dajte ju preč. Počas obdobia toľkých dní v kuchyni urobíte desiatky rôznych jedál a úkonov. Ak ste danú vec nepotrebovali 90 dní, rozhodne ju viac potrebovať nebudete. 

zdroj: iKuchyne.sk

Tohto pravidla sa dá držať najmä v kuchyni. Pri oblečení alebo v iných miestnostiach sú aj sezónne kúsky. Tie tak často nepoužívame, a preto ich netreba hneď vyhodiť. V takomto prípade je dôležité vedieť, čo v skutočnosti vyradiť. Zamerajte sa preto na bežné veci, ktoré sa používajú pravidelne

V skutočnosti toho nepotrebujete až toľko

Hovorí sa, že priemerný Slovák vyhodí až 111 kilogramov potravín ročne. To isté, čo robíme s potravinami, sa deje aj s dekoráciami a inými kúskami. Základné pravidlo minimalizmu však znie: “Menej je niekedy viac.” Platí to najmä vtedy, keď chceme zaviesť minimalizmus do kuchyne. 

minimalisticka kuchyna
zdroj: iKuchyne.sk

Kuchyňa je akoby predurčenou miestnosťou na veľké množstvo rôznych vecí. Od spotrebičov cez kuchynské náradie až k doplnkom. Nachádza sa tu zmes všetkého. Preto je dôležité nakupovať s rozvahou. Treba tiež premýšľať, či danú vec vôbec využijeme

Vo väčšine prípadov potrebujeme do kuchyne z každej veci po jednom kuse. Stačí jedna rýchlovarná kanvica, jedna naberačka alebo jeden kávovar. Aj pri veľkej rodine je to dostatok.

minimalisticka kuchyna
zdroj: iKuchyne.sk

Úspechom minimalizmu v kuchyni je odosobniť sa

Veľa vecí chceme vyhodiť a nakoniec tak neurobíme. Prečo? Máme k nim citový vzťah. Spájajú sa nám s nejakou situáciou, s osobou alebo s nejakou spomienkou. Pri triedení a vyhadzovaní je preto dôležité odosobniť sa. Veci sú len veci. A aj napriek tomu, že k nim máme väzby, ich už často nepotrebujeme. 

minimalisticka kuchyna
zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka

Ak sa nechcete niektorých vecí úplne zbaviť, dajte ich do škatule a niekam ich odložte. Môžete ich dať napríklad do pivnice. Neskôr, po čase, sa ich zbavíte ľahšie. 

Nielen na povrchu

Ešte predtým, ako vôbec začnete triediť všetky veci na kuchynskej linke, je dobré niečo vedieť. Minimalizmus nie je len o čistých líniách a poriadku na povrchu. Ide aj o očistu celej kuchyne. Zaviesť minimalizmus do kuchyne znamená, že sa zbavíte aj nepotrebných vecí v skrinkách. Vyhoďte preto nepotrebné šálky, tanieriky, poháre alebo staré lyžičky.

zdroj: iKuchyne.sk

Doba sa mení, neustále sa posúva a poskytuje naozaj veľký priestor na realizáciu. Zariadenie do kuchyne nestojí tak veľa, aby ste ho po pár rokoch nemohli vymeniť. Ak teda máte doma stále staré taniere či šálky, dajte ich preč. Spravte miesto pre niečo nové a krajšie. 

Pri minimalizme do kuchyne nejde len o nábytok

Nábytok tvorí naozaj veľkú časť celej kuchyne. Ak však chcete aj vy dostať minimalizmus do kuchyne, je dôležité staviť na jednoduché doplnky. Zamerajte sa napríklad na minimalistické svietidlá. Tie dodajú kuchyni šmrnc a potrebné osvetlenie. 

Dobrá kúpa sú aj boxy a nádoby. Do tých môžete ukryť napríklad povrchový neporiadok. Kupujte ich v rovnakej farbe a zlaďte s nábytkom. Rovnako sa riaďte aj pri odpadkovom koši. Ten môže byť doplnkom do minimalistickej kuchyne. 

minimalisticka kuchyna
zdroj: iKuchyne.sk

Nezabúdajte, minimalizmus nie je o prázdnych miestnostiach. Nebojte sa preto kúpiť do kuchyne obraz alebo nástenné hodiny

Inšpirujte sa 

To, čo vám pomôže dostať inšpiráciu a motivovať vás, môžu byť fotky iných kuchýň. Vďaka nim budete mať predstavu o doplnkoch alebo novom zariadení. Ako sme však už vyššie spomenuli, minimalizmus do kuchyne ide ľahko. Netreba ju prerábať ani nanovo zariaďovať. 

minimalisticka kuchyna
zdroj: iKuchyne.sk

Minimalizmus nie je o prázdnych miestnostiach a holých stenách. Je to moderný štýl hodiaci sa do každej miestnosti. Ak si aj vy chcete zaviesť minimalizmus do kuchyne, pokojne tak urobte. Na tento krok nepotrebujete meniť takmer nič. Stačí sa len zbaviť nepotrebných vecí.

minimalizmus do kuchyne
zdroj: iKuchyne.sk

Rada na záver

K minimalizmu sa dostanete postupne. Preto si zo začiatku dávajte menšie ciele. Nečakajte, že sa zo dňa na deň stanete minimalistom. Rovnako ako samotná kuchyňa, aj vy budete potrebovať čas na to, aby ste si zvykli. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu