Typické bývanie v dome na slovenskej dedine v minulosti, Múzeum oravskej dediny Zuberec

Bývanie od kráľa Ľudovíta XIV. až po dnešok

Naše bývanie sa najmä za posledné storočie zmenilo radikálne. Možno vás prekvapí, že sedacie súpravy zaviedol Étienne Briseux, ktorý bol architektom Ľudovíta XIV. Po vzore Versailles sa sedacie súpravy stali hitom Európy a napríklad obývačku si bez nich nedokážeme predstaviť ani dnes. 

Palác vo Versailles na gravírovaní Israela Silvestreho z roku 1682,
Palác vo Versailles na gravírovaní Israela Silvestreho z roku 1682, kedy Ľudovít XIV. Oficiálne presunul svoj kráľovský dvor z Paríža do Versailles (zdroj: www.metmuseum.org)

Do bežných domácností sa však pojem obývačka prepracoval až oveľa neskôr a čiastočne to bolo dôsledkom priemyselnej revolúcie a strojovej výrobe, kedy začal byť nábytok lacnejší a dostupnejší. Pohodlie domova sa začalo dostávať do popredia úmerne s pojmom voľného času, ktorý v minulosti nebol bežnou súčasťou ľudského života.

Fabrika na spracovanie bavlny
Fabrika na spracovanie bavlny z obdobia priemyselnej revolúcie, (zdroj: Pinterest)
Obývačka vo viktoriánskej dobe - historické bývanie
Obývačka vo viktoriánskej dobe (19. storočie), zdroj: www.historydaily.org

Obývačka, ako centrum diania, sa stala horúcou témou naprieč rôznymi spoločenskými triedami až v 20. storočí. Hoci zo začiatku išlo o samostatné miestnosti, dnes stále viac ľudí preferuje pre svoje bývanie otvorený priestor bez dverí a prekážok.

Luxusné bývanie z roku 1910.
Luxusná obývačka z roku 1910, (Zdroj : Pinterest)

 

View this post on Instagram

 

Living room 1930s #oldlivingroom #oldlivingroomstyle #1930shouse #1930shome

A post shared by Istvan Kollarits (@ikollarits) on

Obývačka z roku 1985, Londýn
Obývačka z roku 1985, Londýn, (foto: Simon Butcher, zdroj: geffrye-museum.org.uk)

Na začiatku neexistovali spálne

Teda aspoň v prípade rurálneho prostredia. Domy postavené na dedine mali zväčša jednu miestnosť, kde často spalo aj niekoľko generácií naraz. Miestnosti sa začali deliť až neskôr pod vplyvom mestského spôsobu života a po vzoroch bohatých domov. Nebolo neobvyklé, že si obyčajní ľudia stavali svoje domovy vlastnými rukami a stavať jednu veľkú miestnosť bolo jednoduchšie než ich stavať päť.

Typické bývanie v dome na slovenskej dedine v minulosti, Múzeum oravskej dediny Zuberec
Typická izba v dome na slovenskej dedine v minulosti, Múzeum oravskej dediny Zuberec

Dnes sú spálne v prvom rade miestom odpočinku a súkromia. Každý má možnosť si tú svoju zariadiť podľa individuálneho vkusu a potrieb. Nábytok je dostupný pre každého, ale stále viac sa u ľudí prejavuje túžby po nábytku na mieru.

Moderná spálňa
Moderná spálňa, Foto: Chastify Cortijo (zdroj: Unsplash)

Aj kuchyne si prešli svojou cestou

Dnes je náročné si predstaviť, že kedysi boli kuchyne priestorom, ktorý nemal so sociálnym spolužitím nič spoločné. Najmä v bohatých rodinách bola kuchyňa miestom, ktoré okupoval výlučne pomocný personál. Kuchyňa sa začala dostávať do popredia až s rozmachom strednej triedy.

Kuchyňa z roku 1896
Kuchyňa z roku 1896, (zdroj: oldphotoarchive.com)
Kuchyňa z roku 1910
Kuchyňa z roku 1910, (zdroj: oldphotoarchive.com)
Kuchyňa z roku 1920
Kuchyňa z roku 1920, (zdroj: oldphotoarchive.com)

K tomuto trendu sme sa opäť aktívne vrátili na prelome storočí. Dnes v tomto ohľade vládne koncept otvorených domovov, kedy je kuchyňa často súčasťou priestoru obývačky. Výhodou je, že počas prípravy občerstvenia komunikujete s okolím a nie ste „uväznení“ v kuchyni. Na druhej strane je pravda, že jedlo sa v priestore „drží“ a pachy nemusia byť vždy príjemné. 

Kuchyňa prepojená s obývačkou - realizácia vzorového bytu v novej štvrti Malé Krasňany
Kuchyňa prepojená s obývačkou - realizácia vzorového bytu v novej štvrti Malé Krasňany
Kuchyňa prepojená s obývačkou - realizácia Čerešne
Kuchyňa prepojená s obývačkou - realizácia Čerešne

Úložné priestory sú dnes nevyhnutnosť

Väčšina domov postavených na začiatku 20. storočia mala úložné priestory značne obmedzené. Domácnostiam dominovali predovšetkým malé skrinky. V domácnostiach nebolo bežným zvykom vlastniť väčší počet skríň, pretože nemali toľko oblečenia a topánok, ktoré by potrebovali ukladať. Napríklad komoda v kombinácii so skriňou na zavesenie šiat sa začala objavovať naprieč domácnosťami až začiatkom 20. storočia. 

Šatník z 19.storočia
Šatník z 19.storočia, (zdroj: rauantiques.com)

Dnes si bývanie bez úložných priestorov vôbec nedokážeme predstaviť. Veci už neukladáme do klasických skríň, ale často si vyberáme celé úložné systémy a vstavané skrine, ktoré v niektorých prípadoch zaberajú celú stenu.

Vstavaná skriňa – realizácia ikuchyne.sk
Vstavaná skriňa – realizácia ikuchyne.sk

Po veľkoleposti a pompéznosti sa do popredia opäť dostáva minimalizmus a to najmä z Ázie a Škandinávie. Ovplyvňuje to aj dizajnérske uchopenie úložných priestorov, ktoré sa stávajú „neviditeľnými.“

Obývacia stena – realizácia ikuchyne.sk
Obývacia stena – realizácia ikuchyne.sk
Vstavaná skriňa v chodbe - realizácia ikuchyne.sk
Vstavaná skriňa v chodbe - realizácia ikuchyne.sk