vstavane skrine s vyklenkom v spalni

Rozhodujete sa pre vstavané skrine? Pozor na toto!

Vstavané skrine sa pomaly, ale isto stávajú bežným prvkom v našich domácnostiach. Bytový interiér môžu buď výrazne dotvoriť, alebo naopak – dokážu v miestnosti splynúť tak, aby boli čo najnenápadnejšie. Najväčšou výhodou vstavaných skríň je však nepochybne to, že si ich môžete navrhnúť a vyskladať presne podľa vašich predstáv a možností. Vedeli ste však, že si pri ich kúpe treba dávať pozor na niekoľko základných vecí?

vstavane skrine s vyklenkom v spalni
Vstavaná skriňa s výklenkom

Hĺbka

Pri výbere vstavanej skrine si treba dopredu uvedomiť, čo všetko v nej chceme skladovať a ako. Pre skrine, ktoré budú slúžiť predovšetkým ako mieto pre oblečenie, platí niekoľko pravidiel.

Ak ste fanúšikom odkladania oblečenia na vešiaky, vedzte, že ideálna vnútorná hĺbka je 60 cm, a to v prípade, že ste sa rozhodli pre pántové dvierka. Ak máte záujem o skriňu s posuvnými dvierkami na drážkach, pripočítajte ešte 10 cm navyše. 

Je dobré si tiež uvedomiť, že príliš hlboká skriňa nemusí byť vždy to „pravé orechové“. Vaše veci tak budú ťažko dostupné a tým pádom nebudete môcť priestor využiť naplno. Do skríň s menšou hĺbkou ako 60 cm zase ťažko zavesíte vešiaky s oblečením. Navyše, dvierka by mohli neustálym otváraním zničiť vaše košele, či šaty na vešiakoch. 

veľke vstavané skrine bez vyklenku
Veľká vstavaná skriňa

Rada odborníka: Navrhnite si rozmery vstavanej skrine od podlahy až po strop. Nenechávajte zbytočne žiadny voľný priestor medzi skriňou a stropom. Nielenže ušetríte na materiáli, ale získate aj viac úložného priestoru pre sezónne oblečenie, ktoré nepotrebujete mať neustále po ruke.

Množstvo vecí

Koľko ľudí bude využívať vašu skriňu? Bude slúžiť iba vám alebo aj ďalším členom domácnosti? Áno, aj toto je dôležitý faktor pri kúpe vstavanej skrine. Od neho sa totiž odvíja počet a hustota umiestnenia poličiek. V tomto prípade sa možno riadiť priamou úmerou: čím viac oblečenia, tým viac bude potrebných poličiek. Využívanie poličiek je tiež výborný spôsob na to, ako si udržať skriňu prehľadnejšiu a kúsky oblečenia ľahko dostupnejšie. Ak ste milovníkom topánok, určite oceníte napríklad chodbovú vstavanú skriňu na topánky so sedením, aby sa vám pohodlnejšie obúvali. 😉

vstavané skrine na topanky
Skriňa na topánky

Materiál

Veľká popularita vstavaných skríň prišla  v období, kedy ľudia potrebovali efektívne riešiť priestory – mali veľa vecí v domácnosti a hľadali možnosti, ako ich správne uložiť. Dnes už to nie je len praktický aspekt, ktorý nás motivuje k tomu, aby sme si kúpili vstavanú skriňu, ale aj ten estetický. V súčanosti je v 90% bytov prepojená predsieň, kuchyňa aj s  obývačkou.

Vstavaná skriňa je preto skvelý spôsob ako tento priestor prepojiť a zútulniť. Hlavnú úlohu však aj tu zohráva materiál. Záleží len na vašom vkuse akú farbu zvolíte, poprípade či zvolenú farbu chcete mať v matnom alebo lesklom prevedení. Ak sa však delíte o domácnosť s vašimi menšími ratolesťami, môžete siahnuť po materiáloch so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá nezanecháva odtlačky prstov ani viditeľné šmuhy.

vstavane skrine do predsienena odkladanie kabátov
Skrinka na odkladanie kabátov

Ak máte priestrannú miestnosť, môžete si pokojne dovoliť aj „plytvanie priestorom“ vo forme, kedy je do skrine vsadená polička. Pekne vynikne buď s knihami, alebo inými bytovými doplnkami.

vstavané skrine do detskej izby
Vstavaná skriňa s výklenkom

Vstavané skrine schovajú všetko

Plánujete do skrine uložiť aj niečo iné ako oblečenie či topánky? Obľubujete viac vešiaky, či poličky? Radi by ste mali špeciálny priestor na kravaty, či opasky? Kto všetko bude skriňu využívať? Keď si na tieto otázky zodpoviete ešte pred tým, ako kúpite vstavané skrine, určite si ušetríte rôzne nepríjemné prekvapenia.

V ponuke na našom e-shope www.ikuchyne.sk nájdete viac ako 60 drevo-dekórov, 40 imitácií kameňa a nekonečnú paletu UNI farieb, z ktorých si môžete nakombinovať tie správne vstavané skrine pre vás.