knihy o Wabi-Sabi

Čo je Wabi-Sabi? Spoznajte japonskú verziu škandinávskeho hygge

Po feng-shui a hygge sa do popredia dostáva japonský štýl bývania Wabi–Sabi. V prostredí interiérového dizajnu si získava popularitu a to najmä vďaka minimalistickému konceptu a všadeprítomnej pokore.

Annie Spratt kniha Wabi-Sabi
Annie Spratt (Zdroj: Unsplash)

Názov vychádza z dvoch znakov. Prvým je Wabi, ktoré nás núti žiť v harmónii s prírodou. Druhý znak Sabi, odkazuje na pomalý a neúprosný tok času, a prijímanie vecí, ktoré sa vyvíjajú aj prostredníctvom nedokonalosti. Dokopy tvoria Wabi-Sabi.

Znak Wabi-Sabi
Znak Wabi-Sabi (Zdroj Pinterest)

Umenie nedokonalosti

Wabi-Sabi je estetická filozofia, ktorej korene siahajú až do staroveku. V myslení sa opiera o zen a budhizmus. Prijatie pominuteľnosti je hlavnou témou konceptu a spôsobu myslenia. Wabi-Sabi je japonským umením nedokonalej krásy a akceptácie, že každá jedna vec v našich životoch sa neustále mení.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Beth Kempton (@bethkempton) on

Domov v štýle Wabi-Sabi

V rámci konceptu Wabi-Sabi si do svojho domova vyberáme veci, ktoré získali hodnotu pod vplyvom času. Zariadenie je autentické a jeho hlavnou črtou je nedokonalosť.

obyvacka v style Wabi-Sabi
Zdroj: Pinterest

O význame daného kusu nábytku je nevyhnutné premýšľať, rovnako ako o jeho estetickej stránke. Domov v štýle Wabi-Sabi je teplý, harmonický, jednoduchý a funkčný.

kreslo v style Wabi-Sabi
Zdroj: Pinterest

Priestory sú teplé a príjemné vďaka prírodným odtieňom a hlavným materiálom ako je kameň a drevo. V detailoch a na drobných predmetoch dominuje bambus, prírodné vlákna a surové tkaniny, ako je ľan a vlna.

Wabi-Sabi styl
Zdroj: Instagram

Čarovná sila hliny

V koncepte Wabi-Sabi je najvýraznejšou zložkou príroda a ľudský kontakt s ňou. Priestory domova môžete obohatiť rastlinami, ako sú orchidey, levandule v akejkoľvek forme. Sušené kvety môžu visieť na stenách, čím priestoru dodáte útulnosť, ale aj príjemnú vôňu.

kvety v style Wabi-Sabi
Zdroj: Pinterest

Prírodou sú inšpirované aj farby stien. Hlavnú úlohu tu zohrávajú odtiene sivej, ale aj perlovej, zelenejmodrej.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by N A T H A N L I N D B E R G (@nathanlindbergdesign) on

Tí, ktorí sa rozhodli pre tento štýl života si potrpia na rovnováhu a vyrovnanosť. Wabi-Sabi je dokonalým konceptom pre každého kto uprednostňuje praktickosť, funkčnosť a teplú atmosféru. Je pre ľudí, ktorí si nezakladajú na najnovších trendoch a nemenia svoje bývanie podľa aktuálnej sezóny.

A ako môžete princípy Wabi-Sabi vdýchnuť vášmu príbytku? Ponúkame vám niekoľko tipov na nábytok a doplnky, ktoré vám pomôžu vytvoriť vo vašom domove atmosféru tejto inšpiratívnej japonskej filozofie. Nájdete ich na našom e-shope iKuchyne!.

Modrý bavlnený koberec vhodný pre Wabi-Sabi
Modrý bavlnený koberec
Nástenné zrkadlo z naplaveného dreva v štýle Wabi-Sabi
Nástenné zrkadlo z naplaveného dreva
Béžová stolová lampa z naplaveného dreva vštýle Wabi-Sabi
Béžová stolová lampa z naplaveného dreva
Wabi-Sabi Miska z teakového dreva
Miska z teakového dreva
Drevený konferenčný stolík vyrobený z jedného kusu kmeňa stromu ako pre Wabi-Sabi
Drevený konferenčný stolík vyrobený z jedného kusu kmeňa stromu
Komoda z recyklovaného dreva vhodná do interiéru Wabi-Sabi
Komoda z recyklovaného dreva