Chesterfield sedačka. Spojenie luxusu a pohodlia. Zdroj: Pinterest.com

Chesterfield sedačka. Spojenie luxusu a pohodlia.

Chesterfield sedačka je jedným z najznámejších kusov nábytku na svete. Môžete cestovať na akékoľvek miesto po celom svete a je veľká šanca, že v určitom okamihu narazíte na tento kus nábytku, či už je to vo vstupnej hale hotela, v kancelárii alebo v luxusnej čakárni.

Vďaka svojej luxusnej koži, hlbokým gombíkom, krížom a vysokým ramenám sa táto štýlová klasika dostala hlavne do pánskych klubov a honosných domov starého britského impéria a stala sa veľmi vyhľadávaným kusom nábytku pre majiteľov domov z každého kúta sveta.

Zamatová Chesterfield sedačka. Zdroj: iKuchyne.sk
Zamatová Chesterfield sedačka. Zdroj: iKuchyne.sk

Kedysi si tento štýl nábytku mohli dovoliť len bohatí. Keďže sa zmenila móda a sedačka sa upravila pomocou rôznych dizajnov, klasický vzhľad sedačky ale stále ostáva univerzálny, tak je schopný pracovať s takmer akýmkoľvek tradičným alebo moderným štýlom interiéru. Jednoducho povedané, je to jeden zo vzácnych kusov nábytku, ktorý nikdy nevyjde z módy.

VEDELI STE, ŽE: Pojem Chesterfield bol prvýkrát použitý v 19. rokoch 20. storočia. Príbeh hovorí, že štýl bol pôvodne objednaný lordom Philipom Stanhopeom, štvrtým grófom z Chesterfieldu (1694-1773). Hovorí sa, že gróf chcel, aby si niekde sadol džentlmen bez toho, aby si sadol do záhybov a preto prijal riešenie miestnych remeselníkov. Konečným výsledkom tohto riešenia bol predchodca sedačky Chesterfield.

Pre ľudí, ktorí si chcú kúpiť sedačku Chesterfield, existuje teraz veľa možností, ktoré sa stotožňujú s klasickým vzhľadom, ale prispôsobujú sa aj modernému domovu.

Na výber je nespočetné množstvo poťahových látok od textilných alebo starožitných koží, až po neutrálnu bielu a útulnú vlnu. Tiež môžete vybrať podľa veľkosti sedačky, ktoré prispôsobíte vášmu priestoru – od malých pohoviek až po rohové sedačky.

Chesterfield sedačka a jedálenské stoličky v našej realizácii loftového bytu v priestoroch starej továrne, zariadeného v industriálnom štýle. Zdroj: iKuchyne.sk
Chesterfield sedačka a jedálenské stoličky v našej realizácii loftového bytu v priestoroch starej továrne, zariadeného v industriálnom štýle. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka: Popri základnom vybavení hosťovskej izby v rámci nábytku myslite aj na detaily ako sú doplnky v podobe sviečok či rôznych voňavých mydiel, krémov a sprejov v kúpeľni. Každý hosť to ocení, pretože to znamená, že ste jeho príchod nepodcenili.

Pohovka psychoanalytika

Jedno z najikonickejších použití pohovky Chesterfield z 19. storočia bolo v kancelárii Sigmunda Freuda, starého otca psychoanalýzy.  Pri vývoji svojej techniky psychoanalýzy si uvedomil, že najlepším spôsobom, ako extrahovať najvnútornejšie myšlienky pacienta, je dosiahnuť, aby jeho pacienti hovorili slobodne a bez obáv z výčitiek.

Freud sedel neďaleko, za očnou čiarou pacienta, a robil si poznámky. Pacient bol uvoľnený a tiež bolo potrebné k tomu dať pohodlnú sedačku. Skutočnosť, že si pre úlohu vybral Chesterfield, hovorí o pohodlí a luxusnom pocite.

V súčasnosti si takúto sedačku zabezpečujú aj ostatní jeho kolegovia terapeuti a táto sedačka je skutočne obľúbená medzi nimi.

Chesterfield leňoška na relax. Zdroj: iKuchyne.sk
Chesterfield leňoška na relax. Zdroj: iKuchyne.sk

Chesterfield sedačka vhodná do väčších priestorov

Sedačka Chesterfield antik je hnedej farby, ktorá je stále elegantná a nadčasová. Na sedačke sú dokonalé detaily, tiež príjemné čalúnenie, ktoré vám ponúka príjemný a pohodlný zážitok zo sedenia. Sedačka sa hodí do pánskeho salóniku alebo gentlemanskej izby.

Sedačka Chesterfield sa stala veľmi vyhľadávaným kúskom nábytku, pasuje aj do modernejších priestorov. Vďaka svojmu modernému dizajnu bude dominantou každej miestnosti.

Dizajnová väčšia sedačka sa hodí aj do väčších priestorov. Zdroj: iKuchyne.sk
Dizajnová väčšia sedačka sa hodí aj do väčších priestorov. Zdroj: iKuchyne.sk

Majestátnosť v kresle

Nábytok v štýle Chesterfield prinesie do vášho domova dávku majestátnosti. Podobne tak aj masívne kreslo sa nesie v tomto duchu. Kreslo je vyrobené z kvalitnej tmavohnedej umelej kože. Lakťové opierky sú vo výške operadla, čo je typickým znakom sedačiek série Chesterfield. Dôraz na každý detail vám privodia gombíky, ktoré sú prešité do kríža.

Majestátne kreslo s typickými prvkami Chesterfield. Zdroj: iKuchyne.sk
Majestátne kreslo s typickými prvkami Chesterfield. Zdroj: iKuchyne.sk

Anglická atmosféra vďaka oddychovému kreslu

Na vytvorenie skvelej anglickej atmosféry je ako stvorené kreslo spolu s podnožkou zo série Chesterfield. Kreslo dokáže zaujať svojím nadčasovým a luxusným dizajnom a dlhou životnosťou. Zakrivené nohy sú tiež typickým prvkom série nábytku. Bude sa dokonale hodiť do vášho interiéru a stane sa tak obľúbeným miestom pre oddych.

Kreslo s podnožkou pre dokonalý oddych. Zdroj: iKuchyne.sk
Kreslo s podnožkou pre dokonalý oddych. Zdroj: iKuchyne.sk

Taburetka na zjemnenie priestoru

Neodmysliteľnou súčasťou sedačky je aj taburet zo série Chesterfield. Je potiahnutý ružovou zamatovou látkou, ktorá dodá vášmu interiéru jemnosť a tiež doplní priestor pri vašej sedačke. Takýto taburet je aj praktickým prvkom v obývačke, nakoľko v sebe ukrýva odkladací priestor a môžete tak schovať rôzne deky.

Ružový taburet na zjemnenie priestoru. Zdroj: iKuchyne.sk
Ružový taburet na zjemnenie priestoru. Zdroj: iKuchyne.sk

Chesterfield sedačka pútačom pozornosti aj u vás doma

Aj po 200 rokoch všadeprítomnosti sedačky Chesterfield ju môžeme skutočne nazvať nadčasovou klasikou. Dizajn, ktorý je čalúnený drahou kožou alebo zamatom, bol neustále objavovaný, aby ukázal, že patrí do mnohých iných priestorov, nie len do klubov starších pánov a reštaurácií. V našej ponuke nájdete veľa sedačiek série Chesterfield. Ak chcete svojmu interiéru dodať punc elegancie, tak prečo si neobjednať ešte dnes tento nádherný kúsok nábytku?

TIP NA ZÁVER: Sedačka zo série Chesterfield nemusí byť len hnedá. Prezrite si väčšiu farebnú škálu týchto sedačiek, pretože sú veľmi lákavé aj v iných farbách. Chesterfield je veľmi kvalitný kúsok nábytku, za ktorý sa oplatí zaplatiť aj väčší obnos peňazí.