luster

Luster alebo stropné svietidlo?

Pri zariaďovaní akejkoľvek miestnosti si najčastejšie kladieme otázku, aké osvetlenie si máme vybrať. Luster či stropné svietidlo? Na výber je veľké množstvo rôznych druhov. Kým niektoré sa do nášho bytu môžu hodiť, iné zase nemusia. Ako si teda vybrať? 

Seda-kuchyna-osvetlenie
Zdroj: iKuchyne.sk

Aj keď svietidlá často vyberáme medzi poslednými, často vedia všetko skomplikovať. Každá miestnosť potrebuje iné osvetlenie a inú intenzitu svetla. Do každej sa taktiež hodí iný druh svietidla. Do kuchyne sa vo všeobecnosti volia väčšie lustre, do menších miestností stropové svetlá. Výber sa najčastejšie odvíja od nás samotných. Do úvahy treba brať aj štýl miestnosti a zariadenie. 

Svietidlá a základné pravidlá

Základné pravidlo pri výbere svietidla je jednoduché a logické. Do menšej miestnosti zvoľte menšie svietidlo, do väčšej miestnosti zas väčšie. Jednoduchšie sa však hovorí ako robí. Pri výbere jednotlivých svetiel si preto dajte čas a porovnávajte ich. 

luster
Zdroj: iKuchyne.sk

V menšom byte by mohol veľký luster pôsobiť masívne, čoho výsledkom je, že miestnosť sa môže opticky zmenšiť. Naopak, bodové svetlá či menšie osvetlenie vedia pôsobiť elegantne. Správny výber osvetlenia vie v tomto prípade miestnosť zväčšiť. 

Pri každej miestnosti by ste sa však mali držať niekoľkých základných bodov: 

  • akú intenzitu osvetlenia daná miestnosť potrebuje, 
  • aká je veľká,
  • koľko svietidiel potrebuje. 

Kým v kuchyni potrebujete aj 2 – 3 osvetlenia, v kúpeľni často stačí jedno silnejšie. Nemyslite preto len na veľkosť miestnosti, ale aj na iné faktory, ktoré môžu výber ovplyvniť. 

antracitovo-biela-kuchyňa
Zdroj: iKuchyne.sk

Kuchyňa 

Ako sme spomínali, kuchyňa je miestnosť, ktorá potrebuje aspoň 2 – 3 svietidlá. Týmito svietidlami sú hlavné osvetlenie a osvetlenie nad pracovnou doskou. Tretím môže byť nejaké dekoračné svetlo, ako napríklad na spodnej časti skriniek.

podsvietenie kuchynských skriniek
Zdroj: Pinterest

Kuchyňa je vo všeobecnosti miestnosťou, kam môžete pokojne zakomponovať väčší luster. Ten sa najčastejšie nachádza nad kuchynským stolom. Ak v kuchyni nejete a máte jedáleň, luster umiestnite do nej. Väčší luster dokáže zaujať pozornosť a vyplniť prázdne miesto. 

Kúpeľňa

Presným opakom je kúpeľňa. Do tej sa v mnohých prípadoch luster vôbec nehodí. Najlepším riešením je bodové osvetlenie alebo menšie stropné svetlo, ktoré dokáže v menšej kúpeľni ušetriť miesto a opticky ju zväčšiť. 

osvetlenie v kupelni
Zdroj: Pinterest

Ak vám nestačí hlavné svetlo, pokojne siahnite aj po ďalšom osvetlení. Toto svetlo by malo byť umiestnené pri zrkadle, najideálnejšie nad ním. Samotné zrkadlo môže tiež obsahovať svetlo. Pri výbere takéhoto kúsku zabijete dve muchy jednou ranou. 

Spálňa

Osvetlenie do spálne voľte najmä podľa jej veľkosti. Do veľkých spální s vyšším stropom sa skvelo hodia veľké lustre. Tie dokážu pritiahnuť pozornosť a doplniť celok. 

osvetlenie do spalne
Zdroj: Pinterest

Pravdou však je, že aj do menších spální sa lustre hodia. V tomto prípade však voľte niečo menšie a jednoduchšie. Takýto luster nespôsobí optické zmenšenie danej miestnosti. 

Ak vám toto osvetlenie nestačí, môžete ho podporiť menšími stolovými lampami. Tie umiestnite pri posteli alebo na nočný stolík. 

Stolova-lampa-Dog
Zdroj: iKuchyne.sk

Detská izba a obývačka

Či už je to detská izba alebo izba, ktorú v dome máte, riaďte sa rovnakým pravidlom. V prípade podkrovnej izby by ste sa mali vyvarovať lustru. Opticky by ju nielen zmenšil, ale taktiež by sa do tejto miestnosti nehodil. 

osvetlenie do detskej izby
Zdroj: Pinterest

Existuje však aj jedna výnimka. Lustre sa hodia do podkrovných izieb s vysokým stropom, kde pomocou neho vyplníte prázdny priestor. Ten sa môže pri takomto type stropu vyskytnúť.

Do obývačky voľte skôr stropné svetlo. Môžete ho doplniť o doplnkové svetlá, ako napríklad stojaca lampa. Bude sa vám hodiť napríklad pri čítaní. 

ruzovozlata stojanova lampa
Zdroj: iKuchyne.sk

Luster vs. stropné osvetlenie

Na otázku, či je lepší luster alebo stropné osvetlenie sa odpovedať nedá. Niektorým vyhovuje jedno, iným druhé. Platí však, že luster je často považovaný za doplnok. Stropné osvetlenie je naopak skôr praktickým pomocníkom. Takéto svetlo vie danú miestnosť osvetliť, no často si ho ani nevšimnete. 

Ak teda chcete okrem bežného svetla aj niečo iné, stavte na luster. Ten je v takomto prípade skvelým výberom. 

antracitová-kuchyňa
Zdroj: iKuchyne.sk

Pri výbere osvetlenia dbajte na hlavné a dôležité body. Do úvahy berte nielen veľkosť miestnosti, ale aj celkové zariadenie, výšku stropu či množstvo potrebných svetiel. Svetlo dokáže v mnohých prípadoch pomôcť, no taktiež uškodiť. 

Rada na záver

Ak chcete, aby luster vyplnil prázdne miesto, vyberte si masívnejší typ. Takýto luster je krásnym doplnkom, no taktiež praktickým pomocníkom. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu