Je lepší jedálenský stôl alebo kuchynský ostrov?

Kuchyne sú už dlho miestnosťami, ktoré nie sú využívané len na varenie, ale stali sa multifunkčnými priestormi. Zmenili sa na miesto, kde pracujeme a stretávame sa s rodinou či s priateľmi. Na základe týchto skutočností prichádza otázka, či si vybrať kuchynský ostrov, alebo jedálenský stôl. Obidve možnosti majú svoje výhody, ktoré vám prezradíme a priblížime v nasledujúcom článku. Už je len na vás, čo si zvolíte do vašej kuchyne a čo sa viac hodí k vášmu životnému štýlu.

Kuchyňa je miestom, v ktorom trávime každý deň veľa času. Preto je dôležité, aby sa tam človek cítil príjemne a pohodlne. To je možné dosiahnuť výberom kuchynskej linky a nábytku, ktorý bude odrážať vašu osobnosť a budete s ním stotožnený. Veľa ľudí sa nevie rozhodnúť či sa do ich kuchyne hodí kuchynský ostrov alebo by mali skôr rozmýšľať nad jedálenským stolom. Ste na tom podobne? Pripravili sme si pre vás niekoľko postrehov, ktoré je dobré pri výbere jednej či druhej možnosti zohľadniť.

Prečo by ste si mali vybrať kuchynský ostrov?

Ak ste obdarení priestorom, určite by ste mali uvažovať o kuchynskom ostrove, aby ste mohli ťažiť z výhod, ktoré ponúka. Kuchynský ostrov ponúka množstvo ďalších úložných možností, ako sú hlboké skrinky a vložené skrinky, vďaka čomu je štýlový a praktický zároveň. Budete mať aj ďalší priestor na prípravu jedla, pretože je často rovnaký ako výška vašej kuchynskej linky. Možnosti ako vstavaná varná doska alebo umývadlo vám umožnia udržať všetko na jednom mieste, aby ste si mohli vychutnať varenie bez stresu.

Ak je kuchyňa srdcom domu, potom je ostrov centrom kuchyne. Je to miesto, kde sa ľudia zhromažďujú a robia z neho multifunkčný priestor, ktorý zahŕňa socializáciu aj varenie. Sedenie je často diskutovanou témou v rámci porovnávania ostrovčeka a jedálenského stola. Možno si budete myslieť, že kuchynský ostrov vás môže obmedziť napríklad barovými stoličkami. Tie mnohým ľuďom pripadajú nepohodlné na dlhšie sedenie, avšak u nás si môžete vybrať stoličky rôzneho tvaru či materiálu a také, ktoré vás nijakým spôsobom nebudú obmedzovať.

Vedeli ste, že:
Jedinou nevýhodou kuchynského ostrova je to, že nie vždy zapadá do kuchyne. Je však ideálnou voľbou pre priestory tvaru L a tvaru U.

Prečo si vybrať jedálenský stôl? 

Aj keď vaša kuchyňa ponúka priestor pre ostrov, myšlienka investovať do stáleho príslušenstva môže byť pre niektorých ľudí skľučujúca. Jedálenský stôl vám určite poskytne oveľa väčšiu flexibilitu. Ak je vaša kuchyňa menších rozmerov, tak práve jedálenský stôl je šikovný spôsob, ako vytvoriť ilúziu priestoru.

Vďaka svetlu, ktoré vyžaruje cez prázdny priestor, ktorý je umiestnený pod stolom, sa vytvorí efekt väčšieho pôdorysu, vďaka ktorému sa vaša kuchyňa bude zdať väčšia a jasnejšia. Jedálenský stôl rovnako pomáha rozdeliť obytné priestory, kuchynský kút a jedálenský kút. Izba sa môže cítiť príliš otvorená a neštruktúrovaná bez stola na rozdelenie akéhokoľvek priestoru, najmä v prípade otvoreného konceptu kuchyne.

Rada odborníka:
Ak sa rozhodnete pre jedálenský stôl namiesto kuchynského ostrovčeka, uistite sa, že zvyšok kuchynskej linky ponúka dostatok úložného priestoru.

Ako si vybrať správne?

Pri rozhodovaní je dobré brať do úvahy osobné preferencie, veľkosť vašej kuchyne a rozpočet, ktorý ste si na to vyhradili. Či už sa rozhodnete pre prvú alebo pre druhú možnosť, tak je hlavné nezabúdať na jednu z najdôležitejších výhod zo všetkých, ktorou je to, že obidve možnosti umožňujú rodinám a priateľom spolu jesť ako skupina. Všetko, čo podporuje spoločenské interakcie v domácnosti, je zvyčajne spojené s lepším zdravím a umožňuje vytvárať silnejšie rodinné putá.

Veríme, že sme vám pomohli urobiť si lepšiu predstavu o kuchynskom ostrove a jedálenskom stole. Vo všeobecnosti platí, že kuchynský ostrov slúži skôr ako centrum zábavy, zatiaľ čo stôl je perfektným miestom na zjednotenie vašej rodiny. Inšpirujte sa jedinečnými kuchynskými štýlmi, vďaka ktorým bude vaše rozhodovanie ľahšie a príjemnejšie.