Toto sú dôvody, prečo je nábytok z Makassaru výborná voľba

S nárastom dopytu po kvalitnom drevenom nábytku, ktorý je cenovo dostupný, narástol tento trh veľkými skokmi.  Keď kupujúci hľadajú kvalitný nábytok z masívneho dreva, tiež chcú nábytok, ktorého cena nie je prestrelená. To viedlo k nárastu rôznych druhov dreveného nábytku, pričom jedným z nich je nábytok z makassaru a drevo sheesham (indický palisander), z ktorého je makassar vyrobený.

Nábytok z makassaru sa tak stal obľúbenou voľbou pre cenovo dostupný nábytok. Mnoho výrobcov vyrába nábytok makassar z dreva sheesham. Hlavným dôvodom v porovnaní s inými alternatívami ako je teakové a masívne drevo, je jeho nižšia cena, no stále porovnateľná kvalita.

Na dnešnom trhu existuje široká škála solídneho nábytku makassar, ktorý je k dispozícii v rôznych vzoroch a štýloch. Väčšina interiérových dizajnérov začína odporúčať práve tento nábytok pre domácnosť kvôli jeho vlastnostiam. 

Trh s nábytkom z dreva sheesham ako je makassar, neustále rastie. Toto drevo je totiž vytrvalé, silné a odolné. Navyše, jeho prirodzené vzory zŕn ho robia krásnym. Nie každý však vie, čo je sheeshamové drevo, alebo ako ho odlíšiť od teakového a mangového dreva.

Čítajte ďalej, aby ste pochopili, čo je sheeshamové drevo, aké sú jeho silné stránky spolu s výhodami a ako sa líši od ostatných typov dreva.

Čo je to sheeshamové drevo?

Známy ako indický palisander, alebo sheesham, tento listnatý strom s ružovým drevom pochádza z indického subkontinentu a južného Iránu. Rastie aj v krajinách ako Thajsko, Laos, Srí Lanka, Madagaskar, alebo Južná Amerika. Zvyčajne sa nachádza okolo brehov riek v nadmorskej výške pod hranicou 900 metrov nad morom. Niekedy však rastie prirodzene až do výšky 1 300 metrov nad morom.

Drevo sheesham dobre starne a nie je po čase zdeformované, alebo rozštiepené. To z neho robí skvelú voľbu pre interiérový dizajn v malých priestoroch. Vďaka svojej trvanlivosti je jedným z drevín, ktoré sú najmenej citlivé na škodcov. Toto drevo sa tiež dobre leští a ako dokončené má hladký povrch. Dobre definovaný vzor zŕn dreva mu dodáva jedinečné zafarbenie, vďaka ktorému môže byť každý kus dreveného nábytku jedinečný a vynikajúci.

Starostlivosť o sheeshamové drevo

Rovnako ako akýkoľvek iný drevený nábytok, je nevyhnutné udržiavať nábytok vyrobený zo sheeshamu mimo dosahu priameho slnečného žiarenia. Pomáha to zabrániť tomu, aby nábytok stratil svoj prirodzený lesk a zachoval si farbu po dlhšiu dobu. Taktiež to pomáha predchádzať vzniku trhlín a deformácií. 

Nábytok zo sheeshamu sa čistí navlhčenou tkaninou. Povrch sa utiera v smere zrna. Na udržanie lesku sa používa každé 3 mesiace včelí vosk. Nepoužívajú sa akékoľvek leštidlá, sprej alebo vosk na báze silikónu.

Aby sa zabránilo šmuhám na povrchu dreveného nábytku, používajú sa podložky, alebo rohožky. Čistenie škvŕn z dreveného nábytku nie je také zložité. Treba však čo najskôr utrieť škvrnu mäkkou handričkou. 

Rada odborníka:

Ak sa nájde škvrna, ktorá sa predtým nevšimla, používa sa jemná drôtená vlna. Jemne sa trie v smere zrna. Pomocou včelieho vosku sa následne odstránia všetky škrabance.

Rozdiel medzi sheeshamovým, masívnym a teakovým drevom

Sheeshamové drevo je silné a krásne. Väčšinou je známe svojimi drevenými zrnami a dvojfarebným odtieňom svetlej a tmavo žltohnedej. Sheeshamové drevo je drahšie ako iné bežné drevo. Práca so sheeshamom je jednoduchšia a má menšie šance na deformáciu alebo rozštiepenie.

Teakové drevo taktiež patrí k jedným z najlepších typov dreva, s ktorým sa dá pracovať pri výrobe nábytku. Má vysokú pevnosť, je veľmi trvanlivé a je dobré aj po 10 až 20 rokoch. Drevo nie je príliš ovplyvnené vlhkosťou, pretože má vysoký obsah oleja. 

Používa sa však stále menej na výrobu nábytku, pretože dobrý teak sa už nedá získať tak ľahko a má nemalé náklady. V porovnaní so sheeshamom je takmer 1,5 až 2x drahšie. Teakové drevo je známe pre svoju hladkú textúru a zrno s výraznou žltohnedou farbou, ktorá zvyčajne dozrieva do strieborno-šedej patiny.

Ďalší rozdiel spočíva vo flexibilite. Sheesham má vo vnútri väčšie percento vody ako teak, kvôli čomu má vyššiu flexibilitu. Znamená to, že sa dá do určitej miery ohnúť bez viditeľného napätia.

Teakové drevo má hustejšiu štruktúru a vyššiu elastickosť ako sheesham, čo ho robí ťažším. Pri výrobe nábytku je teak zvyčajne preferovaný pred sheeshamom. Pre malé alebo skladacie jednotky, ako sú ručné práce a dekoračné výrobky sa však zas uprednostňuje sheesham.

A nakoniec, masívne drevo je v podstate nedokončené drevo. Je neslávne známe ako lacná surovina na výrobu dreveného nábytku, ktorú používajú najmä čínski výrobcovia, alebo ktorá sa nachádza v obchodoch Ikea. Masívny drevený nábytok je obľúbený pre svoje vlastné prírodné vlastnosti a tiež oveľa pevnejší a ťažší ako upravené drevo.

Prečo je nábytok z makassaru obľúbený

Je niekoľko vlastností, ktoré robia z makassaru vhodný nábytok do domácností.

Trvanlivosť a dlhovekosť

Makassar zo sheeshamového dreva je odolný voči hnilobe a má dlhotrvajúcu trvanlivosť. Pretože má prirodzenú odolnosť proti škodcom, je odolný voči všetkým poveternostným podmienkach.

Rozmanitá dostupnosť odtieňov

Na rozdiel od iných alternatív, je drevo sheesham k dispozícii v rôznych prírodných odtieňoch. Má rôzne odrody a každá má pritom iný farebný odtieň. Nábytok môže byť pokrytý rôznymi leštidlami a vzormi. Existuje však veľa milovníkov nábytku, ktorí uprednostňujú prirodzený prírodný odtieň. Štruktúra prírodného zrna dodáva nábytku aj prémiový vzhľad. Prírodné odtiene sú rôzne, od holého zaschnutého, až po suchý odtieň sekvoje.

Najlepšie rezbárske alternatívy

Sheeshamové drevo je odborníkmi hodnotené ako najlepšie tvrdé drevo na rezbárske práce. Pri rezaní nábytku, ktorý je špecifický pre zákazníka, sa dáva prednosť tomuto drevu, pretože je tvrdé a má stredne hrubú štruktúru. To z neho robí nielen najlepšiu dostupnú ingredienciu pre rezbárstvo, ale aj pre rytie.

Počas rezbárskeho procesu sa môžu iné alternatívy, ako drevo mangového stromu ovinúť, ohnúť alebo rozdeliť. Existuje však len veľmi malá šanca, že takéto problémy môžu nastať v prípade sheeshamového dreva.

Ekonomická voľba

Okrem všetkých výhod, ktoré sa doteraz spomenuli pri dreve sheesham, je pri výrobe najodolnejšieho a estetického kusu nábytku sheesham uprednostňovaný aj pre svoje nižšie náklady.

Najlepšou voľbou je použitie sheeshamového dreva s cieľom dosiahnuť rovnováhu medzi najlepšou kvalitou a dostupnými cenami. 

Makassar vás nesklame

Existuje množstvo typov dreva, z ktorých sa vyrába nábytok, no je len pár kvalitných, ktoré dokážu dostatočne zaujať. Jedným z nich je práve drevo sheesham, z ktorého sa vyrába nábytok makassar. Ľudí zaujal svojou trvácnosťou, pomerom ceny a kvality, no i exotickosťou z ďalekých krajín. Sme zvedaví, ako sa bude popularita nábytku z makassaru vyvíjať v nasledujúcich rokoch.

Zaujal vás nábytok z makassaru? Pozrite sa na našu ponuku zo série nábytku makassar.