kristalovy luster

Na čo myslieť, keď sa rozhodnete pre krištáľový luster?

Svietidlá predstavujú jednoduchý spôsob, ako oživiť akúkoľvek miestnosť vo svojom domove. Krištáľový luster sa aktuálne teší veľkej obľube aj v bežných domácnostiach. V tomto článku vám prinášame informácie, na čo všetko myslieť, keď sa rozhodnete tento výrazný prvok zadovážiť do svojho interiéru.

Pri slove luster sa každému vybavia luxusné svietidlá, prevažne v krištáľovom prevedení. Ide o svietidlá, ktoré sú zložené z viacerých malých krištáľov. Cez každý krištáľ svieti svetlo, vďaka čomu vytvárajú v konečnom dôsledku žiariaci biely jas. Vďaka trblietavému jasu je zažitou predstavou, že krištáľový luster patrí do luxusných domov a hodí sa do miestností s vysokými stropmi, do hál, či na schodiská.

Dnes sú však krištáľové svietidlá oživením viacerých interiérových štýlov a okrem schodísk sa hodia do akejkoľvek miestnosti. Vynikne elegancia obývačky, dodajú štýl pracovni, pekne sa ukážu v spálni, v kúpeľni, nad jedálenským stolom či v spomínanej hale alebo ako osvetlenie otvoreného schodiska.

Posledným trendom je kombinovať lustre a rôzne iné svietidlá – stojace lampy, nástenné svietidlá, konzolové svietidlá… Je to najmä z dôvodu, že na rôzne aktivity potrebujete rôznu intenzitu osvetlenia a tú samotný luster nedokáže pokryť.

Vedeli ste, že

Pri hľadaní klasického krištáľového lustra môžete na trhu nájsť aj iné varianty. Svietidlá, ktoré majú v sebe zakomponované krištále, zvyčajne patria do troch väčších skupín štýlov: klasický krištáľový luster s ramenami, glóbusový luster a luster pripomínajúci vodopád.

Krištáľový luster

Je klasickým, elegantným, nadčasovým lustrom. Vyrába sa aj zo skutočných krištáľov a vtedy je cena pomerne vyššia. Taktiež aj jas takéhoto lustra je oveľa výraznejší. Lacnejšou variantou sú lustre z plastových krištáľov, ktoré však zachovávajú punc elegancie. V jednom aj druhom prípade ide o výzorovo romantické svietidlá, ktoré sa hodia k rôznym štýlom v domácnosti.

Glóbusový luster

Ide o luster, kde sú jednotlivé komponenty poukladané tak, že spolu tvoria tvar gule či glóbusu. Každý jeden krištáľ visí na samostatnom lane alebo retiazke. Okrem krištáľov sa takýto typ lustra vyrába aj z číreho skla alebo kovu.

Luster typu vodopád

Pri tomto type lustrov sú krištále poukladané tak, ako keby kvapkali smerom nadol ako vodopád. Tieto modely majú mnoho rôznych tvarov a veľkostí, krištále môžu byť navrstvené vo viacerých úrovniach. Vodopádové typy lustrov sa svojím výzorom dokonale hodia do kúpeľne, priamo nad vaňu. V tomto prípade odporúčame použiť tlmené svetlá.

Ako zvoliť správnu veľkosť lustra?

Veľmi dôležitými parametrami pri výbere lustra sú jeho priemer a výška bez reťaze. Pre lepšiu predstavu uvádzame príklad: do miestnosti s rozmermi 3,5 x 4,5 metra je vhodný luster široký približne 70 cm.

Rozmery však nie sú všetko. Do úvahy treba zobrať aj fakt, že ak máte v miestnosti príliš veľa nábytku, primeranejší bude menší luster. Na druhej strane, ak je izba dosť vzdušná a otvorená, nebojte sa aj väčšieho lustra.

Rada odborníka:

Do väčších miestností sa odporúča aj väčšie množstvo svietidiel. Napríklad jeden stredový luster, dve nástenné konzoly a jedno stojace svietidlo. Ak sú v rovnakom štýle, vynikajúco vyzdobia váš interiér.

Ako zvoliť správne množstvo ramien?

Lustre sú v ponuke v rôznych veľkostiach. Dostanete už menšie 5- ramenné lustre, najpredávanejšie sú 15- ramenné lustre, ale existujú aj 30 a viac ramenné krištáľové svietidlá. Pre menšie izby sú postačujúce 5 – 8- ramenné lustre, do ktorých odporúčame 40W žiarovky. Tieto žiarovky viac osvetlia svietidlá a krištáľové komponenty rozjasnia vašu izbu.

Ak máte väčší priestor a vyberiete si 12 alebo viac ramien na lustri, môžete zvážiť použitie 25 W žiaroviek. Konečný výsledok však závisí od vášho vkusu či priorít.

V súčasnosti sa už dajú aj pri lustroch používať regulátory, pomocou ktorých si viete meniť intenzitu osvetlenia.

Ako vysoko by mal byť krištáľový luster zavesený?

Podľa dizajnérov celkový dojem z lustra nepokazí nič viac ako to, že je zavesený príliš vysoko.  Luster by mal byť zavesený približne 190 – 220 cm nad zemou, aby sa pod ním mohli bez problémov pohybovať aj vyššie osoby. Pokiaľ luster máte zavesený nad stolom v jedálni, odporúča sa mať ho vo výške 80 cm nad stolom.

Nakoľko lustre predstavujú závesné svietidlá, pri ich umiestnení treba brať do úvahy aj výšku stropu. Čím je strop vyšší, tým menší sa zdá byť luster. Vtedy odporúčame použiť dlhšiu visiacu reťaz a luster tak znížiť do potrebnej polohy. 

Tip na záver:

Čistenie krištáľového lustra môže na prvý pohľad vyzerať zložito. Stačí ale jednoducho použiť prachovku alebo prípravky na čistenie svietidiel a mäkkú handričku.