moderna biela kuchyna ikuchyne

Vytvorte si kuchyňu, ktorá bude šetrná k životnému prostrediu

Štýlová, a predsa šetrná k životnému prostrediu. Presne taká môže byť aj vaša kuchyňa, v ktorej sa vám bude nielen úžasne variť, ale naplní vás tiež pocitom, že ste pomohli našej planéte. Chceli by ste vedieť ako na to? Prezradíme vám, aké jednoduché môže byť vytvoriť ekologický priestor priamo v srdci vašej domácnosti. Životné prostredie si treba chrániť, preto sme spísali týchto pár bodov.

Voľba je na každom z nás

V období posledných rokov čoraz viac vzrastá potreba hovoriť o tom ako chrániť životné prostredie. To, že situácia je alarmujúca, si uvedomuje väčšina z nás. Obchodné reťazce rušia ponúkanie plastových tašiek zadarmo, separovanie prestáva byť medzi ľuďmi cudzím pojmom, vyhlasujú sa dni bez áut. Dobrou správou je, že prispieť svojou troškou môže každý z nás a nie je to vôbec  zložité. Priestory našich domovov ponúkajú skvelé príležitosti, ako pomôcť matke prírode.

Pýtate sa, kde začať? Ak ste už vyhlásili vojnu slamkám a neplytváte vodou pri umývaní riadu, ste na výbornej ceste. No je tu toho viac, čo možno urobiť. Stačí nazrieť do vašej kuchyne. Zelených možností, ktoré ponúka, je neúrekomod prvotnej voľby materiálov, až po spotrebiče navrhnuté tak, aby šetrili energiu, vodu i peniaze. Prinášame vám niekoľko tipov, ako na to. 

1. Zvoľte si nadčasový dizajn kuchyne

Či už plánujete nové bývanie, alebo sa pripravujete na rekonštrukciu, dôkladne sa zamyslite nad dizajnom svojej budúcej kuchyne. Nemá zmysel, aby vám slúžila a robila radosť iba najbližší rok, či dva. Funkčná a štýlová zároveň by mala byť dlhodobo. Čím častejšie totiž budete musieť pristúpiť k výmene zariadenia, tým horšiu službu urobíte matke prírode. Energia spotrebovaná na výrobu nábytkov, palivo minuté na ich prevoz… to všetko a ešte oveľa viac je pre životné prostredie škodlivé.

V kvalitnom kuchynskom štúdiu vám pomôžu navrhnúť presne to, čo potrebujete. Poraďte sa s odborníkmi o dizajne, ktorý z dlhodobého hľadiska nebude vyžadovať radikálne výmeny zariadenia, ani zásadnejšie práce.

Rada odborníka: Pred návštevou kuchynského štúdia si ujasnite vaše vízie a požiadavky. Na prvé stretnutie by ste si mali priniesť pôdorys kuchyne aj s približnými rozmermi a, najmä, rozmyslieť si otázku vášho rozpočtu.

2. Uprednostňujte prírodné a udržateľné materiály

Ak túžite po eco-friendly kuchyni, určite siahnite po prírodných materiáloch a prvkoch odkazujúcich na ekológiu. Kuchynské linky vyhotovené v celodrevennom prevedení majú šmrc a zároveň prinesú do domova vôňu prírody. Využiť môžete i kameň, napríklad na výrobu pracovnej dosky.

Žiaľ, prírodné neznamená vždy ekologické. Preto aj výber materiálov do kuchyne je potrebné dobre zvážiť. Všeobecnou radou je sústrediť sa na voľbu takých, ktoré pristupujú citlivo k ekosystému. To znamená, že ich povrchy by nemali byť ošetrené agresívnymi nátermi a ich použitie nezanechá škodlivé následky na životnom prostredí.

3. Vytvorte si vlastnú záhradku v byte

Zelenšie a zdravšie bývanie môžete veľmi pekne dosiahnuť vlastnou domácou mini záhradkou. Kuchyňa je na to ideálnym priestorom.

Existujú nekonečné možnosti na vytvorenie bylinkových stien, ktoré váš interiér nielen rozžiaria krásnou sviežou farbou, ale aj nádherne rozvoňajú. Stačí si odtrhnúť! Jedlo, ktoré vyčarujete z čerstvých ingrediencií naberie úplne nový rozmer.

4. Recyklujte

Aj keď existuje nespočetne veľa vecí, ktoré možno robiť pre ekologizovanie, jednou z najjednoduchších a stále najúčinnejších je recyklovanie. Papier, plasty, sklo, hliník a mnohé ďalšie materiály možno separovať a následne opätovne spracovať do nových výrobkov. V konečnom dôsledku to šetrí suroviny aj energiu a znižuje znečistenie ovzdušia i vôd.

Recyklácia je jednoduchá, efektívna a môže sa do nej zapojiť celá rodina. Šikovný dizajnér hravo zakomponuje riešenia pre separovanie odpadu aj do vašej kuchyne.

5. Organizujte potraviny

Môže sa to zdať zvláštne, ale mať poriadok v zásobách potravín je veľmi dôležité. A to nielen pre puntičkárov, ale aj s ohľadom na životné prostredie. Pokiaľ totiž vládne vo vašej kuchyni chaos a jedlo dávate do políc ako príde, môže sa stať, že prestanete mať prehľad o tom, čo sa skrýva v zadných regáloch skriniek či chladničky. To potom vedie k nezmyselným nákupom a zbytočnému vyhadzovaniu potravín.

Ideálna kuchyňa by mala byť navrhnutá tak, aby počítala s dostatkom úložného priestoru. Vy sami si organizáciu potravín viete ešte zefektívniť prostredníctvom najrôznejších dózičiek a nádob s označením.

6. Povedzte stop jednorázovým príborom a plastovým pomôckam

Nadišiel čas rozlúčiť sa s plastovým kuchynským náčiním a vymeniť ho za ekologickejšie. Výbornú alternatívu ponúka drevo. Drevené výrobky sú nielen šetrné k prírode, ale očaria vás aj svojou eleganciou. A čo je najlepšie, vedia byť priateľské i k vášmu bankovému kontu.

Ak pre vás drevo nie je to pravé-orechové, je tu možnosť zadovážiť si, napríklad, pomôcky z ekologicky udržateľného bambusu. Ich veľkým plusom je, že prirodzene znižujú rast škodlivých mikróbov. 

Vedeli ste, že 

vplyvom nášho životného štýlu ostáva až 79 % plastov robiť skazu v ekosystéme zeme? Podľa správy amerických vedcov z roku 2017 je recyklovaných iba 9 % zo všetkých plastov, 12 % podlieha spáleniu, čo spôsobuje znečistenie ovzdušia. Zvyšných takmer 80 % ostáva v životnom prostredí. Odborníci varujú, že ak bude ľudstvo v tomto trende pokračovať, do roku 2050 zaplaví našu planétu až 12 miliard ton plastov.

7. Dajte si záležať na výbere spotrebičov

Žijeme v konzumnej dobe, kedy vymeniť staré za nové nie je žiaden problém. Ide to rýchlo, hladko a bez obrovských nákladov. Avšak pred tým, ako sa rozhodnete zakúpiť spotrebič, uistite sa, že oprava toho starého nemá význam. Ak skutočne nastal čas rozlúčiť sa, dbajte na to, aby bol zlikvidovaný bezpečne. Mnohé spotrebiče totiž obsahujú chemikálie a nebezpečné látky, ktorých vypustením do životného prostredia spôsobuje veľa škody.

Pri výbere nového spotrebiču sa zamerajte na to, akú má spotrebu. Túto informáciu by ste mali vyčítať z energetického štítku uvedeného na výrobku. Správna voľba znamená úsporu energií v kuchyni, a teda i pomoc životnému prostrediu. 

Myslieť ekologicky pri zariaďovaní interiéru je dnes už nielen iba o akejsi reprezentácii životného štýlu, ale o celospoločenskej potrebe. To ako žijeme tu a teraz, totiž výrazne ovplyvňuje, akým smerom sa bude uberať vývoj našich detí. Nezabúdajte, že niekedy aj malé vylepšenia domácnosti môžu pomôcť k veľkej zmene, a to platí nielen o kuchyniach. Inšpirujte sa na na našom eshope.