Nábytok z naplaveného dreva môže byť perfektný doplnok domácnosti

Pre 99 % ľudí sa dovolenka a pláže spájajú s pozitívnymi spomienkami. Okrem zážitkov a suvenírov si však človek môže priniesť domov ešte jeden zaujímavý kúsok. Ním je naplavené drevo, s ktorým sa nestretneme už iba pri mori, ale aj v domácnostiach vo forme nábytku.

stol z naplaveného dreva
Nábytok z naplaveného dreva je estetický a funkčný zároveň. Zdroj: ikuchyne.sk

Naplavené drevo sa vznáša na brehu mora po rôznych častiach sveta. Potom, čo si prešlo svojou cestou si ho vezme do ruky skúsený dizajnér. Ten ho premení na kúsok nábytku, ktorý skončí v domácnosti. To je v skratke príbeh za nábytkom z naplaveného dreva. Teraz sa pozrime na podrobnosti.

Ako vzniká naplavené drevo

Výroba nábytku z naplaveného dreva sa väčšinou začína zo stromov, ktoré boli strhnuté do mora silným prúdom vzduchu, alebo záplavami. Bežné naplavené drevo vo voľnej prírode sa nachádza na brehoch v nekonečnom množstve tvarov a veľkostí.

Na určitých miestach môže byť naplavené drevo problémom, pretože spôsobuje zablokovanie morských brehov a zhromažďovanie neporiadku. V každom prípade je však naplavené drevo základom pre prirodzený život. Ponúka totiž útočisko a je výživným obydlím pre viacero zvierat.

Vedeli ste, že:

Ak ste fanúšikom akvária, tak ste sa už zrejme s naplaveným drevom stretli pri aquascapingu (rozostavanie kameňov, koreňov a akváriových rastlín vo vzájomnej harmónii).

Soška naplaveného dreva
Soška naplaveného dreva prináša do domova kúsok nostalgie. Zdroj: ikuchyne.sk

To je dôvod, prečo nábytok dokončený na vzhľad naplaveného dreva má taký ohromujúci dopad v domácnosti. Vnáša do domova pocit morského pobrežia, priťahuje pohľady a vyvoláva pozitívne reakcie.

Existuje široká škála nábytku z naplaveného dreva, ktoré má početné využitie v celej domácnosti. Ako nábytok sa využíva napríklad pre konferenčný stolík, odkladací stolík, luster, zrkadlá, alebo stolové lampy.

Mnohí remeselníci používajú na výrobu svojich kúskov práve naplavené drevo, keďže je na prvý pohľad všeobecne rozpoznateľné. Zvyčajne je takýto nábytok veľmi nákladný z dôvodu miery pripravenosti a času, ktoré remeselník strávil pri naplavenom dreve.

 Konkrétny nábytok z naplaveného dreva

Teraz sa pozrime na 3 typy nábytku, ktoré sa najčastejšie vyrábajú z naplaveného dreva.

Konferenčný stolík z naplaveného dreva

Konferenčný stolík z naplaveného dreva môžete umiestniť kdekoľvek. Je to kvôli jeho praktickému dizajnu a príťažlivej kráse. Zvyčajne má rozmery 80 x 80 cm, alebo 40 x 40 cm. Toto je vlastne najjednoduchší z mnohých vzorov. Výrobcovia v priebehu rokov vytvorili množstvo variácií. Zahŕňajú verzie so spodnými policami, zásuvkami, alebo dokonca aj so skrinkami.

Konferenčný stolík z naplaveného dreva
Konferenčný stolík sa vyrába v menšom i väčšom prevedení. Zdroj: ikuchyne.sk

Konferenčný stolík je atraktívny vďaka nádherným materiálom, z ktorých je možné ho skonštruovať. Môže byť vyrobený z rôznych druhov dreva, rôznych kovov a dokonca aj rôzneho kameňa a skla. Tieto materiály vytvorili pútavé kúsky, ktoré zahŕňajú početné dizajny, povrchové úpravy a štýly.

Okrem dlhej chodby, alebo sedačky existuje niekoľko ďalších miest, kam sa dá umiestniť konferenčný stolík. Jedno miesto, kam sa môže položiť, je v obývacej časti popri holej, prázdnej stene, ktorá si vyžaduje vyplnenie.

Ďalšia miestnosť je spálňa, kde nad ním zavesíte obraz a ponecháte miesto pre fantáziu. 

Odkladací stolík z naplaveného dreva

Odkladací stolík z naplaveného dreva
Odkladací stolík z naplaveného dreva perfektne vypĺňa priestor. Zdroj: ikuchyne.sk

Odkladací stolík z naplaveného dreva by mohol byť ideálnym doplnkom k nábytku v obývacej izbe. Môže byť univerzálny a je k dispozícii v niekoľkých veľkostiach a tvaroch, takže škála zariadenia je v podstate nekonečná. Ponúka priestor pre inovatívne osvetlenie v domácnosti. Umiestnením lampy na stolík sa miestnosť odprezentuje v jemnejšej a intímnejšej atmosfére.

Rada odborníka:

Tento kus nábytku môže byť tiež doplnkom jedálne, spálne, zábavnej miestnosti, vstupného priestoru alebo predsiene. Ak je treba priestor na uloženie, môže sa využiť verzia so zásuvkami, alebo kabinetom.

Lampa z naplaveného dreva

Lampa z naplaveného dreva
Lampa z naplaveného dreva môže ukradnúť všetku pozornosť. Zdroj: ikuchyne.sk

Tento typ lampy sa môže na bežnej výstave zdať ohromujúco, treba sa preto usilovať, aby lampa zodpovedala dizajnu a štýlu vašej existujúcej výzdoby. Poprípade, aby lampa vynikala v okolitom prostredí ako atraktívny drahokam.

Našťastie sú k dispozícii lampy v mnohých štýloch, ktoré sa hodia takmer k akémukoľvek štýlu dekorácie miestnosti, od viktoriánskeho a art-deco štýlu, až po francúzsky provinčný, stredozemný a súčasný.

Naplavené drevo je pekné a užitočné zároveň

Spojenie prírody a domácnosti je čoraz častejšie, či už formou nábytku, alebo životného štýlu. Nábytok z naplaveného dreva potvrdzuje toto pravidlo. Nemusí to však byť iba estetický kúsok, množstvo nábytku má totiž aj funkčný úložný priestor. Nábytok tak nie je iba pekný, ale aj užitočný.

Zaujal vás tento nábytok? Pozrite sa na našu ponuku zo série nábytku naplavené drevo.