Svietnik so základňou z machu

Vianočné dekorácie z machu

Keď sa povie Vianoce, každému z nás sa v mysli objaví niečo iné, ale všetkým rovnako nám to navodí príjemný pocit. V našej kultúre je vianočný stromček neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Stále väčší dôraz s príchodom najkrajších sviatkov roka kladieme aj na vianočnú výzdobu našich domovov. Prinášame vám inšpiráciu ako si navodiť príjemnú vianočnú atmosféru dekoráciami  v prírodnom štýle, inšpirované severskými trendmi. Tie totiž maximálne zdôrazňujú jednoduchosť a spätosť s prírodou. Tí z vás, ktorí sa držia hesla v jednoduchosti je krása, si v najbližších riadkoch prídu na svoje. Inšpirujte sa a vytvorte si aj vy vianočné dekorácie z machu.

Vianočný interiér v prírodnom, škandinávskom štýle.
Vianočný interiér v prírodnom, škandinávskom štýle. Zdroj: Pinterest

Očakávanie Vianoc…

Každý rok prvou decembrovou nedeľou začína to magické čakanie príchodu Vianoc. Adventný veniec nechýba v žiadnej rodine a postupne sa na ňom do 24. decembra rozhoria všetky štyri sviečky. Kruhový tvar je tradičný, v žiadnom prípade nie náhodný! Kruh symbolizuje neustále sa opakujúci kolobeh ročných období, v kresťanskom chápaní – večnosť Boha. 

Na veniec sa tradične používajú vždyzelené vetvičky ihličnanov, zelená je rovnako symbolom života. Prečo však neposunúť aranžovanie adventného venca na inú, netradičnú, zato symboliku zachovávajúcu úroveň?

Namiesto zelených vetvičiek ihličnanov, použite na výrobu adventného venca mach. Aranžujte machový kruh podľa ponúknutej inšpirácie v podobe dekoračných podnosov. Vďaka zvýšeným okrajom do nich môžeme umiestniť vlahu udržujúcu hmotu a machový veniec vám po celý advent zostane svieži. Kombinácia kovového lesku, zeleného machu a jednoduchých bielych sviečok bude dýchať severským minimalizmom. Ak veniec ponecháte iba v tomto vyhotovení, určite nebude ,,chudobný“! Veď spomínané  – v jednoduchosti je krása, bude tento veniec vystihovať najviac.

Ak sa rozhodnete doplniť tento základ adventného venca jemnými dekoráciami, ktoré vystihujú vianočnú atmosféru pre vás, tiež nič nepreženiete.    

vianočné dekorácie z machu
Adventný veniec z machu. Zdroj: Pinterest
dekoracna misa
Dekoračná misa, kovová. Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že:

Postupné zapaľovanie adventných sviečok má tradíciu až od druhej polovice 20. Storočí  a pochádza z Nemecka. Sviečky sa tiež zapaľujú v smere hodinových ručičiek. Farby sviečok síce podliehajú trendom a nášmu vkusu, no podľa tradícií, by mali byť tri fialové (fialová symbolizuje pokoru)  a jedna ružová (na znak priateľstva).

Žiarivý svietnik

Guľovitý svietnik z machu bude pútavou, žiariacou dekoráciou vášho predvianočného príbytku. Zhotovte si ho v troch rôznych veľkostiach. Použiť na to môžete dekoračné taniere v troch odlišných veľkostiach. Či už svietniky rozmiestnite vo vašom príbytku, alebo ich umiestnite spolu v skupine, nevšedne skrášlia váš vianočný interiér. Jemné svetlo sviečok vám bude spríjemňovať večery počas celého vianočného obdobia.

Svietnik so základňou z machu
Svietnik so základňou z machu, Zdroj: Pinterest
Machová hviezda vo vianočnej dekorácii.
Machová hviezda vo vianočnej dekorácii. Zdroj: Pinterest
Dekoračné taniere v troch veľkostiach.
Dekoračné taniere v troch veľkostiach. Zdroj: iKuchyne.sk

Čisto prírodné vianočné dekorácie

Ak chcete docieliť vidiecku jednoduchosť, vo vianočnom dekorovaní vymeňte kovové materiály za drevo. Originálna drevená miska bude v kombinácii s machom trefou do čierneho.  Váš vianočný aranžmán tak bude originálny a pútavý. I keď sa váš interiér nesie v modernom štýle, nemusíte sa báť takýchto čisto prírodných dekorácií a kombinácií. Vzájomný kontrast tradičného a modreného je pre Vianoce vítaný. Veď aj Vianoce sa slávia už od 4. storočia a z módy ešte nevyšli 🙂

vianočné dekorácie z machu
Svietnik v drevenej miske. Zdroj: Pinterest
miska na ovocie
Drevená misa. Zdroj: iKuchyne.sk
dekorativna misa
Drevená misa predĺženého tvaru. Zdroj: iKuchyne.sk

Rada odborníka:

Vnútro drevenej misy vysteľte igelitovým vreckom, aby ste zabránili prenikaniu vlhkosti do drevenej nádoby a neznehodnotili ste ju.

Svietiace vianočné vázy

Ak je vstupný priestor vášho domu dostatočne priestranný alebo máte v obývačke kút zívajúci prázdnotou, vytvorte si štýlovú dekoráciu do vysokej sklenej vázy. Jednoducho vrstvite mach s vianočnými guľami rôznych farieb a veľkostí. Ak chcete aby aranžmán vynikol aj po zotmení, zakomponujte do jednotlivých vrstiev  vianočné LED osvetlenie. Vypínač ľahko ukryjete do vrchnej časti vázy, kde bude stále dobre dostupný k ovládaniu. Svietiaca vianočná váza vám  bude plniť funkciu náladového osvetlenia. Vytvoríte nielen pútavú vianočnú dekoráciu, ale dáte jej aj funkciu.

vianočné dekorácie z machu
Sklené vázy s machom a vianočnými guľami. Zdroj: Pinterest

Naše príbytky počas vianočných sviatkov dekorujeme s predstihom, zlatým klincom navždy zostane vianočný stromček. Kombinácia stromčeka s ďalšími čisto prírodnými materiálmi vnesie do vášho domova omnoho väčší kus prírody, ako len stromček sám. Navyše urobíte niečo pre seba, ak sa vyberiete na príjemnú prechádzku do lesa s cieľom nazbierať mach pre vianočné dekorácie.