zlatá farba v interiéri

Zlatá farba v interiéri: 7 tipov, ako na ligotavý domov počas Vianoc

Najkrajšie sviatky roku sú predo dvermi, a tak niet divu, že všetko navôkol sa začína trblietať. Ligotajúci sa domov však nemusí byť iba otázkou Vianoc! Ak chcete, aby sa aj vaša domácnosť blyšťala a pôsobila oslňujúco každý deň, nebojte sa siahnuť po zlatej farbe. S pomocou našich tipov si doma vytvoríte kráľovstvo, ktoré bude niesť punc exkluzivity po celý rok. Zlatá farba v interiéri vôbec nemusí byť iba otázka luxusu – pozrite sa s nami, ako ju pretaviť do krásneho interiéru.

zlatý domov
Uplatnenie pre zlatú farbu sa v domácnosti nájde počas celého roka, nielen cez Vianoce. Zdroj: Pinterest

Zlatá vzbudzuje luxus

Zlatá farba v nás prirodzene evokuje prepych, sme zvyknutí spájať ju výlučne s luxusom a bohatými ľuďmi, ktorí sa radi prezentujú nákladným životným štýlom. Hovoríte si, že zlatá farba v interiéri bežného smrteľníka nenájde uplatnenie? Alebo sa bojíte, že zlatá domácnosť narobí vo vašej peňaženke prievan, z ktorého sa budete spamätávať ešte veľmi dlho? Zahoďte stereotypy. Zlátenie môže do interiéru priniesť výnimočné teplo a pohodlie. A čo je najlepšie, nemusí vás vyjsť vôbec draho.  

zlatá farba v interiéri
V moderných interiéroch sa zlatá dá použiť rôznymi spôsobmi. Zdroj: Pinterest

Pýtate sa, ako teda využiť farbu hojnosti v modernom interiéri, aby nepôsobila ťažkopádne, alebo nebodaj gýčovo? Zlatý nemusí byť iba svietnik a hrubé rámy obrazov. Môžu to byť textílie, ktoré pokrývajú steny chatakterisickým odleskom, alebo len svietidlá, ktoré vytvárajú príjemnú a útulnú atmosféru v miestnosti. Našťastie, existuje množstvo jednoduchých a aj prekvapivo lacných trikov, ktorými môžete dostať trblietavé zlato aj do vášho interiéru.

Rada odborníka:

Intenzitu priestoru môžete zvýšiť pomocou kľúčových prvkov. Napríklad taká veľká stolná lampa so zlatom bude určite výnimočnou ozdobou vašej obývačky. Dávajte však pozor, aby ste to neprehnali – ak svietidlo využijete ako dominantný element, zvyšok miestnosti by mal byť zariadený v jednoduchom, až minimalistickom štýle. 

1. Lustre a iné svietidlá

Pri dizajnovaní moderných interiérov je použitie svietidiel jedným z najdôležitejších faktorov.  Svietidlá dokážu vytvoriť tú správnu atmosféru v ktorejkoľvek miestnosti a, zároveň, sú skvelým dekoračným prvkom. Ak siahnete po výraznom zlatom lustri, stane sa šperkom vášho interiéru – premení ho na vznešený priestor sálajúci pozitívnou energiou. Zlatý akcent však môžete do vášho domova dostať i pomocou stolových lámp, voľne stojacich svietidiel, či jednoduchých tienidiel. Či už máte radi zlatú, alebo jej až tak neholdujete, je nepopierateľné, že bude žiariť aj na diaľku. 

zlata zavesna lampa
Zlatá závesná lampa je ľahko kombinovateľná s rôznymi kusmi nábytku. Zdroj: ikuchyne.sk

2. Tapety

Tapety zažívajú svoju renesanciu a hrdo zdobia steny mnohých moderných interiérov. dostupné v najrozličnejších farebných kombináciách, vzoroch, povrchových úpravách. Ak chcete dostať do vašej domácnosti zlatý akcent, nie je nič jednoduchšie, ako siahnuť práve po tapete. Vďaka prepracovným detailom sa razom ocitnete v luxusnej spálni, či pohostíte svojich hostí v prepychovej obývačke.

Vzorovaná zlatá tapeta
Vzorovaná tapeta zmení váš príbytok na úplne nový priestor. Zdroj: Etsy

3. Nábytok na sedenie

Napadlo by vám niekedy, že dojem noblesy dokážete dosiahnuť obyčajným kreslom, alebo malou taburetkou? Ak sa zameriate na detaily, je to  možné. Pointou nie je zabezpečiť si nábytok vykladaný drahokamami, úplne postačí, ak sa poobhliadnete po kúskoch s decentným zlatým prvkom.

taburet_ikuchyne
Exkluzívny taburet v modro-zlatej kombinácii - inšpirovaný históriou a zároveň nadčasový. Zdroj: ikuchyne.sk

4. Stolíky

Aj stoly vo vašej domácnosti môžu zažiariť, najmä, pokiaľ si vyberiete kúsok s prívlastkom “unikátny”. Reprezentatívnu úlohu môže veľmi dobre zastupovať konferenčný stolík. Môžete si vybrať, či si zaobstaráte niečo jednoduchšie, s jemným pozlátením, alebo hotový klenot komplet odetý do zlatej.

zlatý konferenčný stolík
Jedinečný zlatý konferenčný stolík bude klenotom vašej obývačky. Zdroj: ikuchyne.sk
stolik_ikuchyne
Stolík si môžete vybrať aj v jednoduchšom prevedení. Zdroj: ikuchyne.sk

5. Kúpeľňové príslušenstvo

Zlato v kúpeľni? Znie to až príliš luxusne, však? Nemusíte však patriť medzi milionárov, aby ste si také čosi mohli dovoliť. Stačí, ak si vyberiete iba niekoľko, na prvý pohľad možno nezaujímavých prvkov, ktoré dáte vyhotoviť v zlatej povrchovej úprave. Ideálne na takéto čarovanie sú batérie, kohútiky, armatúra. Vaša kúpeľňa razom nadobudne úplne nový rozmer

zlatý sprchový kút
Jednoduché, no efektné. Zdroj: Pinterest
zlatá kúpeľňa
Dostať zlatú farbu do kúpeľne nemusí byť náročné. Zdroj: Pinterest

6. Zrkadlá

Zrkadlá majú v každom príbytku svoje zastúpenie a bez ich prítomnosti by bola určite nesvoja nejedna dáma. Okrem toho, že majú svoju praktickú funkciu, krásne dokresľujú celkový charakter bývania. Zlatá farba iba vyzdvihne ich elegantnosť. Hoci sa najčastejšie so všakovakými zrkadlami počíta v kúpeľni, nie výnimočne sú využívané aj v spálni, či iných miestnostiach.  

Zrkadlo-Infinity-L-zlata-38740
Dobre zvolené nástenné zrkadlo bude ozdobou interiéru. Zdroj: ikuchyne.sk

7. Bytové doplnky

Vo väčšine príbytkov sa používajú drobnosti, ktoré vytvárajú pocit pohody a domova. Áno, áno, práve bytové doplnky vám môžu urobiť skvelú službu na ceste za trblietavým bývaním. Vankúše, nástenné hodiny, vázičky a iné dekorácie nájdete v ktoromkoľvek obchode s domácimi potrebami a nemusia vás ani stáť veľa. Nenechajte sa však uniesť a neprežente to s množstvom zlatých vecičiek, pretože by ste ľahko mohli skĺznuť do sfér gýču. 

Neobyčajné nástenné hodiny v zlatom prevedení.
Neobyčajné nástenné hodiny v zlatom prevedení. Zdroj: ikuchyne.sk

Rada odborníka:

Zlatá farba v interiéri si bude najlepšie rozumieť s čiernou, alebo bielou. Zlato v kombinácii s červenou má tiež veľkú fanúšikovskú základňu, avšak aj oveľa výraznejší a extravagantnejší charakter. Zlatý odtieň vyzerá dobre s tmavými sýtymi tónmi – zamatovo modrá, tmavozelená, terracota,… výborne sa dopĺňa aj s drevom – v takejto kombinácii sa vyskytuje pomerne často a pôsobí veľmi harmonicky.

Jednoznačné áno pre zlatú  

Takže prečo by ste mali siahnuť po zlatej farbe? Jej silu poznali už dávne civilizácie a vznešený odtieň sa bohato využíval naprieč stáročiami. Používal sa na dekorovanie kostolíkov, chrámov a iných architektonických objektov, uplatnenie našiel vo výtvarnej tvorbe. Dnes je “zlatá éra” späť.

Vedeli ste, že:

Zlatá farba je symbolom bohatstva, extravagancie, vášne, sofistikovanosti, elegancie, múdrosti, či odvahy. Táto farba je spojená s mužskou energiou a silou slnka naproti striebornej, ktorá sa spája so ženskou energiou a silou mesiaca.

Jasnožltá farba vzácneho kovu sa opäť teší veľkej obľube a presadzuje sa aj vo sfére interiérového dizajnu. Tento horúci trend má potenciál pokračovať dlho do budúcnosti, a tak určite neurobíte chybu, ak ho zavediete aj do vašej domácnosti. Najdôležitejšie je nájsť jemnú rovnováhu, a potom zlato môže dodať šmrnc každej miestnosti príbytku – od spláne a obývacej izby, cez kuchyňu, až po kúpeľňu.

Najlepšie na tom celom je, že na použitie zlatých tónov už v súčasnosti vôbec nemusíte v banke žiadať drahý úver. Nahliadnite do nášho eshopu. Nájdete tu množstvo zaujímavých inšpirácií (nielen) na výnimočné zlaté vybavenie vašej domácnosti.