raňajkový kútik

Raňajkový kútik snov: 10 tipov, ako si vkusne zariadiť aj malú jedáleň

Jedna z dobre mienených rád našich starých mám hovorí o tom, že výdatné raňajky sú základom dňa, a tak ich neradno podceňovať. Otázky pravdivosti tohto výroku prenecháme radšej na výživových špecialistov, avšak nemali by sme zabúdať na to, že aj miesto, kde jedlo konzumujeme, zohráva v našom apetíte nemalú úlohu. Máte už svoj raňajkový kútik? Poradíme vám, ako si zariadiť jedálenský priestor, v ktorom vám bude chutiť!

1_Raňajkový kútik_Pinterest
Zariaďte si priestor, kde jedávate, podľa svojho vkusu. Foto: Pinterest

Klasická jedáleň môže pôsobiť tak trochu stroho, formálne či dokonca nudne. Ak máte preto možnosť, zriaďte si doma malý pohodlný kútik, ktorý vám poskytne intímny priestor na stravovanie. Najdôležitejšie jedlo dňa tak dostane úplne inú príchuť. Pozrite sa s nami na to, ako vytvoriť perfektný priestor na zdieľanie pokrmov a raňajkových rozhovorov, v ktorom budete tráviť čas s nadšením.

Rada odborníka

Pri kreovaní vášho kútika pamätajte na to, že nezariaďujete formálny jedálenský priestor. Budete vytvárať miesto, kde sa dá posedieť nielen pri káve a ranných novinách, ale kde si deti môžu tiež vychutnať občerstvenie po škole, a vy si môžete užiť rodinnú večeru v kruhu tých najmilovanejších.

1. Usaďte sa pri okne

Kto by nemal rád trošku romantiky? Aby ste si užili jasné ranné svetlo, či v ideálnom prípade aj nejaký ten východ slnka, umiestnite svoj raňajkový kútik k veľkému oknu. Z vášho jedálenského priestoru sa stane útulné miesto s jedinečnou charizmou.

stol
Doprajte si raňajky v romantickom štýle. Foto: Pinterest

Výbornou voľbou je tiež umiestnenie raňajkového stola a stoličiek v architektonickom výklenku, ktorého súčasťou je, ako inak, veľké okno. Ak vaše bývanie takéto možnosti poskytuje, neváhajte. Veľmi rýchlo si zamilujete nielen chvíľky pri rannej káve, ale aj večerné posedenia s priateľmi pri poháriku vína. 

útulný priestor na jedenie.
Aj v malej kuchyni možno vytvoriť útulný priestor na jedenie. Okno je skvelým pomocníkom. Foto: Pinterest

2. Vyberte stôl, ktorý dokonale “zapadne”

Okrúhly, štvorcový, či podlhovastý? Masívny, alebo útly a jemný? Drevený, alebo nebodaj kovový? Na trhu existuje množstvo rôznych druhov stolov, a tak môže byť úloha zvoliť ten najsprávnejší poriadne náročná. Ak sa zamýšľate nad tým, ako vybrať jedálenský stôl, mali by ste si najprv ujasniť, kde umiestnite váš raňajkový kútik, a teda koľko miesta máte reálne k dispozícii. Spýtajte sa sami seba, aké množstvo ľudí by sa zaň malo zmestiť a aký dizajn zapadne do vašej domácnosti.

Rada odborníka

Existuje veľmi veľa rôznych spôsobov a štýlov, ako zariadiť svoj jedálenský kútik a dodať mu čaro jedinečnosti. Stôl bude jeho pevnou súčasťou za každých okolností. Nezabúdajte preto na to, že jeho dizajn by mal korešpondovať s celkovým štýlom vašej kuchyne. Napríklad, ak máte zariadenú kuchyňu vo vidieckom charaktere, len sotva s ňou bude ladiť jedálenský stôl v industriálnom štýle.

Jedálensky stôl_ikuchyne
Vaša jedáleň môže byť ako vystrihnutá z katalógu o peknom bývaní. Foto: ikuchyne.sk

3. Doprajte si pohodlie

Rána bývajú ťažké, no vstávanie z vyhriatej postele si môžete výrazne uľahčiť. Zaobstarajte si do svojho jedálenského kútika sedenie, ktoré nebudete chcieť opustiť. K dispozícii je široká škála možností – sedačky, lavice, taburetky,… klasické sedenie na stoličkách, napríklad, môžete “upgradeovať” aj o kreslo výraznej farby. Všetko závisí od vašich preferencií, a tiež od veľkosti priestoru na jedenie a jeho rozmiestnenia. 

Pohodlné sedenie
Moderné, elegantné, a pohodlné. Aj takéto môže byť vaše sedenie pri vychutnávaní si raňajok. Foto: ikuchyne.sk

4. Využite miestnosť na maximum

V priestore menších rozmerov často nemožno príliš vymýšľať, a preto sa snažíme využiť každý jeho milimeter. Ale čo ak aj napriek tomu neostáva na jedálensky stôl a štandardné stoličky dostatok miesta? Riešením môže byť zakomponovanie kútika na stravovanie priamo do kuchyne. Nemajte vôbec obavy – aj taký mini barový pultík ako súčasť kuchynskej linky môže pôsobiť príjemne a útulne.

Mini kútik v kuchyni
Máte malý priestor? Nevadí, raňajkový kútik môže mať aj takúto rozkošnú podobu. Foto: Pinterest

5. Získajte úložný priestor

Pri výbere sedenia do vášho raňajkového kútika sa zamyslite nad možnosťou jeho ďalšej pridanej hodnoty. Extra úložný priestor, ktorý si prostredníctvom jedálenskej lavice dokážete zabezpečiť, určite poteší (nielen) v menších domácnostiach.

6. Zaveste si nad stôl štýlovú lampu

Vhodné osvetlenie robí s priestorom zázraky a platí to aj o jedálenskom kúte. Moderné závesné svetlá a lustre dokážu upútať svojim dizajnom a hravo sa stanú malým umeleckým dielom. Doprajte si štýlové raňajky ako v luxusnom hoteli každé ráno.

raňajkový kútik
Exkluzívne vyzerajúce svietidlá dodajú šmrnc aj vášmu jedálenskému kútiku. Foto: ikuchyne.sk

7. Vytvorte pocit domova pomocou vankúšov

Usaďte sa a chvíľu len tak rozjímajte, prečo nie? Vankúše povzbudia nielen vás, ale aj vašich hostí, aby si vďaka navodenému pohodliu jedlo vychutnali o čosi dlhšie. Môžete ísť naozaj ľubovoľným smerom, pokiaľ ide o výber štýlu, alebo farebnosti. Nemusíte mať strach ani zo vzorovaných vankúšov. 

vankuse
Obyčajné vankúše vám môžu pomôcť navodiť tú správnu, pohodovú atmosféru. Foto: ikuchyne.sk

8. Použite tapetu

Aj steny obklopujúce váš jedálenský kútik poskytujú možnosti na jeho zútulnenie. Môžete si ich vyzdobiť rôznymi bytovými doplnkami a dekoráciami, alebo jednoducho použite tapetu. Správnou voľbou vzoru, či farebnosti, dokážete priestory určené na stravovanie zmeniť na nepoznanie. Obzvlášť nápomocné sú tapety v malých priestoroch, kde s nimi môžete doslova čarovať.

Vedeli ste, že 

aj napriek tomu, že ľudia už od dávnych čias radi dekorovali steny svojich príbytkov, tapeta, ako ju poznáme dnes, pochádza až z roku 1675? Za jej tvorcu je považovaný francúzsky rytec Jean-Michel Papillon.

raňajkový kútik
Pomocou jednoduchej tapety dokážete perfektne rozčleniť aj malý priestor. Foto: Pinterest

9. Spravte si doma mini galériu

Umelecké duše určite ocenia raňajky medzi obrazmi. Výtvarné dielka potešia oko a rozveselia váš deň. Ak nemáte sklony zhromažďovať galerijné kúsky, vôbec si nerobte starosti – steny môžu pokojne zdobiť výtvory vašich ratolestí, alebo fotografie z rodinného albumu. Vďaka pozitívnemu náboju a krásnym spomienkam odštartujete ráno s úsmevom na tvári.

Galéria
Ako v galérii! Foto: Pinterest

10. Umiestnite pod stôl koberec

Koberce majú svoje pre a proti, raz sú in, potom zasa out. Ak však umiestnite malý koberček pod jedálenský stôl vo vašom raňajkovom kútiku, určite tomuto priestoru pomôžete a dáte mu povestnú záverečnú bodku.

koberec
Aj koberec môže navodiť pocit väčšieho pohodlia. Foto: Pinterest