Škandinávsky štýl, kde v jednoduchosti je krása. Zdroj: Pinterest.com

Škandinávsky štýl, kde v jednoduchosti je krása

Minimalizmus môže byť trendy, ale existuje čistý dizajn, ktorý nikdy nevyjde z módy – škandinávsky štýl. Dekorácie môžu pôsobiť zdržanlivo ale pritom stále útulne. Tento dizajn je populárny, pretože hovorí o našej túžbe žiť v príjemnom a pohodlnom prostredí. Biele steny, drevené podlahy, moderný nábytok a minimalistický dekor sú charakteristické znaky škandinávskej estetiky.

Aj keď škandinávsky dizajn existuje už od 50. rokov 20.storočia, stále je tento štýl populárnym trendom v interiérovom dizajne. Škandinávsky štýl je dizajnérske hnutie, ktoré je charakterizované zameraním na funkcionalizmus a jednoduchosť. Zahŕňa použitie prírodných materiálov ako je koža a drevo. Škandinávsky interiérový dizajn je často prepojený s prírodou, ktorý kombinuje prírodné tvary a abstrakciu.

VEDELI STE, ŽE: Škandinávsky interiérový dizajn je minimalistický štýl, ktorý využíva kombináciu textúr a jemných odtieňov, aby elegantný moderný dekor pôsobil jemne a príjemne. Zdôrazňuje čisté línie, užitočnosť a jednoduché zariadenie, ktoré je funkčné, krásne a útulné.

Realizácia mestského a štýlového bytu v Urban Residence v škandinávskom štýle. Zdroj: iKuchyne.sk
Realizácia mestského a štýlového bytu v Urban Residence v škandinávskom štýle. Zdroj: iKuchyne.sk

Škandinávsky štýl – jednoduchá krása

V škandinávskom štýle sa kladie dôraz na čisté línie a vyváženosť medzi praktickou a estetickou stránkou. Kombinovateľný nábytok, jednoduché a čisté riešenia, ktorým nechýba funkčnosť a štýl, sú pre domov najdôležitejšie. Hromadenie predmetov nemá u severanov miesto, dôležité je zbaviť sa prebytočných vecí hneď a tak docieliť minimalizmus vo svojej domácnosti. Teplé tóny dreva a sépiové odtiene sú populárne v škandinávskom interiérovom dizajne, pretože vďaka nim sa miestnosť cíti slnečná a svetlá bez použitia ohromujúcich jasných farieb.

Škandinávsky štýl v podaní jedoduchej sedačky so svetlou podlahou a rastlinami. Zdroj: iKuchyne.sk
Škandinávsky štýl v podaní jedoduchej sedačky so svetlou podlahou a rastlinami. Zdroj: iKuchyne.sk

Izby navrhnuté v škandinávskom štýle sa zvyčajne môžu pochváliť bielymi stenami zdôrazňujúcimi svetlo, neutrálnou paletou farebných odtieňov, prírodnými textúrami ako drevo a kameň, nedostatkom povrchových úprav okien a kobercov a jednoduchým rozložením nábytku, ktoré elegantne zdôrazňuje minimalizmus. V našej ponuke môžete nájsť rôzne doplnky v škandinávskom štýle. V miestnosti zariadenej v škandinávskom štýle môžete tiež očakávať podlahy z holého dreva a biele natreté tehlové steny, ktoré dodajú drsnú textúru a maximalizujú svetlo, ktoré prúdi dovnútra cez veľké okná.

Myslite na formu a funkčnosť

Pokiaľ ide o použitie nábytku v škandinávskom dizajne, mali by byť zrejmé čisté línie. Stoly, stoličky, pohovky a zvyšok škandinávskeho dekoru by mali mať moderný nádych s hladkými a zaoblenými hranami. Škandinávsky dizajn sa vyznačuje aj inovatívnym a funkčným využitím priestoru, preto je v škandinávskej obývacej izbe bežné vidieť viacúrovňové nástenné police. Tieto úložné priestory sú inovatívne a nenáročné na priestor a dodávajú priestoru vizuálnu zaujímavosť.

Čistý, jednoduchý, no funkčný škandinávsky štýl si obľúbite. Zdroj: iKuchyne.sk
Čistý, jednoduchý, no funkčný škandinávsky štýl si obľúbite. Zdroj: iKuchyne.sk

Doplnenie interiéru textíliami

Väčšina krajín v škandinávskom regióne má podnebie s mimoriadne nízkymi teplotami. Používanie teplého textilu je teda bežné pre škandinávsky domáci dekor. Tieto textílie môžu mať formu kobercov, rôznych dekoračných vankúšikov, deky prehodené cez sedačku. Doplnenie teplými textíliami je skvelý spôsob, ako urobiť škandinávsku obývaciu izbu útulnou a teplou, a to najmä v zime.

Sivý koberec môže doplniť priestor a spraviť ho útulnejším. Zdroj: iKuchyne.sk
Sivý koberec môže doplniť priestor a spraviť ho útulnejším. Zdroj: iKuchyne.sk

Prírodné doplnky a škandinávsky štýl

Do škandinávskeho interiéru sa odporúča pridať prírodné prvky, aby vo vašom interiéri zostal živý farebný a krásny prvok. Pokiaľ ide o to, zvážte ozdobenie svojej škandinávskej miestnosti izbovými rastlinami a čerstvými kvetmi. Čerstvé kvety sú nevyhnutnosťou v každom škandinávskom dome. V škandinávskom regióne sú ulice často lemované chodníčkami, ktoré predávajú čerstvé kvety a tulipány v každej farbe. Preto by mal škandinávsky interiér obsahovať aj rastliny.

Interiér doplnený živými rastlinami. Zdroj: iKuchyne.sk
Interiér doplnený živými rastlinami. Zdroj: iKuchyne.sk

Zamerajte sa na neutrálne farby

So škandinávskym dekorom súvisí aj osobitná paleta farieb, ktorá zahŕňa odtiene šedej, bielej, hnedej a čiernej. Pri zariaďovaní škandinávskeho interiéru sa preto zamerajte na používanie neutrálnych farieb, aby bol váš dizajn domu čistý a upokojujúci. V typickom škandinávskom interiéri sú steny často natreté bielou farbou, aby vynikol nábytok a dekoratívne kúsky.

Kombinácia neutrálnych farieb bielej a hnedej v jedálni. Zdroj: iKuchyne.sk
Kombinácia neutrálnych farieb bielej a hnedej v jedálni. Zdroj: iKuchyne.sk

Správne osvetlenie je pre škandinávsky štýl kľúčové

Väčšina škandinávskych domov si užíva denné svetlo. Spôsob, akým sa používa osvetlenie, je teda v škandinávskom dizajne interiéru veľmi dôležitý. Osvetlenie sa považuje za zdroj života a škandinávsky dekor by mal mať rôzne formy osvetlenia, aby zabezpečil dostatočné osvetlenie celého priestoru. Odporúča sa používať moderné osvetlenie s priemyselným dizajnom a závesnými žiarovkami. Svetlo sviečok a svietniky môžu spôsobiť, že v škandinávskej obývacej izbe bude teplo, útulnosť a romantika.

Závesné osvetlenie v neutrálnej farbe dokonalo vystihuje škandinávsky štýl. Zdroj: iKuchyne.sk
Závesné osvetlenie v neutrálnej farbe dokonalo vystihuje škandinávsky štýl. Zdroj: iKuchyne.sk

S našimi radami by ste mohli byť schopní vytvoriť ohromujúci priestor, ktorý v sebe spája jednoduchosť, krásu a funkčnosť škandinávskeho interiérového dizajnu. Nesmrteľná kombinácia bielej, sivej a hnedej farby, ktorú tento škandinávsky štýl ponúka, úžasne zapadne do každého interiéru.

TIP NA ZÁVER: Jednou z najdôležitejších vlastností škandinávskeho dizajnového interiéru je zaistenie toho, aby bol priestor neprehľadný. Mali by ste sa preto vyhnúť zbytočnému neporiadku a úložné priestory musia byť inteligentne usporiadané. Pokiaľ ide o škandinávsky štýl pri dekoráciách, musí sa dodržať veta „menej je niekedy viac“, aby priestor pôsobil menej neprehľadne a vizuálne relaxačne.