Tieto svietidlá nesmú vo vašom industriálnom interiéri chýbať!

Industriálny štýl patrí v súčasnosti medzi veľmi obľúbené štýly v domácnostiach. Je unikátny a moderný. Spája v sebe útulnosť s tvrdšími kontúrami dreva a nábytku. Kombinácia týchto dvoch prvkov nemusí na začiatok znieť najlepšie, no opak je pravdou. Na dosiahnutie dokonalého výsledku musíte však zvoliť správne svietidlá. 

Zdroj: Pinterest

V rámci interiéru existuje niekoľko štýlov. Podľa nich môžete zariaďovať jednotlivé miestnosti v byte. Najlepšie je, ak svoj príbytok kombinujete do jedného, maximálne dvoch štýlov. Poslednou dobou si mnohí obľúbili práve industriálny štýl. Je úzko spätý s funkcionalitou a dizajnovou prácou. Zameriava sa na rôznorodosť materiálov a zaujímavé doplnky. Ak chcete dosiahnuť tento štýl, nezabudnite na správne svietidlá. 

Kov je najväčší priateľ

Ako sme spomenuli, industriálny štýl v sebe kombinuje funkčnosť a tvrdšie kontúry. Toto všetko vystihuje najmä jeden materiál, ktorým je kov. Kov tvorí celý základ industriálnej domácnosti. 

industrialny styl
Nad stolom by vám nemali chýbať visiace svietidlá. Zdroj: iKuchyne.sk

Nebojte sa vyskúšať kovový luster, dekoračné svetlo alebo stolnú lampu. V kombinácii s ďalšími prvkami perfektne zapadnú do celej miestnosti. 

Industriálny štýl je zaujímavý v jednej veci. Mnohé štýly sa snažia potrubie či elektrické systémy zakryť. V tomto prípade je to presne naopak. V tomto štýle ide o dizajnovú prácu s týmito časťami. Práve preto sa netreba báť kovu v domácnosti. Vyzerá štýlovo a prakticky. 

industrialny styl
Do tohto štýlu sa skvelo hodia tehly. Zdroj: iKuchyne.sk

Vedeli ste, že

Industriálny štýl vznikol v 20. storočí. Jeho história nie je príliš dlhá. Formovať sa začal vo veľkých mestách ako Londýn, Paríž či New York. 

Nezabúdajte na drevo

Okrem kovu je veľmi dôležitým materiálom drevo, ktoré prinesie do tvrdej a chladnej miestnosti rodinnú atmosféru. Myslite však na to, že namiesto dokonale opracovaného dreva by ste mali staviť na nedokonalé kúsky. Dbajte na to najmä pri doplnkoch a svietidlách. 

lampa v industrialnom style
Hnedá a čierna sú najlepšími farbami. Zdroj: iKuchyne.sk

Skvelým variantom je kombinácia dreva a kovu. Takéto lampy či lustre vedia zaujať a pritiahnuť pozornosť. Vhodné sú napríklad do obývačky alebo do kuchyne nad stôl. Sú masívne, a preto je potrebné nájsť im miesto, kde môžu vyniknúť

Svietidlá by mali visieť

Bodové svetlá sú síce veľmi obľúbené, no do industriálneho štýlu sa jednoducho nehodia. Najlepšími typmi sú práve visiace lustre alebo stojace lampy. 

Zdroj: iKuchyne.sk

V obývačke a v kuchyni si pokojne zvoľte visiace centrálne osvetlenie. Nemusí však ísť len o luster. Môže ísť aj o minimalistické žiarovky spustené zo stropu. Výber je len na vás. V kuchyni sa však masívny luster často doslova vyžaduje. 

Zamerajte sa na netradičné tvary

Industriálny štýl sa hrá s rôznymi materiálmi, no najmä kovom. Práve preto nie je vôbec zlé, ak by ste skúsili nejaký zaujímavý tvar svietidla. Nových vecí sa netreba báť, práve naopak. V tomto štýle je dôležité kombinovať jednotlivé prvky. 

cierne svietidlo
Zdroj: iKuchyne.sk
cierne svietidlo 2
Zdroj: iKuchyne.sk

Pri netradičných tvaroch si však treba dávať pozor. Luster či svietidlo môžu byť masívne a veľké. Musia však byť minimalistické. Nevyberajte nič honosné alebo prekombinované. Pri tomto štýle to nie je potrebné. Ideálnym riešením sú závesné lampy s nádychom minimalizmu. 

Na lesk zabudnite

Lesklé a žiarivé predmety v tomto štýle nemajú čo robiť. Svietidlá by mali byť v kovovom, no matnom prevedení. Dokonca sa nemusíte báť ani patiny. Vďaka nej svietidlo vyzerá, akoby už bolo jemne opotrebované. Patina je však štýlová a v industriálnom štýle dôležitá.

cierna industrialna lampa
Matné prevedenie svietidiel je niečo, čím v industriálnom štýle zabodujete. Zdroj: iKuchyne.

Rada odborníka:

Tento štýl je inšpirovaný prostredím starých fabrík a tovární. Práve to je dôvod, prečo nevyžaduje honosné prvky a lesk. Vyberajte preto jednoduché a funkčné kúsky. 

antracitová kuchyňa so zrkadlom
Tmavá kuchyňa je pri industriále veľmi obľúbená. Zdroj: iKuchyne.sk

Minimalizmus v industriálnych svietidlách

Industriálny štýl v sebe spája niekoľko elementov. Jedným z nich je minimalizmus, ktorý však aplikujte na jednotlivé kúsky, nie na celú miestnosť. Pri svietidlách ide o jednoduchšie tvary. Zabudnite na ozdoby či krivky. Treba sa zamerať na praktickosť a funkčnosť.

cierna zavesna lampa
Minimalistické industriálne svietidlo. Zdroj: iKuchyne.sk

Industriálny štýl je zaujímavý a netradičný. Mnohých láka kombináciou štýlovosti a funkčnosti. Zariadiť si svoj byt alebo dom v tomto štýle nie je náročné. Treba však správne skombinovať jednotlivé prvky.

Rada na záver

V rámci tohto štýlu zabudnite na svetlé pastelové farby. Zamerajte sa skôr na čiernu, hnedú alebo tehlovú farbu. Kombinujte však vždy maximálne 2 – 3 farby. 

Hľadáte viac inšpirácie? 
Pozrite si náš e-shop
Do e-shopu