hosťovská izba

Útulná hosťovská izba bez vysokého rozpočtu

Na zariadenie hosťovskej izby nie je potrebný vysoký rozpočet. Stačí vám investovať do zopár väčších položiek a zútulnenie izby je už výsledkom šikovnosti. Ako má vyzerať hosťovská izba, ktorá bude pre každého návštevníka príjemným miestom pre oddych?

hosťovská izba s policami
Zdroj: Pinterest

Na základe jednoduchých krokov je možné vytvoriť útulné prostredie hosťovskej izby. Stačí nasledovať princípy, ktoré vám ponúkame v článku. Výsledkom bude želaná hosťovská izba, ktoré nepresiahne náklady na ňu vyhradené. 

hosťovská izba
Zdroj: Pinterest

Aj hosťovská izba si zaslúži pozornosť

Hoci hosťovská izba nie je dominantnou miestnosťou v príbytku, napriek tomu je podstatné venovať jej zariaďovaniu pozornosť. Nemusí výhradne spĺňať iba jednu funkciu. Okrem toho, že v nej budete hostiť príbuzných, môže byť i oddychovou miestnosťou, kde budete tráviť voľný čas. Ide o vhodný spôsobob, ako rozmýšľať nad jej ďalším využitím. Skúste uvažovať aj nad touto variantou, ktorá môže byť veľmi užitočná v prípade malých priestorov.

hosťovská izba
Útulná hosťovská izba v minimalistickom štýle. Zdroj: Pinterest

V našom prípade sa snažíme vytvoriť hosťovskú izbu, ktorá by pôsobila útulne. V tomto bode je vhodné zvážiť rozmery miestnosti, hoci sa môžu vidieť ako menej podstatné. Menší priestor automaticky vytvára dojem útulnosti. V prípade veľkých priestorov je to ťažšie, avšak nie nemožné. Snažte sa preto myslieť pri situovaní miestnosti aj na tento bod. Hosťovská Izba nemusí byť príliš veľká, avšak ani stiesnené priestory nie sú vhodné na zariaďovanie hosťovskej miestnosti.

hostoťovská izba - dizajn
Náhľad na hosťovskú izbu. Zdroj: Pinterest
detail hostovska izba
Detaily hosťovskej izby. Zdroj: Pinterest

Správna posteľ

Dominantou hosťovskej izby je zväčša miesto na spanie. Posteľ býva najväčšou položkou, ktorú v prípade hosťovskej miestnosti máte. Na druhej strane, netreba sa toho obávať. Dnes sú dostupné postele i v lacnejších variantách, kvalitovo dostačujúce a dizajnovo reprezentatívne.

Dôležité je investovať do postele, ktorá bude v podobnom štýle ako ostatný nábytok vo vašom príbytku. Chybu nespravíte ani v tom prípade, keď výber postele prispôsobíte tej, ktorá je vo vašej spálni. Samozrejme, nemusí ísť o vernú kópiu, postačí, ak pôjde o postel rovnakého štýlu a materiálu. Dosiahnete tým želaný efekt, čo sa týka jednotného rázu príbytku. 

Okrem postele je rovnako dôležité aj povlečenie

Dajte si záležať na výbere postelnej bielizne. Pokiaľ chcete pripraviť hosťovskú izbu na úrovni, je veľmi podstatné zadovážiť si obliečky, ktoré bude dopĺňať dizajn postele. Vytvoríte tak naozaj príjemné prostredie na odpočinok. Určite nepodcente tento krok, ktorý dokáže posteľ naozaj zútulniť.  

Keďže ide o najpodstatnejšiu časť izby, nezabudnite na najmenšie detaily, ktoré môžu vylepšiť celkový dizajn. Pridajte dekoratívne vankúše a hrejivú posteľnú prikrývku, ktorá krásne vynikne na posteli.

obliecky
Kombinovanie vzorov a textúr na posteľnej bielizni. Zdroj: Pinterest

Závesy na oknách sú prostriedkom ku vytvoreniu tichého a harmonického prostredia, ktoré delí hostí a hluk okolia. Pokiaľ je to možné, pripojte k hosťovskej izbe i kúpeľňu. Ide o skvelé a praktické riešenie, ktoré ocení každý hosť.

detaily - knihy
Zdroj: Pinterest

Tip

Nezabudnite na nočný stolík. Na odkladanie akýchkoľvek osobných drobností poslúži vašim hosťom dokonale. Či už ho využijú na knihu, telefón, šperky, hodinky, naozaj sa ukáže ako potrebný.

hosťovská izba - drevenná lavička
Detail lavičky ako praktický doplnok hosťovskej izby. Zdroj: Pinterest

Skvelým kusok nábytku je kreslo, ktoré v prípade hosťovskej izby splní svoj účel dokonale. Môžete k nemu pridať i stôl, avšak nemusíte. Závisí to od vašich preferencií. Taktiež sa môžete rozhodnúť pre menej častú variantu sedenia, a to lavičku z kvalitného materiálu, ktorú postavíte pred posteľ. Ako sme už zmienili,  ide o menej tradičný prvok, ktorý veľmi pekne ukáže pri posteli. Býva tiež miestom, kde si hostia zložia svoje šaty a chvíľu posedia. 

spálňa - biela posteľ
Zdroj: Pinterest

Veľmi veľká čas nábytku sa dá vyrobiť svojpomocne. Či už ide o posteľ, nočný stolík, stôl, kreslo a podobne. Existujú jednotlivé a ľahké návody na samotnú výrobu. V posledných rokoch sa stali veľkým trendom i paletové postele, ktoré dokáže vyrobiť snáď väčšina z nás. Samozrejme, sú i ťažšie a kvalitnejšie prepracované nábytky, do ktorých je možné pustiť sa.

Tip 

V prípade hosťovských izieb nie je potrebný samostatný šatník. Na odkladanie vecí postačí malá komoda, ktorá by mala byť dostatočne postačujúca na niekoľkodňové ubytovanie hostí.

 

Detaily sú podstatné 

Osvetlenie je kľúčom k vytvoreniu príjemnej atmosféry. Častokrát práve jemné žiara svetielok vytvára dokonalé vyžarovanie miestnosti. Vhodné sú i sviečky, ktoré sú veľmi ukľudňujúce a hrejivé. 

Na vytvorenie príjemného prostredia postačia naozaj detaily, do ktorých nemusíte investovať príliš veľa penazí. Skúste pridať autentické predmety, ktoré sa spájajú s dizajnom miestnosti. 

Prostrediu dodáte charakter špecifickými kúskami. Zariaďujte v jednotnom štýle, aby ste vytvorili želaný dojem. Na dekorovanie použite obrazy a sošky. Praktickým kúskom je odkladacia lavička, prípadne menšia knižnica. Miestnosť oživíte rastlinami, ktoré sa budú vynímať v izbe. Určite ich nezabudnite pridať. Veľmi pekne dotvárajú vzhľad miestností.

štýl hosťovskej izby - detail obrazy
Podstatné detaily, ktoré dodávajú miestnosti charakter - obrazy, fotografie. Zdroj: Pinterest

Pokiaľ chcete, aby mali hostia naozaj príjemný pocit, prineste im do izby malé potešenie. Môže ísť o milé predmety, ale i každodenne potrebné hygienické veci, ktoré by mohli potrebovať. Privítajte ich v izbe obľúbenou čokoládou alebo akoukoľvek malou pozornosťou. Uvidíte, že si ich naozaj získate. 

Praktické kroky 

Veľmi jednoducho si vytvoríte miestnosť, ktorá bude pôsobiť útulným dojmom tým, že ju vymaľujete. Nový náter vie krásne obmeniť miestnosť. Výberom správnej farby dočiarnete atmosféru prostredia. Vhodné je zamerať sa na jemné farby ako modrá, béžová, biela. Chybu nespravíte ani v tom prípade, ak sa rozhodnete pre sýte farby. Dôležité je vytvoriť následný kontrast a zároveň symbiózu jednotlivých dekoratívnych kúskov. V neposlednom rade ide o jednoduchý a nízkonákladový krok, ktorý oceníte. Môžete sa rozhodnúť aj pre výber tapety. V žiadnom prípade nejde o zlú voľbu.

jednoduchá izba
Hosťovská izba v bielom. Zdroj: Pinterest

Hosťovská izba sa môže jednoducho zmeniť na útulnú a praktickú zároveň. V medziach vášho rozpočtu možno dosiahnuť veľmi pekný výsledok. Pridajte správne detaily, vyberte dôležité časti nábytku a zlaďte ich s dizajnom príbytku. Zamerajte sa na výber príjemnej farby miestnosti, prípadne zvoľte tapetu smelo kontrastujúcu s nábytkom. V neposlednom rade berte ohľad na detaily.

Tip na záver 

Pokiaľ to nie je nevyhnutné, skúste sa vyhnúť zariaďovaniu izby z nepotrebných, a takmer vyradených kusov nábytku z vašej domácnosti. Nemáme na mysli zachovalé nábytky, to predsa chápete. Taktiež majte na pamäti, že hosťovská izba môže spĺňať i viacero funkcií, nielen jednu.