7 rád, ako získať viac prirodzeného svetla

Jednou z priorít, ktorá pomáha lepšiemu výberu pri kúpe rodinného domu či bytu je dostatok prirodzeného svetla. Je preukázané, že pravidelné vystavovanie sa dennému svetlu je prospešné nášmu zdraviu a celkovej nálade. V prípade obývacích priestorov dokáže slnečné svetlo izbu rozjasniť a tiež zväčšiť, takže jeho výhody nespočívajú iba v benefitoch pre naše zdravie. Čo však robiť v prípade, ak nám taký druh svetla v dome či byte chýba? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám tento problém pomôžu vyriešiť.

Svetlé farby ako základ pre viac prirodzeného svetla

Nemaľujte steny tmavými farbami, ktoré interiér opticky zužujú, radšej si vyberajte svetlé odtiene, ktoré v menšej miere doplníte nie príliš tmavými tónmi. Najideálnejšou voľbou je biela – môžete ju doplniť o svetlofialovú, žltú či svetlomodrú, a tak dodáte priestoru žiadaný farebný akcent. Ten sa dá dosiahnuť aj použitím rôznych tapiet. Biela sa ukazuje ako vhodná najmä preto, že jej odtiene prirodzené svetlo odrážajú, a nie ho pohlcujú. Nepoužívajte však iba ,,čistú“ bielu, lebo pôsobí chladne. Napríklad sivobiela vytvorí teplejší efekt. Ďalším trikom na ,,zjasnenie“ a rozšírenie priestoru je namaľovať strop izby o niekoľko tónov svetlejšou farbou, než samotné steny. Vytvorí sa tým ilúzia výšky a priestoru. Výber náteru so saténovou povrchovou úpravou pomôže odraziť viac svetla, než matný náter. Ten sa napríklad neodporúča pri menších priestoroch.

Biela farba najlepšie odráža slnečné lúče. Zdroj: pexels.com
Biela farba najlepšie odráža slnečné lúče. Zdroj: pexels.com

Uprednostnite lesklé povrchy

Svetlo je potrebné v každej miestnosti, no jedna z nich je najdôležitejšia práve preto, že sa v nej zdržujeme najmä počas dňa pri príprave jedla a následnom stolovaní. Pokiaľ zariaďujete kuchyňu, rozhodnite sa už na začiatku pre svetlú farebnú schému a snažte sa ju dodržať prostredníctvom odtieňov stien a skriniek. Pri výbere kuchynskej linky nemusíte nevyhnutne ísť do bielej či smotanovej farby, rovnako dobre odrážajú svetlo aj bledé tóny modrej alebo sivej. V ďalších miestnostiach pomôže napríklad umiestnenie nábytku s lesklým povrchom (pozor, nie matný!) alebo tiež kovové, sklenené či zrkadlové doplnky. Posledné menované tiež vedia dodať štýl izbe, v ktorej sa nachádzajú, a tak sa stávajú nielen praktickou dekoráciou.

Kovové či zrkadlové doplnky vedia tiež urobiť dobrú službu. Zdroj: ikuchyne.sk
Kovové či zrkadlové doplnky vedia tiež urobiť dobrú službu. Zdroj: ikuchyne.sk
Kovová Kotva váš priestor doslova rozžiari. Zdroj: ikuchyne.sk

Svetlý nábytok namiesto tmavého

Kdekoľvek je to možné, vymeňte tmavý nábytok a doplnky za svetlejšie vybavenie. Rovnako sa zbavte aj ťažkých žalúzií a závesov, ktoré iba blokujú prirodzené svetlo. Nahraďte ich vzdušnejšími a ľahšími záclonami. Ak vám neprekáža strata súkromia, možnosť nemať žiadne žalúzie či závesy na oknách je z hľadiska svetlejšieho priestoru najideálnejšia.

Svetlý nábytok je rovnako jedna z možností, ako dosiahnuť prirodzené svetlo. Zdroj: ikuchyne.sk
Svetlý nábytok je rovnako jedna z možností, ako dosiahnuť prirodzené svetlo. Zdroj: ikuchyne.sk

Podlaha ako reflektor

Kto by povedal, že aj dlážka môže prispieť k dostatku prirodzeného svetla? Správne zvolená podlaha sa správa ako reflektor. Stavte na drevenú, keramickú alebo kamennú s lešteným povrchom. Ak uprednostníte radšej koberec, zvoľte pri ňom opäť svetlé, prípadne neutrálne odtiene.

Pri kobercoch voľte svetlé, prípadne neutrálne tóny farieb. Zdroj: ikuchyne.sk
Pri kobercoch voľte svetlé, prípadne neutrálne tóny farieb. Zdroj: ikuchyne.sk

Rada odborníka: LED žiarovky ponúkajú tri možnosti: mäkkú/teplú bielu, jasnú/chladnú bielu a denné svetlo. Pre relax a pohodlie zvoľte teplú bielu.

Použite umelé svetlo

Podporiť jas v byte sa dá aj pomocou umelého svetla, hoci nepochádza z prirodzeného zdroja. Z ekologického aj ekonomického hľadiska ho preto využite na miestach, ako sú malé výklenky, rohy či chodby, kam slnečný svit nedosiahne. Osvetliť môžete takto aj kúpeľne či komory. Kontrolu nad týmto priestorom vám umožní použitie tzv. stmievačových spínačov, ktoré dokážu postupne meniť úrovne osvetlenia. Zaujímavé stolové lampy a lustre nájdete na našom e-shope.

Osvetliť priestor dokáže rovnako dobre aj umelé svetlo. Zdroj: pexels.com
Osvetliť priestor dokáže rovnako dobre aj umelé svetlo. Zdroj: pexels.com
Príklad využitia prirodzeného svetla a doplnkového osvetlenia. Zdroj: pexels.com
Príklad využitia prirodzeného svetla a doplnkového osvetlenia. Zdroj: pexels.com

VEDELI STE, ŽE: Aby ste sa v miestnosti cítili pri použití umelého svetla komfortne, odporúčame na každý m2 priestoru zabezpečiť svetelný tok aspoň 200 lm. Preto si pri kúpe svietidla všímajte aj parameter svetelného toku a vyberajte si také prevedenie, ktoré je vzhľadom na plochu izby dostačujúce.

Prirodzené svetlo vďaka čistým oknám

Malý detail s veľkým efektom. Špinavé okná totiž neprepustia dnu toľko svetla, než umyté. Ako často by ste ich mali vyčistiť, je individuálna záležitosť. Závisí však od niekoľkých okolností, napríklad od toho či sa nachádzajú v blízkosti frekventovaných ciest alebo od počasia. Ak prší viac, než zvyčajne alebo vyčíňa silný vietor, je potrebné okná zbaviť zaschnutých kvapiek či iných nečistôt, aby zbytočne nebránili v prenikaní slnečných lúčov do miestnosti.

Sklo v kombinácii so svetlým drevom je priam ideálne. Zdroj: ikuchyne.sk
Sklo v kombinácii so svetlým drevom je priam ideálne. Zdroj: ikuchyne.sk

Sklo – priateľ slnka

Prínosná sa môže stať aj taká jednoduchá vec, akou je výmena okien či dverí. Populárne sklenené domy sú preto určitou výhodou. Ak si taký dom nemôžete dovoliť a máte vyčlenený určitý ,,budget“ na úpravu interiéru, úplne postačí, ak nahradíte staré dvere za obojstranné sklenené a staré okná za väčšie, vďaka ktorým dosiahnete svoj cieľ.

Väčšie okná prinesú viac prirodzeného svetla.
Väčšie okná prinesú viac prirodzeného svetla. Prirodzené svetlo vďaka oknám.

TIP NA ZÁVER: Ak si zhrnieme predchádzajúce poznatky, dôležitý je už prvotný výber domu či bytu, v ktorom sa nachádza dostatok prirodzeného svetla. V opačnom prípade si vieme dopomôcť svetlými odtieňmi stien, lesklým nábytkom a podlahou, väčšími oknami, sklenenými dverami a dokonca aj umelým svetlom tak, aby neplatilo staré známe: ,,Kde nechodí slnko, tam chodí lekár.“